Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II Cz 32/15

POSTANOWIENIE

Dnia 18 lutego 2015 roku Sąd Okręgowy w Bydgoszczy II Wydział Cywilny Odwoławczy

w składzie:

Przewodniczący: SSO Bogumił Goraj

Sędziowie: SO Wojciech Borodziuk

SO Aurelia Pietrzak (spr.)

po rozpoznaniu w dniu 18 lutego 2015 roku w Bydgoszczy

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z wniosku wierzyciela Banku (...) S.A. w K., (...) Bank S.A. w W., (...)Fundusz(...)z siedzibą w W.

przeciwko dłużnikom K. S., H. S.

o egzekucję świadczenia pieniężnego

na skutek zażalenia dłużnika K. S. na postanowienie Sądu Rejonowego w Bydgoszczy z dnia 4 listopada 2014 roku, sygn. akt XII Co 10761/14

postanawia:

oddalić zażalenie.

II Cz 32/15

UZASADNIENIE

Postanowieniem z dnia 4 listopada 2014 r. Sąd Rejonowy w Bydgoszczy przysądził prawo własności lokalu mieszkalnego położonego w B. przy ul. (...), dla którego Sąd Rejonowy w Bydgoszczy X Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą nr (...) wraz z udziałem wynoszącym 52/4061 części w użytkowaniu wieczystym nieruchomości wspólnej objętej księgą wieczystą KW (...) na rzecz K. K. za cenę 132.000 zł, która została uiszczona w całości oraz zobowiązał dłużnika do wydania nieruchomości nabywcy.

W uzasadnieniu orzeczenia Sąd wskazał, że postanowieniem z dnia 14 października 2014 r. udzielił przybicia prawa opisanego powyżej na rzecz nabywcy. Orzeczenie to się uprawomocniło, w związku z czym Sąd był obligowany przepisem art. 998 k.p.c. do wydania postanowienia o przysądzeniu własności.

Zażalenie na postanowienie o przysądzeniu własności złożył dłużnik, podnosząc w nim, iż sposób przeprowadzenia licytacji był wadliwy, ponieważ cena nabycia jest wyższa od ceny wywoławczej aż o 7275 zł.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Zażalenie dłużnika nie jest zasadne.

W myśl art. 998 § 2 k.p.c. na postanowienie co do przysądzenia własności przysługuje zażalenie. Podstawą zażalenia nie mogą być uchybienia sprzed uprawomocnienia się przybicia.

W niniejszej sprawie postanowienie z dnia 14 października 2014 r. o przybiciu stało się prawomocne z dniem 21 października 2014 r.

Dłużnik w środku zaskarżenia powoływał się na wadliwie przeprowadzenie licytacji, zatem dotyczy to zdarzeń sprzed uprawomocnienia się przybicia, których Sąd Okręgowy stosując art. 998 § 2 zd. 2 k.p.c. nie może badać.

W związku z powyższym zażalenie dłużnika podlegało oddaleniu na podstawie art. 998 § 2 zd. 2 w zw. z art. 385 k.p.c. w zw. z art. 397 § 2 k.p.c. i art. 13 § 2 k.p.c.