Pełny tekst orzeczenia

Sygnatura akt IX Cupr 963/12

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

W., dnia 20-03-2013 r.

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Śródmieścia we Wrocławiu IX Wydział Cywilny w następującym składzie:

Przewodniczący:SSR Jolanta Malik

Protokolant:Mirosław Jabłoński

po rozpoznaniu w dniu 20-03-2013 r. we W.

sprawy z powództwa (...) Finanse Sp. z o.o. z siedzibą we W.

przeciwko S. S.

- o zapłatę

oddala powództwo.

IX Cupr 963/12

UZASADNIENIE

Strona powodowa (...) Finanse SA z siedzibą we W. pozwem wniesionym w elektronicznym postępowaniu upominawczym domagała się zasądzenia od pozwanego S. S. kwoty 836,59 zł (osiemset trzydzieści sześć złotych pięćdziesiąt dziewięć złotych) wraz z ustawowymi odsetkami liczonymi od dnia wniesienia pozwu oraz kosztami procesu. Uzasadniając żądanie pozwu wskazała, że pozwany zawarł z (...) SA umowę o świadczenie usług telekomunikacyjnych, na podstawie której otrzymał dostęp do usług świadczonych przez tą Telefonię w zamian za co zobowiązał się do uiszczania opłat. Pozwany nie wywiązał się ze swego zobowiązania, wobec czego niespłacona należność główna stała się wymagalna wraz z kwotą odsetek za opóźnienie. Strona powodowa wezwała pozwanego do zapłaty należnej kwoty. Wezwanie pozostało jednak bezskuteczne. (...) SA zawarła ze stroną powodowa umowę przelewu wierzytelności cedując na rzecz (...) Finanse SA całość praw i obowiązków wynikających z umowy zawartej przez pozwanego z wierzycielem pierwotnym.

W sprzeciwie złożonym w elektronicznym postępowaniu upominawczym pozwany zaskarżył nakaz zapłaty w całości. Wskazał, że nakaz nie został mu fizycznie doręczony , gdyż awizowana przesyłka została zwrócona do nadawcy, nie zna zatem podstawy faktycznej i prawnej roszczeń powoda, więc nie jest w stanie podnieść zarzutów ani przedstawić dowodów na ich poparcie.

Postanowieniem z dnia 29.08.2012 Sąd rejonowy Lublin Zachód stwierdził skuteczne wniesienie sprzeciwu i utratę mocy nakazu zapłaty w całości i przekazał sprawę o tut. Sądu.

Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

W dniu 28.03.2012r. (...) SA z siedzibą we W. /cedent/ zawarła z (...) Finanse SA z siedzibą we W. /cesjonariusz/ umowę przelewu wierzytelności nr (...). W par. 1 umowy Cedent Oświadczył, że przysługują mu wierzytelności w stosunku do dłużników wymienionych w Załączniku, określonym w ust. 5, wynikające ze świadczenia przez Cedenta usług telekomunikacyjnych. Zgodnie z ust. 5 Cedent przekaże Cesjonariuszowi w dniu zawarcia umowy , za pisemnym potwierdzeniem odbioru ze wskazaniem daty odbioru, płytę CD (płyty CD) zwane (ą) dalej załącznikiem, które będą zawierać wykaz wierzytelności objętych umową. W par. 2 umowy Cedent oświadczył, że zobowiązuje się do przeniesienia (zbycia) na Cesjonariusza wierzytelności opisanych w par. 1 , a Cesjonariusz oświadcza, że zobowiązuje się nabyć wierzytelności wraz ze wszystkimi prawami należnymi cedentowi jako wierzycielowi związanych z tymi wierzytelnościami. Skuteczność oświadczeń stron i skutek rozporządzający cesji wierzytelności następuje pod warunkiem zapłaty ceny w określonym w umowie terminie.

Dowód: umowa cesji k. 30

Sąd zważył, co następuje:

Powództwo podlegało oddaleniu.

Zgodnie z art. 6 k.c. ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z tego faktu wywodzi skutki prawne. Normie tej w warstwie procesowej odpowiadają art. 3 k.p.c., zgodnie z którym strony zobowiązane są przedstawiać dowody i art. 232 k.p.c., według którego strony są zobowiązane wskazywać dowody dla stwierdzenia faktów, z których wywodzą skutki prawne.

Strona powodowa nie udowodniła swojego roszczenia ani co do zasady, ani co do wysokości. Jako wierzyciel dochodzący zaspokojenia wierzytelności powinna wykazać podstawę (źródło) zobowiązania pozwanego i jego wysokość, jak też swoją legitymację czynną.

Powód twierdził, że nabył wierzytelność wobec pozwanego od (...) SA., co nie zostało jednak wykazane.

Strona powodowa przedłożyła umowę przelewu wierzytelności z dnia 28.03.2012r, z której jednak nie wynika, iż jej przedmiotem była wierzytelność wobec pozwanego. Wierzytelności objęte tą umową były wymienione w załączniku do umowy, której jednak strona powodowa nie złożyła /nawet w postaci wyciągu/. Nadto zbycie miało nastąpić pod warunkiem zapłaty ceny. Okoliczność spełnienia tego warunku również nie została przez stronę powodową wykazana.

Ponadto strona powodowa nie przedstawiła żadnych dokumentów źródłowych, wskazujących na podstawę, wysokość i sposób naliczenia należności objętej pozwem. Wskazała jedynie daty i numery dokumentów finansowych w postaci faktur, not odsetkowych i noty dot. kary umownej. Żadnego jednak takiego dokumentu nie złożyła. Nie złożyła nawet umowy o świadczenie usług, którą miał zawrzeć pozwany z (...) SA.. Co prawda w piśmie zoczonym w grudniu 2012r. deklarowała jej złożenie w terminie 60 dni, mimo to jednak nie złożyła jej /choćby w kserokopii/ do dnia zamknięcia rozprawy. Nie jest więc w ogóle pewne czy pozwany był kiedykolwiek abonentem Telefonii DIALOG.

Do pozwu strona powodowa dołączył jedynie wydruki komputerowe not i pism, których tylko jedna nota k. 38 jest podpisana, ale nie została poświadczona za zgodność z oryginałem. Pozostałe wydruki nie zawierają żadnych podpisów ani poświadczeń za zgodność z oryginałem. W świetle art. 245 kpc wydruk nie zawierający niczyjego podpisu nie jest w ogóle dokumentem / wyrok SA w Lublinie z 13.09.2012r I ACa 434/12LEX nr 1220530

Dokumenty niepodpisane nie stanowią dokumentu w rozumieniu art. 245 k.p.c./.

Podobnie kopie nie poświadczone z zgodność z oryginałem nie są dokumentami.

Dlatego też Sąd oddalił wniosek dowodowy o dopuszczenie dowodu z tych wydruków czy z dokumentów niepoświadczonych za zgodność z oryginałem.

Podsumowując zatem strona powodowa nie przedłożyła ani żadnego dokumentu, wskazującego na istnienie wierzytelności wobec pozwanego, ani też takiego, który opisywałby wierzytelność w stosunku do pozwanego, a pozwalającego na zweryfikowanie wysokości wskazywanej przez niego należności. Nie udowodniła zatem swojego roszczenia ani co do zasady, jak i co do wysokości.

Powód jest przedsiębiorcą (spółką z ograniczoną odpowiedzialnością) korzystającym z profesjonalnej obsługi prawnej. Z tych względów powinien być świadomy zasad prowadzenia procesu cywilnego i występowania w nim w charakterze strony aktywnej. Zastępowany przez zawodowego pełnomocnika powinien powód wykazać się należytą aktywnością dowodową i w zakresie dowodów z dokumentów powinien je należycie zaoferować i przedłożyć Sądowi. Skoro więc, jak twierdzi, nabył wierzytelność w dniu w marcu 2012, miał ponad rok na przygotowanie odpowiednich dokumentów W przypadku zaś braku dokumentów uzasadniających roszczenie mógł i powinien był jeszcze przed wszczęciem procesu zwrócić się do swojego kontrahenta z umowy cesji o przekazanie mu dokumentów niezbędnych do dochodzenia roszczenia. Zaniechanie powoda w tym zakresie może tylko zadziałać na jego niekorzyść. Biorąc pod uwagę powyższe uznać należało, że powód podczas niniejszego postępowania wykazał się całkowicie bierną postawą.

Sąd uznał zatem, że nie wywiązał się on z ciążącego na nim obowiązku udowodnienia legitymacji czynnej, zasadności zgłoszonego roszczenia, nie udźwignął bowiem ciężaru prowadzenia procesu i prezentacji materiału dowodowego. Prowadzi to do wniosku, że zgłoszone w pozwie żądanie nie zostało należycie udowodnione, co z kolei powoduje jego oddalenie.