Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II AKzw 104/11

POSTANOWIENIE

Dnia 1 lutego 2011r.

Sąd Apelacyjny w Katowicach Wydział II Karny w składzie:

Przewodniczący: SSA Elżbieta Mieszczańska

Protokolant: Elżbieta Szewczyk

przy udziale Prokuratora Prok. Apel. Dariusza Wiory

po rozpoznaniu w sprawie W. M.

skazanego za przestępstwa z art. 280 § 1 k.k. i inne przy zast. art. 64 § 1 i 2 k.k.

zażalenia Dyrektora Zakładu Karnego w Z.

na postanowienie Sądu Okręgowego w G.

z dnia 30 grudnia 2010 roku, sygn. akt (...)

w przedmiocie odmowy udzielenia skazanemu warunkowego przedterminowego zwolnienia

na podstawie art. 437 § 2 k.p.k. i art. 626 § 2 k.p.k. w zw. z art. 1 § 2 k.k.w.

postanawia:

1)  zmienić zaskarżone postanowienie w ten sposób, że :

- na mocy art. 77 § 1 k.k., 78 § 2 k.k. i art. 80 § 2 k.k. udzielić W. M.s. J. ur. (...)w K.warunkowego przedterminowego zwolnienia, skazanemu prawomocnym wyrokiem łącznym Sądu Rejonowego w R.z dnia 30 kwietnia 2008 roku, sygn. akt (...) na karę 5 lat pozbawienia wolności, od odbywania reszty tej kary, której koniec przypada w dniu 18 kwietnia 2011 roku, ustalając okres próby do dnia 1 lutego 2014 roku,

a) na podstawie art. 159 k.k.w. i art. 72 § 1 pkt 4 i 5 k.k. oddać skazanego w okresie próby pod dozór kuratora sądu właściwego dla jego miejsca zamieszkania i zobowiązać do:

- podjęcia i wykonywania pracy zarobkowej,

- powstrzymywania się od nadużywania alkoholu,

2)  wydatkami postępowania odwoławczego obciążyć Skarb Państwa.

UZASADNIENIE

Postanowieniem z dnia 30 grudnia 2010 roku Sąd Okręgowy w G. odmówił skazanemu udzielenia warunkowego zwolnienia.

Zaskarżył je dyrektor Zakładu Karnego w Z.. Podniósł on między innymi trwałe postępy w procesie resocjalizacji, systematyczne i prawidłowe korzystanie z przepustek, realizowanie zadań w ramach indywidualnego programu oddziaływań wychowawczych itp. podobne okoliczności.

W efekcie skarżący wniósł o udzielenie skazanemu warunkowego zwolnienia.

Sąd Apelacyjny zważył co następuje :

Zażalenie jest zasadne. Co prawda trzeba zgodzić się z sądem pierwszej instancji, że skazany nie jest sprawcą incydentalnym i dopuścił się wielu przestępstw, także w warunkach recydywy, jednak badając przesłanki warunkowego zwolnienia winno się mieć w polu widzenia także efekty oddziaływań resocjalizacyjnych, oraz pracę jaką skazany włożył w to, by przewartościować swoje życie. Lektura akt osobowych dostarcza informacji w tym przedmiocie, nad którymi nie sposób przejść do porządku dziennego, bo dotyczą kilkuletniego pobytu skazanego w warunkach więziennych, a do końca kary pozostało mu zaledwie trzy miesiące. Należy wskazać, że skazany cieszy się w jednostce penitencjarnej dobrą opinią, karę odbywa w systemie programowanego oddziaływania, sprawdził się w warunkach samodyscypliny w ramach zakładu otwartego oraz systemu przepustowego oraz ukończył cykl zajęć mikroedukacji dotyczącej problematyki uzależnień. Na dodatek nie był karany dyscyplinarnie, lecz wielokrotnie nagradzany oraz ma krytyczny stosunek do swej kryminalnej przeszłości. Dodatkowym argumentem mogącym mieć duży wpływ na zgodne z prawem funkcjonowanie jest fakt, iż skazany w trakcie odbywania kary ustabilizował swoją sytuację życiową, założył rodzinę, z którą utrzymuje serdeczne relacje i na wsparcie której może liczyć.

W tych okolicznościach stwierdzić należy, iż cele wychowawcze względem skazanego w warunkach izolacji penitencjarnej zostały już osiągnięte. W przypadku skazanego prognoza społeczno – kryminologiczna jest pomyślna, tak więc dalsza jego resocjalizacji może być prowadzona w warunkach wolnościowych, pod dozorem kuratora i przy wypełnianiu określonych obowiązków, które sprzyjać mają respektowaniu porządku prawnego.

Sąd Apelacyjny zatem postanowił zmienić zaskarżone postanowienie i udzielił skazanemu warunkowego zwolnienia.