Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II AKzw 1111/12

POSTANOWIENIE

Dnia 11 września 2012 roku

Sąd Apelacyjny w Katowicach II Wydział Karny w składzie:

Przewodniczący: SSA Beata Basiura

Protokolant: Oktawian Mikołajczyk

przy udziale Prokuratora Prokuratury Apelacyjnej Tomasza Janeczka

po rozpoznaniu w sprawie P. C.

skazanego za przestępstwo z art. 177 § 2 k.k. i art. 177 § 1 k.k. w zw. z art. 178 § 1 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k.

zażalenia wniesionego przez Dyrektora Zakładu Karnego w L.

na postanowienie Sądu Okręgowego w C.

z dnia 14 czerwca 2012 roku, sygn. akt (...)

w przedmiocie odmowy udzielenia warunkowego zwolnienia

na podstawie art. 437 § 2 k.p.k. oraz art. 636 § 1 k.p.k. w zw. z art. 1 § 2 k.k.w.

p o s t a n a w i a

1. zmienić zaskarżone postanowienie w ten sposób, że:

na mocy art. 77 § 1 k.k. i art. 78 § 1 k.k. warunkowo zwolnić P. C.,
s. W.i B., ur. (...)we W., skazanego prawomocnym wyrokiem Sądu Rejonowego we W.z dnia 31 października 2007 roku, sygn. akt (...) za czyn z art. 177 § 2 k.k. i art. 177 § 1 k.k. w zw. z art. 178 § 1 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k. z odbycia reszty kary pozbawienia wolności, której koniec przypada na dzień 16 maja 2016 roku,

a.)  na mocy art. 80 § 1 kk wyznaczyć warunkowo zwolnionemu okres próby do dnia 16 maja 2016 roku;

b.)  na mocy art. 159 k.k.w. i art. 72 § 1 pkt 1, 4 i 8 k.k. oddać warunkowo zwolnionego w okresie próby pod dozór kuratora sądowego oraz zobowiązać do:

-

informowania kuratora o przebiegu okresu próby,

-

podjęcia i wykonywania pracy zarobkowej,

-

przestrzegania zasad współżycia społecznego,

2. wydatkami postępowania odwoławczego obciążyć Skarb Państwa.

UZASADNIENIE

Postanowieniem z dnia 14 czerwca 2012 roku Sąd Okręgowy w C., sygn. akt (...), odmówił udzielenia skazanemu P. C.warunkowego zwolnienia z odbycia reszty kary pozbawienia wolności.

Postanowienie to zaskarżył Dyrektor Zakładu Karnego w L. wnosząc
o udzielenie skazanemu P. C. warunkowego przedterminowego zwolnienia
z reszty kary pozbawienia wolności. Uzasadniając środek odwoławczy skarżący powołał się przede wszystkim na pozytywną prognozę społeczno-kryminologiczną skazanego oraz jego poprawne zachowanie wychodzące poza ramy „regulaminowego zachowania”.

Sąd Apelacyjny zważył, co następuje:

Wniesione zażalenie okazało się skuteczne, wobec czego należało zmienić zaskarżone postanowienie i udzielić skazanemu dobrodziejstwa warunkowego zwolnienia z odbycia reszty kary pozbawienia wolności.

Oceniając zachowanie i postawę skazanego przez pryzmat okoliczności określonych
w art. 77 § 1 k.k. decydujących o warunkowym zwolnieniu nie sposób zgodzić się z sądem
a quo
, aby skazany na nie nie zasługiwał.

Stosownie do przepisu art. 77 § 1 k.k. skazanego na karę pozbawienia wolności sąd może warunkowo zwolnić z odbycia reszty kary tylko wówczas, gdy jego postawa, właściwości i warunki osobiste, okoliczności popełnienia przestępstwa oraz zachowanie po jego popełnieniu i w czasie odbywania kary uzasadniają przekonanie, że skazany po zwolnieniu będzie przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni ponownie przestępstwa.

W niniejszej sprawie analiza wszystkich wymienionych we wskazanym przepisie czynników prowadzi do sformułowania po stronie skazanego P. C. pozytywnej prognozy społeczno-kryminologicznej i przemawia za udzieleniem mu warunkowego zwolnienia z reszty kary pozbawienia wolności.

Otóż skazany wykazuje duże zaangażowanie w proces swojej resocjalizacji odbywając karę pozbawienia wolności w zakładzie karnym typu otwartego, w systemie programowego oddziaływania, wywiązując się z nałożonych na niego obowiązków, był kilkadziesiąt razy nagradzany regulaminowo, nie będąc przy tym ani raz karanym, co więcej, nie wystosowano w jego przypadku nawet wniosku o ukaranie dyscyplinarne, jest zatrudniony odpłatnie
w warsztacie remontowym, prawidłowo wywiązując się z obowiązków pracowniczych, nie deklaruje przynależności do podkultury przestępczej i bezkonfliktowo funkcjonuje
w środowisku współosadzonych. Wszystkie opisane wyżej okoliczności sprawiają, że zachowania skazanego w trakcie odbywania kary nie sposób określić wyłącznie jako regulaminowe, ale uznać należy je za wzorowe i wyróżniające.

Pozytywną prognozę społeczno-kryminologiczną dodatkowo umacnia korzystanie przez skazanego z systemu przepustowego, z których to przepustek powraca on w terminie
i bez zastrzeżeń oraz właściwości i warunki osobiste skazanego, który nie był dotychczas karany, przed osadzeniem prowadził tryb życia zgodny normami społecznymi i prawnymi, posiadał stałe zatrudnienie, pozytywną opinię w środowisku lokalnym oraz w miejscu pracy, nie stwierdzono u niego skłonności do nadużywania alkoholu czy zażywania środków psychoaktywnych.

Co więcej po opuszczeniu zakładu karnego, skazany może liczyć na wsparcie swojej rodziny, z którą utrzymuje serdeczny kontakt i ma zapewniony powrót do pracy
w(...)w S., gdzie był zatrudniony przed osadzeniem
w jednostce penitencjarnej. Należy również zwrócić uwagę na krytyczny stosunek skazanego do popełnionego czynu, wyrażoną skruchę i towarzyszące mu poczucie winy.

Oczywiście Sąd Apelacyjny ma w polu widzenia okoliczności i charakter czynu za który skazany został P. C. i jego tragiczne skutki. Należy jednak podkreślić, że charakter czynu nie został wymieniony w art. 77 § 1 k.k., a zgodnie z utrwalonym
w orzecznictwie stanowiskiem przedterminowo zwolniony z kary może być sprawca każdego przestępstwa, jeśli poprawił się na tyle, by można było mu ufać, iż więcej przestępstwa nie popełni, bo żadne przestępstwo i żaden sprawca nie jest wykluczony od takiego zwolnienia. Ustawodawca żadnych przestępstw nie wykluczył od zwolnienia, jedynie limitował niektóre sytuacje (postanowienie SA w Krakowie z dnia 24 listopada 2009 roku, II AKz 1063/09, KZS 2010/1/17). Nie sposób zatem zgodzić się z Sądem I-szej Instancji i odmówić skazanemu warunkowego zwolnienia wyłącznie z uwagi na wysoki stopień społecznej szkodliwości jego czynu, który był analizowany i uwzględniony przez sądy obu instancji orzekające w sprawie
i odległy koniec kary. Należy bowiem pamiętać, że warunkowe zwolnienie nie oznacza końca procesu resocjalizacji, który będzie kontynuowany w stosunku do skazanego w warunkach wolnościowych.

Analiza wszystkich przesłanek wymienionych w art. 77 § 1 kk, zdaniem Sądu Apelacyjnego, daje podstawę do przyjęcia, iż uzasadniają one przekonanie, że skazany po zwolnieniu będzie przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni ponownie przestępstwa.

Mając na względzie powyższe okoliczności Sąd Apelacyjny orzekł jak w części dyspozytywnej.

Z.

- o treści postanowienia zawiadomić Dyrektora Zakładu Karnego w J..

- podjąć czynności celem bezzwłocznego wykonania postanowienia.

K., dnia 11 września 2012 roku;