Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II AKzw 990/11

POSTANOWIENIE

Dnia 20 września 2011 roku

Sąd Apelacyjny w Katowicach II Wydział Karny w składzie:

Przewodniczący - Sędzia: SSA Beata Basiura

Protokolant: Dariusz Bryła

przy udziale Prokuratora Prokuratury Apelacyjnej Tomasza Janeczka

po rozpoznaniu w sprawie R. K. (K.)

skazanego za przestępstwo z art. 278 § 1 k.k. i inne

zażalenia wniesionego przez Dyrektora Zakładu Karnego w W.

na postanowienie Sądu Okręgowego w K.

z dnia 14 lipca 2011 roku, sygn. akt (...)

w przedmiocie odmowy udzielenia warunkowego przedterminowego zwolnienia

na podstawie art. 437 § 2 k.p.k., art. 624 § 1 k.p.k. w zw. z art. 1 § 2 k.k.w.

postanawia

1.  zmienić zaskarżone postanowienie i na mocy art. 77 § 1 k.k. oraz art. 78 § 1 k.k. warunkowo zwolnić R. K.s. W.i K. ur. (...)w C., skazanego prawomocnym wyrokiem Sądu Rejonowego w J.z dnia 8 lutego 2006 roku, sygn. akt (...)za przestępstwo z art. 278 § 1 k.k. na karę 8 miesięcy pozbawienia wolności oraz wyrokiem Sądu Rejonowego w J.z dnia 8 grudnia 2010 r., sygn. akt (...) za przestępstwa z art. 278 § 1 k.k. i inne na karę 2 lat i 4 miesięcy pozbawienia wolności z odbycia reszty kary pozbawienia wolności, której koniec przypada na dzień 23 stycznia 2012 roku;

2.  na mocy art. 80 § 1 k.k. wyznaczyć warunkowo zwolnionemu dwuletni okres próby, tj. do dnia 20 września 2013 roku;

3.  na mocy art. 159 k.k.w. i art. 72 § 1 pkt 1, 4) i 5) k.k. warunkowo zwolnionego w okresie próby:

- oddać pod dozór kuratora sądowego właściwego dla miejsca zamieszkania skazanego,

- zobowiązać do podjęcia pracy zarobkowej,

- zobowiązać do powstrzymania się od nadużywania alkoholu;

4.  wydatkami postępowania odwoławczego obciążyć Skarb Państwa.

UZASADNIENIE

Zaskarżonym postanowieniem Sąd Okręgowy w K. odmówił skazanemu R. K.warunkowego zwolnienia z odbycia reszty kary pozbawienia wolności.

Zażalenie na to postanowienie złożył Dyrektor Zakładu Karnego w W. wskazując szereg pozytywnych czynników, świadczących o pozytywnej prognozie kryminologiczno – społecznej po stronie skazanego R. K..

Sąd Apelacyjny zważył, co następuje:

Zażalenie zasługuje na uwzględnienie.

Podniesione przez Dyrektora Zakładu Karnego w W. okoliczności pozwalają dojść do wniosku, że orzeczenie sądu pierwszej instancji winno ulec zmianie.

Co prawda trzeba zgodzić się z sądem pierwszej instancji, że skazany nie jest sprawcą incydentalnym i dopuścił się wielu przestępstw, jednak badając przesłanki warunkowego zwolnienia winno się mieć w polu widzenia także efekty oddziaływań resocjalizacyjnych oraz pracę jaką skazany włożył w to, by przewartościować swoje życie. Lektura akt osobowych dostarcza informacji w tym przedmiocie, nad którymi nie sposób przejść do porządku dziennego, bo dotyczą dłuższego pobytu skazanego w warunkach więziennych, a do końca kary pozostało mu zaledwie cztery miesiące. Należy wskazać, że skazany cieszy się w jednostce penitencjarnej dobrą opinią, o czym świadczy fakt wystąpienia z wnioskiem o warunkowe zwolnienie przez administrację jednostki. Karę odbywa w systemie programowanego oddziaływania, był dwudziestosześciokrotnie nagradzany, pracuje poza terenem zakładu karnego w systemie bez konwojenta i dobrze wywiązuje się ze swych obowiązków. Dodatkowym argumentem przemawiającym za udzieleniem mu warunkowego zwolnienie jest fakt, iż sprawdził się w warunkach samodyscypliny, o czym świadczy treść wywiadu środowiskowego. Wynika z niego, iż skazany R. K. korzystając z przepustek przebywa u swojej ciotki i zachowuje się w sposób prawidłowy i nikt nie ma do niego żadnych zastrzeżeń. Na uwagę zasługuje wreszcie i ta okoliczność, iż skazany po opuszczeniu zakładu karnego ma zapewnioną pracę i ustabilizowaną sytuację rodzinną.

W tych okolicznościach stwierdzić należy, iż cele wychowawcze względem skazanego w warunkach izolacji penitencjarnej zostały już osiągnięte. W przypadku skazanego prognoza społeczno – kryminologiczna jest pomyślna, tak więc dalsza jego resocjalizacja może być prowadzona w warunkach wolnościowych, pod dozorem kuratora i przy wypełnianiu określonych obowiązków, które sprzyjać mają respektowaniu porządku prawnego.

Sąd Apelacyjny zatem postanowił zmienić zaskarżone postanowienie i udzielił skazanemu warunkowego zwolnienia.

Z:

O treści postanowienia zawiadomić skazanego;

Katowice, dnia 20 września 2011 roku.