Pełny tekst orzeczenia

125


POSTANOWIENIE

z dnia 3 czerwca 2003 r.
Sygn. akt Ts 77/03

Trybunał Konstytucyjny w składzie:



Jadwiga Skórzewska-Łosiak


po wstępnym rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym skargi konstytucyjnej Ireny Poleszak,



p o s t a n a w i a:




odmówić nadania dalszego biegu skardze konstytucyjnej.


UZASADNIENIE:

W skardze konstytucyjnej Ireny Poleszak sporządzonej 25 kwietnia 2003 r., zarzucono naruszenie przez sądy orzekające w sprawie skarżącej szeregu regulacji konstytucyjnych, w szczególności art. 2, art. 7, art. 21, art. 64 oraz art. 77 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

Trybunał Konstytucyjny zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 79 ust. 1 Konstytucji przedmiotem skargi konstytucyjnej może być wyłącznie ustawa lub inny akt normatywny, na podstawie którego sąd lub organ administracji publicznej wydał orzeczenie o przysługujących skarżącemu prawach lub wolnościach konstytucyjnych.
W skardze konstytucyjnej nie sformułowano wszakże takiego zarzutu ograniczając się do stwierdzenia, iż zastosowanie przez sądy orzekające w sprawie skarżącej art. 45 § 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego niezgodne jest z art. 21 oraz art. 64 Konstytucji, zaś niezastosowanie przez te sądy art. 47 oraz art. 195 i n. kodeksu cywilnego pozostaje w sprzeczności z art. 2, art. 7, art. 21 oraz art. 64 Konstytucji. Skarżąca nie sformułowała równocześnie jakichkolwiek zarzutów w stosunku do treści tych regulacji prawnych, ograniczając się do wskazania wadliwego charakteru wydanych w jej sprawie orzeczeń sądowych, w szczególności zaś dokonania przez sądy błędnych ustaleń faktycznych. Tak określony przedmiot skargi konstytucyjnej z oczywistych względów wykracza poza zakres uprawnień Trybunału Konstytucyjnego, wynikających z art. 79 ust. 1 Konstytucji.

Biorąc po uwagę powyższe okoliczności należało odmówić nadania skardze konstytucyjnej dalszego biegu.


2