Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt I Co 810/13

POSTANOWIENIE

Dnia, 24 lipca 2013r.

Sąd Rejonowy w Oleśnicy, Wydział I Cywilny w składzie:

Przewodniczący SSR Agnieszka Ostrowska-Gołąbek

Protokolant Ewelina Grudzień-Wuczkowska

Po rozpoznaniu w dniu 24 lipca 2013r.

wierzyciel (...) Bank S.A. z/s we W.

dłużnik M. T. (1)

w przedmiocie rozpoznania skargi uczestnika postępowania E. T.na czynność Komornika Sadowego przy Sądzie Rejonowym w O. G. O.
w sprawie sygn. akt Km 125/13

postanawia

I.  uchylić czynność Komornika Sądowego przy Sądzie Rejonowym w O. G. O.z dnia 26.03.2013r. w sprawie sygn. akt Km 125/13 w zakresie przyłączenia się przez wierzyciela (...) Bank S.A.z/s we W.do egzekucji z nieruchomości objętej KW nr (...);

II.  oddalić wniosek o zawieszenie postępowania;

III.  w pozostałym zakresie postępowanie umorzyć;

IV.  zasądzić od wierzyciela (...) Bank S.A. z/s we W. na rzecz uczestnika postępowania E. T. kwotę 100,00zł tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Z./

1. kal. 14 dni.

24.07.2013r.

Sygn. akt I Co 810/13

UZASADNIENIE

Uczestnik postępowania E. T.wniósł skargę na czynność Komornika przy Sądzie Rejonowym w O. G. O.polegającą na przyłączeniu się do toczącej się już egzekucji z nieruchomości pod sygnaturą Km 909/11, sprawy o sygnaturze Km 125/13 pomimo tego, iż w dacie przyłączenia przedmiotowa nieruchomość nie stanowiła własności dłużnika M. T.oraz zaniechanie przez Komornika zawiadomienia wszystkich uczestników postępowania o przyłączeniu się kolejnego wierzyciela, a to S. C.Bank do egzekucji z nieruchomości objętej księgą wieczystą o numerze Kw nr (...). W konsekwencji uczestnik postępowania wniósł o umorzenie postępowania egzekucyjnego, a także złożył wniosek o zawieszenie postępowania na podstawie art.821 k.p.c., domagając się równocześnie zasądzenia na jego rzecz kosztów postępowania.

W uzasadnieniu swojego stanowiska uczestnik podniósł, iż w dniu 26 marca 2013r. kolejny wierzyciel-S. C.Bank wystąpił do Komornika Sądowego przy Sądzie Rejonowym w O. z wnioskiem o przyłączenie się do egzekucji z nieruchomości toczącej się z wniosku pierwotnego wierzyciela, a to (...) Bank S.A.z siedzibą w W.. O przyłączeniu się kolejnego wierzyciela Komornik zawiadomił wyłącznie dłużniczkę M. T., zaś w dniu 02 kwietnia 2013r. wystąpił z wnioskiem o dokonanie wpisu do księgi wieczystej o numerze Kw nr (...). Uczestnik podniósł, iż umową darowizny z dnia 21 grudnia 2012r. ( Rep A Nr 4208/2012) własność nieruchomości, z której prowadzona jest egzekucja została przeniesiona na M.i E. T.. Wpis do księgi wieczystej został dokonany w dniu 08 stycznia 2013r. Ponadto przedmiotowa darowizna nie została uznana za bezskuteczną wobec wierzyciela. Zdaniem skarżącego Komornik dokonując przyłączenia się kolejnego wierzyciela do egzekucji z nieruchomości już po podpisaniu umowy darowizny naruszył przepisy art.927 k.p.c. w zw. z art.930 k.p.c. Wskazać bowiem należy, iż wierzyciel osoby przeciwko której prowadzona jest egzekucja z nieruchomości, nie może po zbyciu zajętej nieruchomości przyłączyć się do postępowania egzekucyjnego, chyba że zbycie zostało uznane w stosunku do niego za bezskuteczne. Zdaniem skarżącego podjęte przez Komornika czynności pozbawiły praw właścicieli nieruchomości i stworzyły warunki do przeprowadzenia egzekucji z pominięciem przepisów prawa.

Sąd zważył co następuje:

Skarga częściowo zasługiwała na uwzględnienie.

W pierwszej kolejności zauważyć należy, iż egzekucja z nieruchomości objętej księga wieczystą o numerze Kw (...) toczy się na podstawie wniosku złożonego przez pierwotnego wierzyciela dłużniczki M. T., a to (...) Bank S.A. z siedzibą w W. pod sygnaturą Km 909/11. Jak wynika ponadto z aktualnego odpisu księgi wieczystej tejże nieruchomości właścicielami przedmiotowego lokalu są E. T. oraz M. T. (2), którzy własność nieruchomości nabyli zgodnie z zawartą umową darowizny w dniu 21 grudnia 2012r., zaś okoliczność takowa znalazło swoje potwierdzenie wobec złożenia stosownego wpisu tegoż faktu w przedmiotowej księdze wieczystej w dniu 08 stycznia 2013r. Z akt komorniczych wynika także, iż przyłączenie się kolejnego wierzyciela do egzekucji z nieruchomości objętej księgą wieczystą o numerze Kw (...) nastąpiło w dniu 26 marca 2013r., a tym samym już po darowaniu lokalu oraz wpisaniu nowych właścicieli do księgi wieczystej . Zgodnie z art.930§1 k.p.c. rozporządzenie nieruchomością po jej zajęciu przez komornika nie ma wpływu na dalsze postępowanie egzekucyjne i nie jest przeszkodą do skutecznego prowadzenia czynności egzekucyjnych w stosunku do zbytej nieruchomości. Nie jest natomiast możliwe przyłączenie się nowego wierzyciela do egzekucji z takiej nieruchomości. W tym zakresie dominuje podgląd Sądu Najwyższego wyrażony w uchwale z dnia 30 marca 2006r. ( III CZP 16/06 , OSNC 2007/2/20), który stanowi, iż wierzyciel osoby, przeciwko której prowadzona jest egzekucja z nieruchomości, nie może po zbyciu zajętej nieruchomości przyłączyć się do postępowania egzekucyjnego, chyba , że zbycie zostało uznane w stosunku do niego za bezskuteczne, co w niniejszej sprawie nie miało miejsca.

W tych okolicznościach Sąd uchylił czynność Komornika Sądowego przy Sądzie Rejonowy w O. G. O.z dnia 26 marca 2013r. w sprawie sygn. akt KM 125/13 w zakresie przyłączenia się przez wierzyciela (...) Bank S.A.z siedzibą we W.do egzekucji z nieruchomości objętej księgą wieczystą o numerze Kw (...). Sąd jednocześnie uznał, iż nie ma podstaw do zawieszenia postępowania egzekucyjnego do czasu rozpoznania niniejszej skargi i w tym zakresie wniosek oddalił, ponadto w pozostałym zakresie Sąd umorzył postępowanie, albowiem wobec uchylenia czynności Komornika brak jest podstaw do zawiadomienia uczestników postępowania o przyłączeniu się kolejnego wierzyciela do egzekucji.

Jednocześnie Sąd zauważa, iż nie jest władny do rozpoznania wniosku skarżącego odnośnie umorzenia postępowania egzekucyjnego, gdyż organem właściwym do jego rozpatrzenia jest Komornik Sądowy ( 825 k.p.c.), stąd też w tym zakresie skarga podlegała przekazaniu właściwemu Komornikowi.

Orzeczenie o kosztach oparto na przepisie art.98 k.p.c.