Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt III Cz 352/14

POSTANOWIENIE

Dnia 1 kwietnia 2014 r.

Sąd Okręgowy w Gliwicach III Wydział Cywilny Odwoławczy w następującym składzie:

Przewodniczący-Sędzia: SO Arkadia Wyraz – Wieczorek

Sędziowie: SO Barbara Braziewicz

SR (del.) Roman Troll (spr.)

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 1 kwietnia 2014 r. w Gliwicach

sprawy z powództwa J. R., Z. P. i S. S. (1)

przeciwko A. R.

o zachowek

na skutek zażalenia biegłego S. S. (2)

na postanowienie Sądu Rejonowego w Rudzie Śląskiej

z dnia 6 sierpnia 2013 r., sygn. akt I C 1704/12

postanawia:

oddalić zażalenie.

SSR (del.) Roman Troll SSO Arkadia Wyraz – Wieczorek SSO Barbara Braziewicz

Sygn. akt III Cz 352/14

UZASADNIENIE

Postanowieniem z dnia 6 sierpnia 2013 r. Sąd Rejonowy w Rudzie Śląskiej nałożył na biegłego S. S. (2) grzywnę w wysokości 200 zł za nieusprawiedliwione opóźnienie w złożeniu opinii. W uzasadnieniu wskazał, że w dniu 20 maja 2013 r. zlecono biegłemu sporządzenie opinii zakreślając miesięczny termin do jej przedłożenia, biegły zaś opinii nie sporządził w terminie ani nie wnosił o przedłużenie zakreślonego terminu.

Zażalenie na to postanowienie złożył biegły wnosząc o jego zmianę poprzez uchylenie nałożonej grzywny i wskazując, że opóźnienie w wykonaniu opinii nastąpiło z uwagi na długi okres przebywania biegłego poza miejscem zamieszkania, a po powrocie konieczne było sporządzenie opinii do innych spraw. Biegły wskazał także, że postanowienie o nałożeniu grzywny odebrał 17 sierpnia 2013 r., a opinię przesłał 8 sierpnia 2013 r.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Zażalenie jest niezasadne i dlatego zostało oddalone.

Sąd Rejonowy słusznie wskazał, iż za nieusprawiedliwione opóźnienie złożenia opinii sąd skaże biegłego na grzywnę (art. 287 kpc). Opóźnienie złożenia opinii przez biegłego stanowi poważne uchybienie, które powoduje opóźnienie w przebiegu procesu i stanowi jedną z często występujących przyczyn jego przewlekania, a zgodnie z art. 6 kpc sądy powinny przeciwdziałać przewlekaniu postępowania, zaś jednym ze środków służących do wcielania tej zasady procesowej w życie jest grzywna przewidziana w art. 287 kpc (por. postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 22 grudnia 1971 r., sygn. akt II CZ 169/71, LEX nr 7041).

W rozpoznawanej sprawie biegły dnia 27 maja 2013 r. /k. 76/ otrzymał akta wraz ze zleceniem sporządzenia opinii w terminie miesiąca pod rygorem nałożenia grzywny . Jednocześnie pouczono biegłego, iż może zwrócić się do sądu o przedłużenie terminu złożenia opinii, jak również powinien zawiadomić sąd o wszelkich przeszkodach w sporządzeniu opinii. Biegły dnia 3 czerwca 2013 r. wyznaczył termin wizji na 12 czerwca 2013 r. /k. 77/, natomiast opinię wraz z aktami nadesłał dopiero 7 sierpnia 2013 r. /k. 82 i 117/, a wpłynęła ona do Sądu Rejonowego w Rudzie Śląskiej dnia 9 sierpnia 2013 r. /k. 82/.

W takim stanie faktycznym Sąd Rejonowy prawidłowo nałożył na biegłego grzywnę, albowiem biegły spóźnił się z terminem jej wykonania o ponad miesiąc, a mając możliwość zwrócenia się do sądu o przedłużenie terminu, względnie wskazanie przeszkód uniemożliwiających wykonanie opinii w terminie, nie zrobił tego.

Mając powyższe na uwadze, w oparciu o art. 397 § 1, 11 i 2 kpc w związku z art. 385 kpc i art. 287 kpc należało oddalić zażalenie jako bezzasadne.

SSR(del.) Roman Troll SSO Arkadia Wyraz – Wieczorek SSO Barbara Braziewicz