Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt III K 54/14

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 4 czerwca 2014 r.

Sąd Rejonowy Wydział III Karny w Wałbrzychu w składzie:

Przewodniczący S.S.R. Daniel Procyk

Protokolant Malwina Przybylska

Przy udziale Moniki Kowalskiej Prokuratora Prokuratury Rejonowej w Wałbrzychu

po rozpoznaniu w dniu 04 czerwca 2014 r.

sprawy W. W.

ur. (...) w B.

syna M. i T. z domu K.

oskarżonego o to, że :

w dniu 19 grudnia 2013 roku w W., woj. (...), w ruchu lądowym kierował pojazdem mechanicznym marki F. (...) o nr rej (...) w stanie nietrzeźwości z zawartością 0,31 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu (I badanie) i 0,28 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu (II badanie)

to jest o czyn z art. 178a § 1 kk

I na podstawie art. 66 § 1 kk i art. 67 § 1 kk postępowanie karne wobec oskarżonego W. W. o popełnienie zarzucanego mu czynu opisanego w części wstępnej wyroku warunkowo umarza tytułem próby na okres lat 2 (dwóch),

II na podstawie art. 67 § 3 kk w zw. z art. 42 § 2 kk orzeka wobec oskarżonego środek karny w postaci zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres 1 (jednego) roku,

III na podstawie art. 67 § 3 kk w zw. z art. 49 § 2 kk orzeka od oskarżonego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej świadczenie pieniężne w kwocie 500 (pięćset) zł,

IV na podstawie art. 63 § 2 kk na poczet orzeczonego środka karnego zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych zalicza okres zatrzymania prawa jazdy nr (...) od dnia 19 grudnia 2013 r.,

V zwalnia oskarżonego od wydatków poniesionych przez Skarb Państwa od chwili wszczęcia postępowania zaliczając je na rachunek tegoż Skarbu Państwa i nie wymierza mu opłaty.

Sygn. akt III K 54/13

UZASADNIENIE

Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

W dniu 19 grudnia 2013 r. oskarżony W. W. prowadził na ulicy (...) w W. samochód osobowy marki F. (...) o nr rej. (...). Oskarżony prowadząc wspomniany pojazd mechaniczny był w stanie nietrzeźwości (I badania 0,31 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu , II badanie 0,28 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu).

-

wyjaśnienia oskarżonego k. 10,17-18

-

protokół użycia urządzenia kontrolno – pomiarowego wraz z wydrukiem k.2

Oskarżony w przeszłości nie był karany sądownie.

Dowód:

-

dane o karalności oskarżonego k. 13

Oskarżony przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i złożył wyjaśnienia zgodnie z ustalonym stanem faktycznym w sprawie.

Dowód:

-

wyjaśnienia oskarżonego k. 10,17-18

Sąd zważył co następuje:

Zgromadzony w sprawie materiał dowodowy wykazał w sposób nie budzący wątpliwości sprawstwo i winę oskarżonego odnośnie zarzucanego mu aktem oskarżenia czynu.

Ustalając stan faktyczny Sąd oparł się głównie na wyjaśnieniach samego oskarżonego , które uznał za szczere i nie budzące wątpliwości, jak również wziął pod uwagę protokół użycia urządzenia kontrolno – pomiarowego. Dowody te w sposób jednoznaczny pozwoliły na ustalenie bezspornego stanu faktycznego w sprawie.

Czyn oskarżonego wyczerpał ustawowe znamiona występku z art. 178a § 1 kk, gdyż oskarżony prowadził pojazd mechaniczny na drodze publicznej będąc w stanie nietrzeźwości określonym w art. 115 § 16 kk.

Sąd uznał jednakże ,iż wina i społeczna szkodliwość czynu oskarżonego nie są znaczne, okoliczności jego popełnienia nie budzą wątpliwości, zaś jego zachowanie przed popełnieniem przestępstw, ustabilizowany tryb życia , brak objawów demoralizacji i dotychczasowa niekaralność uzasadniają przypuszczenie , że będzie on przestrzegać porządku prawnego, Sąd zdecydował o warunkowym umorzeniu postępowania karnego, wyznaczając jednocześnie okres próby na 2 lata. Zaznaczyć należ , że natężenie alkoholu w organizmie oskarżonego nie było znaczne, a czyn popełniony został w godzinach nocnych, gdy na drogach panuje zdecydowanie mniejszy ruch.

Na podstawie art. 67§ 3 kk w zw. z art. 42§ 2 kk Sąd orzekł wobec oskarżonego zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na najkrótszy okres 1 roku. Przy orzekaniu tego środka karnego Sąd miał na uwadze te same okoliczności , które decydowały o warunkowym umorzeniu wobec oskarżonego postępowania i uznał , że orzeczenie niniejszego zakazu na okres 1 roku będzie wystarczające dla spełnienia celów wychowawczych i prewencyjnych, a jednocześnie będzie adekwatne do stopnia społecznej szkodliwości czynu oskarżonego.

Na podstawie art. 63 § 2 kk Sąd zaliczył oskarżonemu na poczet orzeczonego środka karnego okres zatrzymania prawa jazdy od dnia 19.12.2013 r.

Sąd stosując art. 67§ 3 kk w zw. z 49 § 2 kk orzekł od oskarżonego świadczenie pieniężne w kwocie 500 zł. na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Sąd orzekł tenże środek mając na uwadze sytuację materialną oskarżonego oraz fakt uzyskiwania przez niego stałych dochodów.

Z uwagi na dość trudną obecnie sytuację materialną oskarżonego Sąd zwolnił go na podstawie art. 624 kpk od ponoszenia kosztów procesu, co skutkowało zaliczeniem poniesionych w sprawie wydatków na rachunek Skarbu Państwa,

, zaś na podstawie art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 23 czerwca 1973 r. o opłatach w sprawach karnych nie wymierzył mu opłaty sądowej.