Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II AKzw 17/11

POSTANOWIENIE

Dnia 18 stycznia 2011 roku

Sąd Apelacyjny w Katowicach Wydział II Karny w składzie:

Przewodniczący: SSA Alicja Bochenek

Protokolant: Agnieszka Przewoźnik

przy udziale Prokuratora Prokuratury Apelacyjnej Dariusza Wiory

po rozpoznaniu w sprawie S. M.

skazanego za przestępstwo z art. 278 § 1 k.k. i in.

zażalenia wniesionego przez skazanego

na postanowienie Sądu Okręgowego w C.z dnia 2 grudnia 2010 roku, sygn. akt (...)

w przedmiocie odmowy udzielenia warunkowego zwolnienia

na podstawie art. 437 § 1 i 2 k.p.k. i art. 626 § 2 k.p.k. w zw. z art. 1 § 2 k.k.w.

postanawia:

zmienić zaskarżone postanowienie w ten sposób, że:

1.  na mocy art. 77 § 1 k.k., 78 § 2 k.k. i 80 § 1 k.k. warunkowo zwolnić S. M., syna Z.i A., ur. (...)w Ż., skazanego prawomocnym wyrokiem Sądu Rejonowego w M.z dnia 28 czerwca 2007 roku, sygn. akt II(...), za przestępstwo z art. 278 § 1 k.k. i inne na karę 2 lat i 6 miesięcy pozbawienia wolności, z odbycia reszty kary pozbawienia wolności, której koniec przypada na dzień 4 września 2011 r., wyznaczając mu 2 – letni okres próby od dnia zwolnienia z zakładu karnego;

2.  na mocy art. 159 k.k.w. oraz art. 72 § 1 pkt 1, 4 i 5 k.k. oddać warunkowo zwolnionego w okresie próby pod dozór kuratora sądowego oraz zobowiązać go do:

-

informowania kuratora o przebiegu okresu próby,

-

podjęcia i wykonywania pracy zarobkowej,

-

powstrzymywania się od nadużywania alkoholu;

3.  kosztami sądowymi postępowania odwoławczego obciążyć Skarb Państwa.

UZASADNIENIE

Postanowieniem z dnia 2 grudnia 2010 roku Sąd Okręgowy w C. odmówił skazanemu S. M.warunkowego przedterminowego zwolnienia z reszty zasadniczej kary pozbawienia wolności.

Zażalenie na to postanowienie złożył skazany zarzucając, iż sąd nie wziął pod uwagę jego pozytywnego zachowania po uchyleniu mu tymczasowego aresztowania. Dodał, że po wydaniu wyroku w czerwcu 2007 roku przez 2 lata przebywał na wolności i w tym czasie nie miał żadnego konfliktu z prawem. Następnie w sierpniu 2009 roku otrzymał przerwę na remont mieszkania, którą prawidłowo wykorzystał, przestrzegając przy tym porządku prawnego. Skazany założył rodzinę, a przebywając na wolności utrzymywał się z prac remontowych, czym w swoim przekonaniu udowodnił, że potrafi się zmienić.

Sąd Apelacyjny zważył, co następuje:

Zażalenie skazanego jest zasadne, dlatego też zasługuje na uwzględnienie.

Przeprowadzona przez tut. Sąd kontrola odwoławcza prowadzi do wniosku, że Sąd Okręgowy w C.nietrafnie ocenił prognozę kryminologiczno – społeczną skazanego.

Z akt osobowych skazanego wynika, że jego zachowanie w trakcie pobytu w zakładzie karnym było cały czas poprawne i nie budziło zastrzeżeń administracji zakładu karnego. S. M. w okresie odbywanej kary nie tylko biernie podawał się wymogom odbywanej kary, ale wykazywał aktywność w procesie swojej resocjalizacji odbywając karę w systemie programowego oddziaływania, dobrze wywiązując się z nałożonych obowiązków. W chwili obecnej jest zatrudniony w pralni i dobrze wywiązuje się z nałożonych obowiązków. Nadto jest krytycznie ustosunkowany do popełnionego przestępstwa i sposobu życia przed osadzeniem oraz deklaruje, że po opuszczeniu zakładu karnego będzie przestrzegał porządku prawnego przy wsparciu rodziny, do której zamierza powrócić.

Nie sposób również przeoczyć, że skazany w ostatnim okresie czasu dwukrotnie korzystał z przerw w odbywaniu kary, które prawidłowo wykorzystał, co było przedmiotem kontroli także przez tut. Sąd. Przebywając na wolności pracował, remontował mieszkanie
i pomagał żonie w opiece nad dzieckiem. Nadto przestrzegał porządku prawnego i poza incydentalnym zachowaniem, które miało miejsce w dniu 13 sierpnia 2010 roku i polegało na spożywaniu alkoholu w miejscu niedozwolonym przestrzegał porządku prawnego i nie były prowadzone przeciwko niemu żadne postępowania.

Wobec powyższego należało dojść do przekonania, że cele kary w stosunku do S. M. praktycznie zostały wykonane i zasługuje on na zaufanie, że wypełni ciążące na nim obowiązki, a w szczególności nie popełni więcej przestępstwa.

Nie bez znaczenia w przedmiotowej sprawie jest i to, że wymierzona skazanemu kara, mimo złagodzenia skutków jej wykonywania nadal będzie egzekwowana, choć w warunkach nieizolacyjnych, o czym świadczy nałożenie na niego stosownych obowiązków, w tym obowiązku powstrzymywania się od nadużywania alkoholu oraz podjęcia pracy.

Mając powyższe na względzie orzeczono jak w części dyspozytywnej postanowienia.

Z/

1. wydać nakaz zwolnienia skazanego,

2. o treści postanowienia zawiadomić skazanego,

K., 18 stycznia 2011 r.