Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt I Ns 1632/12

POSTANOWIENIE

Dnia 21 października 2013r.

Sąd Rejonowy w Kłodzku Wydział I Cywilny

w składzie:

Przewodniczący: SSR Damian Czajka

Protokolant: Karolina Nesterewicz

po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 października 2013r. w Kłodzku

sprawy z wniosku M. P.

przy udziale Gminy S.

o stwierdzenie nabycia spadku po D. B.

stwierdza, że spadek po D. B.

zmarłej dnia (...). w S.

ostatnio stale zamieszkałej w S.

na podstawie ustawy z dobrodziejstwem inwentarza nabyła w całości Gmina S..

Sygnatura akt I Ns 1632/12

UZASADNIENIE

Wnioskodawca M. P. wniósł o stwierdzenie nabycia spadku po D. B. zmarłej (...). w S., gdzie ostatnio zamieszkiwała w Wojewódzkim Szpitalu (...). Wnioskodawca wskazał, że spadkodawczyni zmarła jako panna. Nie pozostawiła po sobie testamentu. Wnioskodawca będący dzieckiem naturalnym spadkodawczyni, został orzeczeniem Sądu Powiatowego w D. z 7 maja 1964 r. przysposobiony przez W. i A. P..

Wezwana do udziału w postępowaniu Gmina S. nie zajęła stanowiska w sprawie.

Sąd ustalił:

D. B. zmarła (...) r. w S., gdzie przebywała od lat 50 ubiegłego wieku w Wojewódzkim Szpitalu (...). Poza synem M. P. nie miała innych krewnych, ani powinowatych.

M. P. na podstawie orzeczenia Sądu Powiatowego w D. z dnia 7 maja 1964 r. przysposobili W. i A. mał. P..

Dowód:

- zeznani wnioskodawcy (k. 9),

- odpisy skrocone akt stanu cywilnego (k. 2-3),

- akta (...).

W dniu 27 kwietnia 2005 r. sporządzone zostało pismo zawierające oświadczenie D. B. złożone w obecności podpisanych świadków, z prośba o wydanie wnioskodawcy należących do niej środków płatniczych. Pismo w formie krzyżyka podpisała D. B..

Dowód:

- pismo z 27.04.2005 r. (k. 8).

Sąd zważył:

Opisany wyżej stan faktyczny sporu Sąd ustalił w oparciu o przedstawione dowody w postaci zeznań wnioskodawcy, odpisy akt stanu cywilnego oraz akta postępowania w przedmiocie przysposobienia toczącego się przez Sądem w Dzierżoniowie. Wobec barku możliwości odebrania zapewnienia spadkowego od zgłaszającego się spadkobiercy, Sąd postanowił o wezwaniu poprzez ogłoszenie.

Na tej podstawie po ustaleniu, że D. B. nie pozostawiła żadnych krewnych ani powinowatych powołanych do dziedziczenia w ustawie, przy braku testamentu, Sąd stwierdził nabycie spadku z dobrodziejstwem inwentarza przez gminę ostatniego miejsca zamieszkania tj. S.. Zgodnie bowiem z art. 935 k.c. w braku małżonka spadkodawcy, jego krewnych i dzieci małżonka spadkodawcy, powołanych do dziedziczenia z ustawy, spadek przypada gminie ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy jako spadkobiercy ustawowemu.

W kręgu spadkobierców ustawowych D. B. nie ma wnioskodawcy, o czym stanowi art. 936 § 1 i 2 k.c. wskazując, że przysposobiony dziedziczy po przysposabiającym i jego krewnych tak, jak by był dzieckiem przysposabiającego, a przysposabiający i jego krewni dziedziczą po przysposobionym tak, jak by przysposabiający był rodzicem przysposobionego. Przysposobiony nie dziedziczy po swoich wstępnych naturalnych i ich krewnych, a osoby te nie dziedziczą po nim.

Wnioskodawca załączył do wniosku pismo datowane na dzień 27 kwietnia 2005 r., które nie może być traktowane jako rozporządzenie testamentowe z uwagi na brak jakichkolwiek zwrotów świadczących o dyspozycji majątkiem na wypadek śmierci, co jest dla tego typu czynności konieczne. Także forma oświadczenia nie wypełnia żadnego z rygorów testamentu przewidzianych kodeksem, także szczególnych. Pismo to w ocenie Sądu jeżeli pochodzi od D. B. może zawierać rozporządzenie majątkowe uczynione na rzecz M. P. za życia, lecz zważywszy na przedmiot niniejszego postępowania nie jest to kwesta poddana pod rozstrzygnięcie.

Mając to wszystko na uwadze Sąd postanowił potwierdzić nabycie spadku przez Gminę S..