Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II Cz 889/14

POSTANOWIENIE

Dnia

21 stycznia 2015 r.

Sąd Okręgowy w Bydgoszczy II Wydział Cywilny Odwoławczy

w składzie:

Przewodniczący – Sędzia

SO Piotr Starosta

Sędzia

Sędzia

SO Irena Dobosiewicz

SO Maria Leszczyńska (spr)

po rozpoznaniu w dniu 21 stycznia 2015 r.

w Bydgoszczy

sprawy z wniosku wierzycielki Banku (...) Spółki Akcyjnej z siedzibą w W.

z udziałem dłużników J. W. i E. W.

o egzekucję świadczenia pieniężnego

na skutek zażalenia dłużniczki E. W.

Na postanowienie Sądu Rejonowego w Bydgoszczy

z dnia 7 października 2014 r.

sygn.. akt. XII Co 3369/12

p o s t a n a w i a :

oddalić zażalenie

II Cz 889/14

UZASADNIENIE

Zaskarżonym postanowieniem z dnia 7 października 2014 r. Sąd Rejonowy w Bydgoszczy przysądził prawo odrębnej własności lokalu mieszkalnego położonego w B. przy ul. (...), dla którego Sąd Rejonowy w Bydgoszczy X Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę o numerze (...) - na rzecz A. G. za cenę 87.300,00 zł (osiemdziesiąt siedem tysięcy trzysta złotych), która to została w całości zapłacona gotówką i zobowiązał dłużników J. W. i E. W. do wydania nieruchomości nabywcy.

Wskazał Sąd, iż postanowieniem z dnia 12 czerwca 2014 r. udzielił przybicia prawa opisanego w sentencji niniejszego postanowienia na rzecz nabywcy. W zakreślonym postanowieniem z dnia 08 września 2014 r. terminie, nabywca spełnił warunki licytacyjne. W myśl art. 998 k.p.c. po uprawomocnieniu się przybicia i wykonaniu przez nabywcę warunków licytacyjnych sąd wydaje postanowienie o przysądzeniu własności. Mając

powyższe na uwadze na podstawie powołanego przepisu orzeczono jak w pkt. 1 sentencji. Zgodnie z § 191 Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 23 lutego 2007 r.

Regulamin urzędowania sądów powszechnych (Dz.U.2014.259 j.t. ) w pkt. 2 postanowienia zamieszczono obowiązek wydania nieruchomości nabywcom. Zażalenie na powyższe postanowienie wniosła dłużniczka E. W. . W uzasadnieniu zażalenia wskazywała na sytuację jaka zaistniała miedzy nią a wierzycielem w zakresie możliwości i warunków spłaty długu. Domagała się uchylenia zaskarżonego postanowienia.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje :

Zażalenie nie zasługiwało na uwzględnienie. Zgodnie z treścią art. 998 k.p.c. po uprawomocnieniu się przybicia i wykonaniu przez nabywcę warunków licytacyjnych sąd wydaje postanowienie o przysądzeniu własności. Na postanowienie o przysądzeniu własności przysługuje zażalenie . Podstawą zażalenia nie mogą być uchybienia sprzed uprawomocnienia się przybicia.

Ponadto podstawą zażalenia nie mogą być również okoliczności dotyczące wzajemnych relacji wierzyciela z dłużnikiem , dotychczasowych umów dotyczących spłaty zadłużenia, jak również okoliczności związane z sytuacją życiową i majątkową dłużnika. Oznacza to , że na obecnym etapie postepowania egzekucyjnego dłużniczka nie może skutecznie podnosić tego rodzaju okoliczności, jak również ewentualnych uchybień sprzed uprawomocnienia się przybicia.

Tymczasem w przedmiotowym zażaleniu dłużniczka nie zgłasza żadnych zastrzeżeń co do poprawności wydanego przez Sąd i instancji postanowienia ,a jedynie tłumaczy w jaki sposób doszło do sytuacji , w której spłata zadłużenia stała się z jej strony niemożliwa.

W tym stanie rzeczy brak było podstaw do uwzględnienia zażalenia. Podlegało ono oddaleniu w oparciu o przepis art. 385 k.p.c. w zw. z art. 397 par 1 k.p.c.