Pełny tekst orzeczenia

Sygnatura akt I Ns 887/13

POSTANOWIENIE

Dnia, 18 marca 2014r.

Sąd Rejonowy w Oleśnicy I Wydział Cywilny w składzie:

Przewodniczący: SSR Ewa Przychodzka

Protokolant: Beata Wolny

Po rozpoznaniu w dniu 18 marca 2014r.

przy udziale stron:

wnioskodawcy: Powiat (...), (...) Spółka z o.o. z siedzibą w S.

uczestnicy postępowania: K. F., W. F.

sprawy o stwierdzenie nabycia spadku

POSTANAWIA

I.  stwierdzić, że spadek po spadkodawcy, którym jest:

M. F. (1)

- imiona rodziców spadkodawcy: H., T.

- nazwisko rodowe spadkodawcy: F.

- data śmierci spadkodawcy: 7 stycznia 2012 r.

- miejsce ostatniego stałego zamieszkania spadkodawcy: O.

na podstawie ustawy nabyli:

- żona K. F.

- syn W. F.

- córka M. R.

- syn M. M. każdy po 1/4 części;

II.  koszty postępowania wzajemnie znosi.

Z./:

1. kal. 21 dni

2. odpis dor.:

- Urząd Skarbowy

- Starostwo Powiatowe

18.03.2014r.

I Ns 887/13

UZASADNIENIE

Wnioskodawca Powiat (...) wniósł o stwierdzenie nabycia spadku po M. F. (1) zmarłym w dniu 07.01.2012 r. w miejscowości O..

Później wpłynął do tut. Sądu analogiczny wniosek ze strony (...) Sp. z o.o. z/s w S.. Toteż zarządzeniem z dnia 16.09.2013 r. obie sprawy zostały po łączone do wspólnego rozpoznania i dalej prowadzone były pod sygn. wiodącą I Ns 887/13.

W toku postępowania dowodowego ustalono następujący stan faktyczny:

Spadkodawca M. F. (1) ostatnio stale zamieszkiwał
w miejscowości O., gdzie też zmarł w 07.01.2012 r. W chwili śmierci pozostawał w ważnym związku małżeńskim z K. F..
Z tego małżeństwa pochodziło dwoje dzieci: córka M. K. obecnie R. oraz syn W. F.. Zmarły M. F. (1) miał też jedno dziecko pozamałżeńskie, tj. syna M. M.. Zmarły nie pozostawił po sobie testamentu. Spadkobiercy nie złożyli oświadczeń co do przyjęcia bądź odrzucenia spadku po zmarłym M. F. (1). W skład spadku nie wchodzi gospodarstwo rolne.

/ dowód:

zapewnienie spadkowe K. F. – k. 40;

akt zgonu M. F. – k. 4 i8;

akty stanu cywilnego uczestni-ków postępowania – k. 50- 51;

Sąd zważył:

Jeżeli spadkodawca nie pozostawia po sobie testamentu, następuje dziedziczenie ustawowe. W nin. sprawie bezspornym było, że spadkodawcai nie pozostawiła po sobie testamentu. Pozostawił natomiast po sobie żonę i troje dzieci, w tym jedno dziecko pozamałżeńskie.

Zgodnie z treścią art. 931 § 1 kc właśnie małżonek i dzieci powołani
są w pierwszej kolejności do dziedziczenia z ustawy, a dziedziczą
w częściach równych. Skoro zmarły pozostawił po sobie tylko żonę K. F. oraz dzieci: M. K. obecnie R., W. F. i M. M., zatem udziały tych osób jako spadkobierców są równe i wynoszą po 1/4 części.

Zauważyć należy, iż w myśl art. 671 kpc nie ma konieczności odbierania zapewnienia spadkowego od wszystkich uczestników postępowania. Należy też zauważyć, iż nikt z uczestników postępowania nie składał jakichkolwiek wniosków i nie wykazał, aby istnieli inni spadkobiercy poza wskazanymi we wniosku, a mogący wchodzić w rachubę jako spadkobiercy ustawowi czy testamentowi (art. 669 kpc). W postępowaniu nieprocesowym w myśl art. 513 kpc niestawiennictwo uczestników postępowania nie tamuje też rozpoznania sprawy.

Wobec powyższego orzeczono jak w punkcie I postanowienia.

Orzeczenie o kosztach oparto na treści art. 520 § 1 kpc, zgodnie
z którym w postępowaniu nieprocesowym zasadą jest, że każdy z uczestników ponosi koszty postępowania związane ze swoim udziałem w sprawie. Obciążają go zatem koszty tych czynności, których dokonał sam bądź zostały podjęte w jego interesie przez sąd z urzędu lub na jego wniosek. Z przepisu tego wynika, że w postępowaniu nieprocesowym w zasadzie nie ma podstaw do domagania się przez uczestnika, który poniósł określone koszty, zwrotu ich od pozostałych uczestników. Wyjątki od tej zasady przewidziane są w § 2 art. 520 kpc, który przewiduje możliwość stosunkowego rozdzielenia obowiązku zwrotu kosztów lub włożenia go na jednego z uczestników w całości, gdy są oni w różnym stopniu zainteresowani wynikiem postępowania lub ich interesy są ze sobą sprzeczne oraz w § 3, zgodnie z którym sąd może włożyć na uczestnika postępowania, którego wnioski zostały oddalone lub odrzucone, obowiązek zwrotu kosztów postępowania poniesionych przez innego uczestnika, gdy interesy uczestników są sprzeczne lub uczestnik postępował niesumiennie lub oczywiście niewłaściwie.

W sprawie brak było w ocenie Sądu podstaw, by odstępować od
reguły przewidzianej w art. 520 § 1 kpc. Strony zainteresowane były przeprowadzeniem postępowania o stwierdzenie nabycia spadku po zmarłym M. F. (1). Nie można było mówić, aby byli w różnym stopniu zainteresowani wynikiem postępowania lub ich interesy były ze sobą sprzeczne. Trudno też było wartościować nakład pracy pełnomocników obu wnioskodawców przygotowujących analogiczne wnioski o stwierdzenie nabycia spadku, w którym jeden domagał się kosztów taryfowych, a drugi czterokrotności takiego wynagrodzenia. Stąd rozstrzygnięcie jak w pkt. II sentencji.