Pełny tekst orzeczenia

POSTANOWIENIE

Dnia 14 stycznia 2014 roku

Sąd Okręgowy w Poznaniu, Wydział II Cywilny – Odwoławczy

w następującym składzie:

Przewodniczący: SSO Beata Woźniak

Sędziowie: SO Aleksandra Kiersnowska-Tylewicz

SO Ryszard Marchwicki (spr.)

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 14 stycznia 2014 roku w Poznaniu

sprawy z wniosku Komornika Sądowego przy Sądzie Rejonowym w (...) D. P.w sprawie Km (...)

przy uczestnictwie H. D., A. K. (1) działających pod firmą (...) s.c. oraz A. T.

o wykreślenie wzmianki o wszczęciu egzekucji

na skutek zażalenia uczestnika H. D.

od wpisu – wykreślenia wzmianki w Dziale III księgi wieczystej dokonanego przez Sąd Rejonowy Poznań – Stare Miasto w Poznaniu

z dnia 30 sierpnia 2013 roku

Kw (...), dz. kw (...)

postanawia:

zmienić zaskarżone orzeczenie w ten sposób, że wpis uchylić i wniosek odrzucić.

/-/SSO A. Kiersnowska - Tylewicz/-/ SSO B. Woźniak/-/SSO R. Marchwicki

UZASADNIENIE

Wnioskiem z dnia 23 lipca 2013 roku Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w (...) D. P.wniósł o wykreślenie wpisu o wszczęciu egzekucji z nieruchomości (...)na rzecz (...) s.c., sygn. akt komorniczych Km (...). Do wniosku Komornik załączył postanowienie o umorzeniu postępowania egzekucyjnego ww. sprawie.

W dniu 30 sierpnia 2013 roku Sąd Rejonowy Poznań – Stare Miasto w Poznaniu uwzględnił wniosek wnioskodawcy i wykreślił wpis o dołączeniu do egzekucji prowadzonej w sprawie Km (...)egzekucję z wniosku wierzyciela D. H., A. K. (1), (...) s.c.w sprawie Km (...).

Apelację od powyższego wpisu wniósł wierzyciel H. D. wnosząc o zmianę zaskarżonego wpisu poprzez ponowne zamieszczenie w księdze wieczystej wpisów wykreślonych lub uchylenie wpisów podlegających na wykreśleniu poprzednich wpisów i oddalenie wniosku o wykreślenie.

Zaskarżonemu orzeczeniu skarżący zarzucił naruszenie:

1.  art. 626(8) § 1 k.p.c. w zw. z art. 626(2) § 5 k.p.c. poprzez dokonanie wykreślenia wpisów dotyczących wzmianki o egzekucji z nieruchomości bez stosownego wniosku podmiotu uprawnionego, w sytuacji gdy żaden przepis szczególny nie przewiduje dokonania tego wpisu z urzędu,

2.  art. 19 ustawy z dnia 6.07.1982 r. o księgach wieczystych i hipotece poprzez nie uwzględnienie tego, że na jednostronne żądanie właściciela może być wykreślone jedynie roszczenie o przeniesienie własności lub użytkowania wieczystego albo o ustanowienie ograniczonego prawa rzeczowego i to tylko w wypadku określonym w tym przepisie,

3.  art. 924 § 2 k.p.c. z uwagi na to, że ten przepis będący podstawą do złożenia przez komornika wniosku o wykreślenie w księdze wieczystej wpisu o wszczęciu egzekucji dotyczy wyłącznie postępowań wszczętych pod dniu 3.05.2012 r.

Sąd Okręgowy zważył co następuje:

Apelacja okazała się być uzasadniona.

W ocenie Sądu Okręgowego w niniejszej sprawie Komornik Sądowy nie dysponował uprawnieniem do złożenia wniosku o wykreślenie w księdze wieczystej wpisu o wszczęciu egzekucji.

Zgodnie z treścią art. 924 § 2 k.p.c. w razie umorzenia postępowania egzekucyjnego komornik składa wniosek o wykreślenie w księdze wieczystej wpisu o wszczęciu egzekucji lub o usunięcie wniosku o wszczęcie egzekucji ze zbioru dokumentów. Wskazany obowiązek został nałożony na komorników sądowych ustawą z dnia 16 września 2011 roku o zmianie ustawy Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2011.233.1381), która weszła w życie w dniu 3 maja 2012 roku. Zgodnie z art. 9 ust. 1 wskazanej ustawy jej przepisy stosuje się do postępowań wszczętych po dniu jej wejścia w życie.

Wniosek o wpis wzmianki o przyłączeniu egzekucji z nieruchomości w sprawie Km (...)został złożony w dniu 29 stycznia 2010 roku. Do wniosku tego załączono zawiadomienie o wszczęciu egzekucji z nieruchomości poprzez przyłączenie w trybie art. 927 k.p.c. z dnia 28 stycznia 2010 roku. Postępowanie egzekucyjne z nieruchomości zostało zatem wszczęte przed wejściem w życie ustawy z dnia 16 września 2011 roku. W konsekwencji, w niniejszej sprawie, nie mógł znaleźć zastosowania przepis art. 924 § 2 k.p.c.

Zgodnie z dotychczasowym stanem prawnym z wnioskiem o wykreślenie wzmianki o wszczęciu egzekucji mógł co do zasady wystąpić jedynie dłużnik lub wierzyciel .

W tym stanie rzeczy Sąd Okręgowy, na podstawie art. 386 § 3 k.p.c. w zw. z art. 13 § 2 k.p.c., orzekł jak na wstępie.

/-/SSO A. Kiersnowska - Tylewicz/-/ SSO B. Woźniak/-/SSO R. Marchwicki