Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II AKzw 1725/11

POSTANOWIENIE

Dnia 11 stycznia 2012 roku

Sąd Apelacyjny w Katowicach II Wydział Karny w składzie:

Przewodniczący: SSA Elżbieta Mieszczańska

Protokolant: Agnieszka Przewoźnik

przy udziale Prokuratora Prokuratury Apelacyjnej Tomasza Janeczka

po rozpoznaniu w sprawie W. G.

skazanego za przestępstwa z art. 59 ust. 2 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii w zw. z art. 64 § 1 k.k. i inne

zażalenia wniesionego przez skazanego

na postanowienie Sądu Okręgowego w G.

z dnia 30 listopada 2011 roku, sygn. akt (...)

w przedmiocie odmowy udzielenia warunkowego zwolnienia

na podstawie art. 437 § 1 i 2 k.p.k. w zw. z art., 438 pkt 3 k.p.k. i art. 626 § 2 k.p.k. w zw.
z art. 1 § 2 k.k.w.

postanawia:

1.  zmienić zaskarżone postanowienie w ten sposób, że na zasadzie art. 77 § 1 k.k. i art. 78 § 1 k.k. warunkowo zwolnić W. G. s. T. i B. urodz. w dniu (...) w S., skazanego prawomocnymi wyrokami:

-

Sądu Rejonowego w P.z dnia 11 grudnia 2007 roku sygn. (...) za czyn
z art. 278 § 1 k.k., 12 k.k., 64 § 1 k.k. na karę 8 dni pozbawienia wolności;

-

Sądu Rejonowego w K.z dnia 29 czerwca 2001 roku sygn. (...) za czyny z art. 278 § 1 k.k., 13 § 1 k.k., 64 § 1 k.k. na karę 10 dni pozbawienia wolności;

-

Sądu Okręgowego w K.z dnia 30 czerwca 2009 roku sygn. (...)za czyn z art. 59 ust. 2 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, art. 64 § 1 k.k. na karę 3 lat pozbawienia wolności z odbycia reszty kary pozbawienia wolności, której koniec wykonania przypada na dzień 28 lutego 2012 roku,

2.  na podstawie art. 80 § 1 k.k. wyznaczyć skazanemu okres próby w wymiarze 2 lat, to jest do dnia 12 stycznia 2014 roku,

3.  na mocy art. 159 k.k.w. oraz art. 72 § 1 pkt 4,5 i 7 k.k. oddać warunkowo zwolnionego pod dozór kuratora oraz zobowiązać go do:

-

podjęcia pracy zarobkowej;

-

powstrzymywania się od nadużywania alkoholu oraz środków psychotropowych
i środków odurzających;

-

powstrzymywania się od przebywania w środowisku przestępczym oraz osób nadużywających alkoholu lub środków psychotropowych i środków odurzających,

4.  uiszczoną opłatę zaliczyć na poczet kosztów sądowych związanych z postępowaniem
odwoławczym, a wydatkami tego postępowania obciążyć Skarb Państwa.

UZASADNIENIE

Postanowieniem z dnia 30 listopada 2011 roku Sąd Okręgowy w G.sygn. (...) odmówił udzielenia skazanemu W. G.warunkowego przedterminowego zwolnienia z odbycia reszty kary pozbawienia wolności.

Zażalenia na powyższe postanowienie wniósł skazany podnosząc, że w jego ocenie zasługuje ona na udzielenie takiego dobrodziejstwa, a jego zachowanie w trakcie odbywania kary pozbawienia wolności było wzorowe.

Sąd Apelacyjny zważył, co następuje:

Zażalenie okazało się zasadne w związku z czym niezbędnym stała się zmiana zaskarżonego postanowienia.

Skorzystanie przez skazanego z dobrodziejstwa warunkowego zwolnienia wymaga przekonania, że po zwolnieniu będzie przestrzegał porządku prawnego, a w szczególności nie popełni ponownie przestępstwa. Przekonanie to musi wynikać z łącznej oceny tych wszystkich elementów, które wymienione zostały w przepisie art. 77 § 1 k.k., a są nimi: postawa, właściwości i warunki osobiste sprawcy, sposób życia przed popełnieniem przestępstwa, okoliczności jego popełnienia oraz zachowanie po popełnieniu przestępstwa i w czasie odbywania kary.

Ocena wniosku o warunkowe zwolnienie oraz zażalenia skazanego poprzez pryzmat całokształtu tych przesłanek pozwala na udzielenie skazanemu warunkowego przedterminowego zwolnienia z odbycia reszty kary pozbawienia wolności. W pierwszej kolejności należy zauważyć, że zachowanie skazanego w jednostce penitencjarnej należy ocenić jako pozytywne. Skazany prawidłowo układa sobie relacje z pozostałymi osadzonymi, jak i zachowuje się prawidłowo w stosunku do funkcjonariuszy służby więziennej, w związku z czym był on 16 razy nagradzany regulaminowo i nie był do chwili obecnej karany dyscyplinarnie, jest zatrudniony odpłatnie, a z obowiązków z tym związanych wywiązuje się prawidłowo. Karę skazany odbywa w systemie zwykłym, co nie przeszkadza mu jednak
w systematycznym i stałym rozwoju odpowiednich wzorców i zachowań. Skazany uczestniczy w miarę możliwości w zajęciach kulturalno-oświatowych i sportowych. Utrzymuje również prawidłowy kontakt z członkami swojej rodziny.

Sąd Apelacyjny podejmując decyzję o zmianie zaskarżonego orzeczenia miał również na uwadze negatywne przesłanki kształtujące się po stronie skazanego takie jak wielokrotna karalność skazanego, w konsekwencji czego skazany odbywa karę pozbawienia wolności
w związku z dopuszczeniem się czynów w warunkach powrotu do przestępstwa z art. 64 § 1 k.k. Sąd miał również na uwadze, że skazany korzystał już w przeszłości z dobrodziejstwa jakim jest warunkowe przedterminowe zwolnienie z odbycia reszty kary pozbawienia wolności, jednak nie przyniosło to oczekiwanych efektów resocjalizacyjnych, fakt ten jednak nie może przekreślać możliwości udzielenia skazanemu kolejnego warunkowego przedterminowego zwolnienia w przypadku, gdy dalszy proces resocjalizacji skazanego przyniósł oczekiwany efekt.

Mając na uwadze powyższe okoliczności w ocenie Sądu Apelacyjnego bilans przesłanek po stronie skazanego jest pozytywny, w związku z czym możliwe jest sporządzenie pozytywnej prognozy kryminologiczno-społecznej wobec niego.

Zwrócić należy również uwagę, że skazanemu pozostał niewielki okres kary do odbycia (zgodnie z zgromadzonym materiałem dowodowym koniec wykonywania kary pozbawienia wolności wobec skazanego przypada na dzień 28 lutego 2012 roku), co również przemawia za udzieleniem mu warunkowego przedterminowego zwolnienia.

Zastosowane w stosunku do skazanego środki probacyjne oraz nałożone obowiązki umożliwią dalszą resocjalizację skazanego, tym razem w warunkach wolnościowych, co pozwoli na utrwalenie po stronie skazanego prawidłowych postaw i zachowań oraz na kontrolę jego zachowania w okresie próby.

Mając powyższe na uwadze Sąd Apelacyjny orzekł jak w części dyspozytywnej.

Z:

- odpis postanowienia doręczyć skazanemu

K., dn. 11 stycznia 2012 roku.