Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II AKzw 515/12

POSTANOWIENIE

Dnia 17 kwietnia 2012r.

Sąd Apelacyjny w Katowicach II Wydział Karny w składzie:

Przewodniczący-Sędzia: SSA Mirosław Ziaja

Protokolant: Damian Skril

przy udziale Prokuratora Prokuratury Apelacyjnej Dariusza Wiory

po rozpoznaniu w sprawie Ł. D.

skazanego za przestępstwa z art. 158 § 1 k.k. i inne

zażalenia wniesionego przez Dyrektora Zakładu Karnego

na postanowienie Sądu Okręgowego w K.

z dnia 22 marca 2012r., sygn. akt (...)

w przedmiocie odmowy udzielenia warunkowego zwolnienia

na podstawie art. 437 § 1 k.p.k., art. 624 §1 k.p.k. w zw. z art. 1 § 2 k.k.w.

postanawia

1)  zmienić zaskarżone postanowienie w ten sposób, że na zasadzie art. 77 § 1 k.k. i art. 78 § 1 k.k. warunkowo zwolnić Ł. D. s. M. i D. urodz. w dniu (...) w R., skazanego prawomocnym wyrokiem łącznym :

- Sądu Rejonowego w R.z dnia 30 listopada 2011 roku sygn. (...) za przestępstwa z art. 158 § 1 k.k. i inne na karę łączną 2 lat pozbawienia wolności

- której koniec wykonania przypada na dzień 25 grudnia 2012 roku;

2)  na podstawie art. 80 § 1 k.k. wyznaczyć skazanemu okres próby w wymiarze 3 lat od dnia uprawomocnienia się postanowienia to jest do dnia 17 kwietnia 2015 roku.;

3)  na mocy art. 159 k.k.w. oraz art. 72 § 1 pkt, 4 i 7 k.k. oddać warunkowo zwolnionego pod dozór kuratora oraz zobowiązać go do:

- kontynuowania nauki;

- powstrzymywania się od przebywania w środowisku przestępczym oraz osób uzależnionych od alkoholu lub środków odurzających lub psychotropowych;

4)  zwolnić skazanego od ponoszenia kosztów sądowych w postępowaniu odwoławczym, obciążając nimi Skarb Państwa.

UZASADNIENIE

Postanowieniem z dnia 22 marca 2012r., sygn. akt (...)Sąd Okręgowy w K. odmówił udzielenia skazanemu Ł. D.warunkowego przedterminowego zwolnienia z odbycia reszty kary pozbawienia wolności.

Zażalenie na powyższe postanowienie wniósł Dyrektor Zakładu Karnego podnosząc, że: wobec skazanego możliwe jest sformułowanie pozytywnej prognozy kryminologiczno-społecznej, zachowanie skazanego w zakładzie karnym, jego krytyczne podejście do popełnionych przez siebie przestępstw oraz stopień zawansowania procesu resocjalizacji pozwalają uznać, że zasługuje on na dobrodziejstwo jakim jest warunkowe przedterminowe zwolnienie.

Sąd Apelacyjny zważył, co następuje.

Zażalenie zasługuje na uwzględnienie

Skorzystanie przez skazanego z dobrodziejstwa warunkowego zwolnienia wymaga przekonania, że po zwolnieniu będzie przestrzegał porządku prawnego, a w szczególności nie popełni ponownie przestępstwa. Przekonanie to musi wynikać z łącznej oceny tych wszystkich elementów, które wymienione zostały w przepisie art. 77 § 1 kk., a są nimi: postawa, właściwości i warunki osobiste sprawcy, sposób życia przed popełnieniem przestępstwa oraz zachowanie po popełnieniu przestępstwa i w czasie odbywania kary.

Ocena wniosku o warunkowe zwolnienie oraz środka odwoławczego poprzez pryzmat całokształtu tych przesłanek pozwala na jego uwzględnienie.

Nie ulega wątpliwości zdaniem Sąd Apelacyjnego, że postawa skazanego w zakładzie karnym jest dobra. Skazany nie należy do grup nieformalnych, karę odbywa w systemie programowego oddziaływania, z obowiązków związanych z tym programem wywiązuje się prawidłowo. Uczy się, a z obowiązków z tym związanych wywiązuje się dobrze. W związku ze swoja postawą był wielokrotnie nagradzany regulaminowo, w tym były mu udzielane nagrody w postaci możliwości opuszczenia zakładu karnego. Za każdym razem skazany powracał do jednostki penitencjarnej bez uwag. Skazany przejawia duży stopień samokrytyki w stosunku do popełnionych przez siebie czynów.

Wszystkie te okoliczności prowadzą do wniosku, że skazany prawidłowo realizuje karę pozbawienia wolności, a prowadzony w stosunku do niego proces resocjalizacyjny przynosi pożądane efekty przejawiające się w trwałej zmienianie postawy oraz zachowań skazanej.

Sąd Apelacyjny podejmując decyzję o udzieleniu skazanemu warunkowego przedterminowego zwolnienia z odbycia reszty kary pozbawienia wolności miał również na uwadze pozostałe przesłanki wymienione w art. 77 § 1 k.k. w tym fakt, że skazany jest osobą już wielokrotnie karana oraz to, że część czynów których się dopuścił miało charakter chuligański. Nie mniej jednak zdaniem sądu odwoławczego ocena postawy skazanego poprzez pryzmat wszystkich wymienionych w art. 77 § 1 k.k. przesłanek prowadzi do wniosku, że możliwe jest w chwili obecnej sformułowanie wobec niego pozytywnej prognozy kryminologiczno-społecznej i udzielenie mu dobrodziejstwa jakim jest warunkowe przedterminowe zwolnienie. Jak wynika bowiem z opinii zakładu karnego okoliczności przypisanych skazanemu prawomocnie przestępstw nie miały przełożenia na wysoki poziom jego demoralizacji wymagający długotrwałego oddziaływania penitencjarnego.

Tym samym Sąd Apelacyjny podzielając argumentacji zażalenia Dyrektora Zakładu Karnego zmienił zaskarżone postanowienie..

Z.

- odpis postanowienia doręczyć skazanemu oraz Dyrektorowi Zakładu Karnego
Katowice, dn. 17 kwietnia 2012 roku.