Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt III Kp 1058/10

VI Ds. 106/10

POSTANOWIENIE

Dnia 21 października 2010 r.

Sąd Okręgowy we Wrocławiu w III Wydziale Karnym w składzie:

Przewodniczący: Sędzia SO Lidia Hojeńska

Protokolant: Edyta Makowska

Prokurator Prokuratury Okręgowej- Jarosław Gajek

po rozpoznaniu w sprawie podejrzanego M. C.

z wniosku Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu

z dnia 14 października 2010 r.

w przedmiocie przedłużenia tymczasowego aresztowania

na podstawie art. 35 § 1 k.p.k. w zw. z art. 263 § 1 k.p.k.

postanawia

uznać się niewłaściwym rzeczowo i sprawę z wniosku Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu przekazać sądowi właściwemu - Sądowi Rejonowemu dla Wrocławia – Śródmieścia II Wydział Karny.

UZASADNIENIE

Do Sądu Okręgowego we Wrocławiu wpłynął wniosek Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu w przedmiocie przedłużenia tymczasowego aresztowania wobec M. C..

Tymczasem jak wynika z akt sprawy tymczasowe aresztowanie zastosowane zostało w stosunku do podejrzanego na mocy postanowienia Sądu Rejonowego dla Wrocławia- Śródmieścia z dnia 17 września 2010 roku na okres 1 miesiąca i dwóch tygodni tj. do 28 października 2010 roku.

Zgodnie z brzmieniem art. 263 k.p.k. Sąd rejonowy, stosujący tymczasowe aresztowanie w postępowaniu przygotowawczym, oznacza jego termin do 3 miesięcy, a co za tym idzie może zastosować go od razu na cały ten okres lub też na krótszy, z tym że na wniosek prokuratora może go zastosować na dalszy okres w wyżej zakreślonych ramach. Sąd rejonowy stosujący tymczasowe aresztowanie może wydać kilka kolejnych postanowień z oznaczeniem konkretnego czasu trwania tego środka zapobiegawczego, z tym jednak, że nie może on przekroczyć łącznie 3 miesięcy (post. SA w Katowicach z 9 X 1996 r., II AKo 379/96, Biul. SA w Katowicach 1996, nr 3-4, poz. 5, post. SA we Wrocławiu z dnia 3 września 2009 r., II AKz 449/09). Dopiero kiedy przedmiotowy środek zapobiegawczy jest stosowany przez maksymalny, zakreślony dyspozycją art. 263 § 1 k.p.k. okres, do jego przedłużenia w myśl art. 263 § 2 k.p.k. właściwym jest Sąd pierwszej instancji właściwy do rozpoznania sprawy.

Mając na uwadze powyższe na uwadze orzeczono jak na wstępie.