Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt X Kz 63/14

POSTANOWIENIE

Dnia 27 lutego 2014 r.

Sąd Okręgowy w Warszawie X Wydział Karny Odwoławczy w składzie:

Przewodniczący: SSO Katarzyna Wróblewska (spr.)

Sędziowie: SSO Mariusz Jackowski

SSO Arkadiusz Tomczak

Protokolant: sekretarz sądowy Monika Parda

przy udziale Prokuratora Jolanty Pydyniak

po rozpoznaniu w sprawie M. A.

oskarżonej o czyn z art. 191 § 2 k.k.

zażalenia oskarżonej M. A.

na zarządzenie upoważnionego sędziego Sądu Rejonowego dla W. z dnia 27 listopada 2013 r., sygn. akt III K 990/11

o odmowie przyjęcia wniosku o uzasadnienie wyroku Sądu Rejonowego dla W. z dnia 8 listopada 2013 r.

na podstawie 437 § 1 k.p.k.

postanawia:

utrzymać w mocy zaskarżone zarządzenie.

UZASADNIENIE

Zarządzeniem z dnia 27 listopada 2013 r. odmówiono przyjęcia wniosku o uzasadnienie wyroku Sądu Rejonowego dla W. z dnia 8 listopada 2013 r., wniesionego przez oskarżoną M. A., wobec złożenia wniosku po upływie terminu zawitego.

Powyższe zarządzenie zaskarżyła oskarżona M. A., zarzucając obrazę przepisów prawa procesowego, tj. art. 118 § 1 i 2 k.p.k. poprzez błędną ocenę wniesionego wniosku o przywrócenie terminu do dokonania czynności procesowej oraz błąd w ustaleniach faktycznych mający znaczący wpływ na treść orzeczenia poprzez uznanie, że wniosek został złożony po terminie.

W konsekwencji oskarżona wniosła o zmianę zaskarżonego zarządzenia i przyjęcie złożonego przez nią wniosku.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Zażalenie oskarżonej, co do zasady, nie zasługuje na uwzględnienie.

Prawidłowo zostało ustalone, że 7 – dniowy termin zawity do złożenia wniosku o uzasadnienie wyroku został przez oskarżoną przekroczony, czego zasadniczo M. A. nie kwestionuje. Charakter zawity terminu oznacza, że nie jest dopuszczalna jakakolwiek jego modyfikacja (wydłużenie) przez sąd. Złożenie wniosku o uzasadnienie wyroku po terminie, w każdym przypadku skutkuje więc odmową jego przyjęcia.

Niewątpliwie w dniu 22 listopada 2013 r. oskarżona złożyła wniosek o uzasadnienie wyroku, co nastąpiło z przekroczeniem terminu, zaś z uwagi na treść pisma – uznać należy, że złożyła ona również wniosek o przywrócenie terminu do zaskarżenia wyroku Sądu Rejonowego. Na powyższe słusznie zwróciła uwagę oskarżona w swoim zażaleniu. Sąd Okręgowy w ramach postępowania incydentalnego w przedmiocie rozpoznania zażalenia na zarządzenie o odmowie przyjęcia wniosku o uzasadnienie wyroku bada wyłącznie, czy wniosek o uzasadnienie został złożony w terminie 7 – dniowym od dnia ogłoszenia wyroku. Kwestia przywrócenia terminu do złożenia wniosku o uzasadnienie wyroku winna natomiast być przedmiotem niezwłocznego rozpoznania przez Sąd Rejonowy. Na postanowienie Sądu Rejonowego w tym przedmiocie również przysługuje zażalenie.

Z tych względów, zaskarżone zarządzenie należało utrzymać w mocy.