Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II AKzw 1352/11

POSTANOWIENIE

Dnia 12 października 2011 roku

Sąd Apelacyjny w Katowicach II Wydział Karny w składzie:

Przewodniczący - Sędzia: SSA Elżbieta Mieszczańska

Protokolant: Dariusz Bryła

przy udziale Prokuratora Prokuratury Apelacyjnej Tomasza Janeczka

po rozpoznaniu w sprawie D. B. (B.)

skazanego za przestępstwo z art. 178a § 1 kk i art. 244 kk w zw. z art. 11 § 2 kk i inne

zażalenia wniesionego przez skazanego

na postanowienie Sądu Okręgowego w G.z dnia 7 września 2011 roku, sygn. akt (...)

w przedmiocie odmowy udzielenia warunkowego zwolnienia

na podstawie art. 437 § 2 kpk oraz art. 624 § 1 kpk w zw. z art. 1 § 2 kkw

p o s t a n a w i a

1. zmienić zaskarżone postanowienie w ten sposób, że:

a.)  na mocy art. 77 § 1 kk i art. 78 § 1 kk warunkowo zwolnić D. B.,
s. C. i J., ur. (...) w G., skazanego prawomocnymi wyrokami:

-

Sądu Rejonowego w B.z dnia 26 września 2005 roku, sygn. akt (...), za czyn z art. 178a § 1 kk na karę 1 roku pozbawienia wolności,

-

Sądu Rejonowego w T.z dnia 23 listopada 2006 roku, sygn. akt (...), za czyn z art. 244 kk i art. 178a § 1 kk w zw. z art. 11 § 2 kk, na karę 2 lat pozbawienia wolności,

-

Sądu Rejonowego w B. z dnia 20 kwietnia 2007 roku, sygn. akt (...)z art. 244 kk i art. 178a § 1 kk w zw. z art. 11 § 2 kk na karę 1 roku i 2 miesięcy pozbawienia wolności

z odbycia reszty kary pozbawienia wolności, której koniec przypada na dzień 3 grudnia 2011 roku,

b.)  na mocy art. 80 § 1 kk wyznaczyć warunkowo zwolnionemu dwuletni okres próby tj. do dnia 12 października 2013 roku;

c.)  na mocy art. 159 kkw i art. 72 § 1 pkt 1, 4, 5 i 8 kk oddać warunkowo zwolnionego w okresie próby pod dozór kuratora sądowego oraz zobowiązać do:

-

informowania kuratora o przebiegu okresu próby,

-

podjęcia i wykonywania pracy zarobkowej,

-

powstrzymywania się od nadużywania alkoholu,

-

przestrzegania zasad współżycia społecznego;

2. wydatkami postępowania odwoławczego obciążyć Skarb Państwa.

UZASADNIENIE

Postanowieniem z dnia 7 września 2011 roku Sąd Okręgowy w G., sygn. akt (...), odmówił udzielenia skazanemu D. B.warunkowego zwolnienia z odbycia reszty kary pozbawienia wolności.

Powyższe postanowienie zaskarżył skazany powołując się na poprawę swego zachowania, prawidłowe wywiązywanie się z obowiązków pracowniczych oraz posiadaną promesę zatrudnienia.

Sąd Apelacyjny zważył, co następuje:

Zażalenie skazanego jako zasadne skutkowało zmianą zaskarżonego orzeczenia.

Sąd może warunkowo zwolnić skazanego z odbycia reszty kary wyłącznie wtedy, gdy zachodzi jednoznacznie pozytywna prognoza kryminologiczna, tzn. gdy postawa skazanego, jego właściwości i warunki osobiste, sposób życia przed i po dokonaniu przestępstwa oraz zachowanie w czasie odbywania kary, jak również okoliczności popełnienia przestępstwa uzasadniają przekonanie, że w trakcie odbywania kary nastąpiła trwała i pozytywna zmiana zachowania skazanego, co gwarantuje, iż po zwolnieniu będzie on przestrzegał porządku prawnego i nie popełni przestępstwa.

Z akt osobowych skazanego wynika wprawdzie, że proces jego resocjalizacji nie przebiegał bez zakłóceń, ale w ostatnim czasie nastąpiła istotna zmiana w zachowaniu i postawie skazanego pozwalająca prognozować, że po opuszczeniu zakładu karnego będzie prowadził życie zgodne z normami prawnymi. Skazany nie sprawia bowiem problemów wychowawczych, nie deklaruje przynależności do podkultury więziennej, a relacje ze współosadzonymi układa w sposób bezkonfliktowy. Należy podkreślić, że skazany jest obecnie zatrudniony i z obowiązków pracowniczych wywiązuje się bez zarzutu. Na uwagę zasługuje również przedstawienie przez skazanego promesy zatrudnienia. O pozytywnej zmianie w postawie skazanego świadczy kilkadziesiąt nagród regulaminowych udzielonych mu m.in. za udział w pracach porządkowych, dobrą postawę w miejscu pracy czy udział w zajęciach kulturalno-oświatowych. Wprawdzie skazany nie ustrzegł się także kar dyscyplinarnych, ale zaznaczyć w tym miejscu trzeba, że ostatnie ukaranie miało miejsce prawie 2 lata temu.

Powyższe okoliczności, wskazujące na zmianę jaka dokonała się w postawie i zachowaniu skazanego, pozwalają na prognozowanie przestrzegania przez skazanego prawa w warunkach wolnościowych. Co jest jednak równie istotne, udzielenie skazanemu warunkowego zwolnienia i objęcie go dozorem kuratora pozwoli na kontrolowanie jego poziomu samodyscypliny i samokontroli w warunkach wolnościowych. Kontynuowanie zatem procesu resocjalizacji skazanego w warunkach wolnościowych będzie, zdaniem sądu odwoławczego, bardziej wychowawcze, aniżeli w warunkach izolacji, tym bardziej, że do końca kary pozostały niespełna dwa miesiące.

Mając na względzie powyższe okoliczności postanowiono jak w części dyspozytywnej.

Z.

o treści postanowienia zawiadomić skazanego oraz Dyrektora Zakładu Karnego w R..