Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II Cz 21/15

POSTANOWIENIE

Dnia 30 stycznia 2015r.

Sąd Okręgowy w Bydgoszczy II Wydział Cywilny - Odwoławczy

w następującym składzie:

Przewodniczący:

SSO Piotr Starosta

Sędziowie:

SO Irena Dobosiewicz / spr./

SO Tomasz Adamski

po rozpoznaniu w dniu 30 stycznia 2015 r. w Bydgoszczy

na posiedzeniu niejawnym

w sprawie z wniosku H. G.

z udziałem A. S., F. S.,Z. G., E. G. ,M. S. , H. B., K. G.

w przedmiocie wniosku F. S.o podjęcie zawieszonego postępowania

na skutek zażaleniaA. S.i F. S.

na postanowienie Sądu Rejonowego w Bydgoszczy z dnia 26 września 2014r. sygn.akt II Ns 1073/87

postanawia:

oddalić zażalenie.

II Cz 21/15

UZASADNIENIE

Sąd Rejonowy w Bydgoszczy postanowieniem z dnia 26 września 2014r. odmówił podjęcia postępowania.

Wskazał Sąd Rejonowy, że przed Sądem toczy się sprawa z wniosku H. G. o zniesienie współwłasności i dział spadku. Postanowieniem z dnia 21 czerwca 2001 roku Sąd zawiesił postępowanie z uwagi na toczące się przed Powiatowym (...) postępowanie administracyjne, którego wynik ma wpływ na rozstrzygnięcie przedmiotowej sprawy. Pismem z dnia 7 lipca 2014 rokuF. S.złożyła wniosek o podjęcie postępowania, motywując go faktem, iż postępowanie trwa od 1982 roku.

Zgodnie z art. 180 § 1 pkt 4 k.p.c. sąd postanowi podjąć postępowanie z urzędu, gdy ustanie przyczyna zawieszenia, w szczególności, gdy rozstrzygnięcie sprawy zależy od wyniku innego postępowania – z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia kończącego to postępowanie, sąd może jednak i przedtem, stosownie do okoliczności, podjąć dalsze postępowanie.

W ocenie Sądu Rejonowego brak jest jednak podstaw do podjęcia przedmiotowego postępowania. Z informacji uzyskanej przez Sąd od Powiatowego (...)w B. wynika, iż jak dotąd nie zakończyło się postępowanie w sprawie istniejącego budynku gospodarczego użytkowanego jako mieszkalny na terenie nieruchomości przy ul. (...) w B.. Brak prawomocnego rozstrzygnięcia sprawy administracyjnej toczącej się przed Powiatowym (...)sprawia, że przyczyna zawieszenia niniejszego postępowania pozostaje wciąż aktualna.

Zażalenie wnieśli uczestnicyF. S.i A. S., domagając się zmiany postanowienia i podjęcia postępowania.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Jak wskazują uczestnicy, rzeczywiście postępowanie, zresztą kolejny raz, zostało postanowieniem z dnia 21 marca 2001r. zawieszone na podstawie art. 177 § 1 pkt 3 k.p.c. /1516 tom VIII/.

Sąd Rejonowy wskazał wówczas, powołując się na pismo powołanej w sprawie biegłej E. W., że toczy się postępowanie administracyjne przed Powiatowym (...)w B.. Postępowanie to dotyczy ewentualnej rozbiórki bądź przeprowadzenia prac budowlanych budynku znajdującego się na nieruchomości przy ul. (...) w B.. Decyzja wydana w postępowaniu administracyjnym będzie miał wpływ na wycenę nieruchomości, jeżeli zajdzie konieczność przebudowy budynku zajmowanego przez wnioskodawczynię H. G.. Jeżeli natomiast doszłoby do rozbiórki, to podział nieruchomości w takiej sytuacji okazałby się niedopuszczalny.

Analiza akt sprawy, zwłaszcza tomu IX i X wskazuje, że w toku trwającego kilkanaście lat postępowania administracyjnego, dotyczącego budynku gospodarczego, użytkowanego jako mieszkalny, zajmowanego przez wnioskodawczynię, w 2010 r. zostały wydane dwie decyzje przez Powiatowego (...) B., w dniu 22 listopada 2010 r. i 18 listopada 2010r.

Pierwsza z tych decyzji z 22 listopada 2010r nr – (...)dotyczyła rozpatrzenia sprawy istniejącej samowolnie dobudowanej części budynku gospodarczego, stwierdzonej w 1969r. Decyzją tą odmówiono wydania decyzji na rozbiórkę przedmiotowego obiektu położonego na terenie nieruchomości przy ul. (...) w B.. /k. 1922 akt, tom X/.

Druga decyzja z 18 listopada 2010r. nr (...)dotyczyła odmowy wydania decyzji na rozbiórkę budynku gospodarczego wybudowanego w oparciu o decyzję o pozwoleniu na budowę (...)z dnia 6 maja 1955r. wydanego przez Prezydium (...) użytkowanego jako mieszkalny.

Jednocześnie Powiatowy (...)wskazał, że sprawy dotyczące rozbudowy przedmiotowego budynku gospodarczego oraz zmiany sposobu jego użytkowania na funkcję mieszkalną zostaną rozstrzygnięte odrębnymi decyzjami / k. 1923 tom X/.

W dniu 15 lutego 2011r Powiatowy (...), w związku z zapytaniem Sądu Rejonowego, przesłał pismo informujące, że od obu decyzji zostały złożone odwołania przezA. S.i F. S., a (...) Wojewódzki (...)w B. wydał decyzję z 12 stycznia 2011r (...) utrzymującą w mocy decyzję dotycząca odmowy wydania nakazu rozbiórki części podstawowej budynku gospodarczego, użytkowanego jako mieszkalny. I z 14 stycznia 2011 r. nr(...)uchylająca zaskarżoną decyzję dotyczącą odmowy wydania nakazu rozbiórki części rozbudowanej budynku gospodarczego użytkowanego jako mieszkalny tj. części dobudowanej samowolnie w 1969 r. Jednocześnie stwierdzono w decyzji wykonanie obowiązku określonego w prawomocnej decyzji z 20.08.1969r dotyczącego wykonania przez inwestora rysunków inwentaryzacyjnych całego obiektu oraz zobowiązanie następców prawnych inwestora W. G. do uzyskania pozwolenia na użytkowanie rozbudowanej części budynku przy ul. (...) /k. 1942 -1951 akt, tom X).

Z treści kolejnego pisma (...) z dnia 18 kwietnia 2011r. wynika, że od obu decyzji zostały złożone przez A. S.skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego /k/ 1970, tom X/

Z treści pisma (...) z dnia 29 marca 2012r. wynika, że odnośnie decyzji z 12 stycznia 2011r. , Wojewódzki Sąd Administracyjny w B. wyrokiem z dnia 15 czerwca 2011 r. II Sa/Bd 245/11 oddalił skargę A. S./ k. 1998-2001 akt, tom X/.

W dniu 13 stycznia 2012r. (...) Wojewódzki (...)w B. wydał decyzję nr (...), po ponownym rozpatrzeniu odwołań wniesionych przez A. S. i F. S.od decyzji Powiatowego(...)dla Miasta B. z dnia 22 listopada 2010 r / (...)/ dotyczącej odmowy wydania decyzji rozbiórki części rozbudowanej budynku gospodarczego użytkowanego jako mieszkalny tj. części dobudowanej samowolnie w 1969r. , zlokalizowanego na nieruchomości przy ul. (...), którą utrzymał w mocy zaskarżoną decyzją organu II instancji tj. decyzję (...) dla Miasta B. z 22 listopada 2010r. (...), która orzekała o odmowie wydania nakazu rozbiórki części rozbudowanej budynku gospodarczego / zgodnie z pozwoleniem/ użytkowanego jako mieszkalny tj. części dobudowanej samowolnie w 1969r.

Decyzja (...)z 13 stycznia 2012r,. była wydana na skutek wyroku WSA w Bydgoszczy z 15 czerwca 2011r. sygn. akt II SA /Bd 246/11, uchylającego poprzednią decyzję tego organu z 14 stycznia 2011r. Sąd orzekał na skutek skargi A. S.do WSA w Bydgoszczy /decyzja k. 2002-2004 akt, tom X/.

W odpowiedzi na kolejne pismo Sądu Rejonowego z dnia 2 czerwca 2014r. w przedmiocie informacji o toczącym się postępowaniu w sprawie (...) Powiatowy (...)pismem z dnia 17 czerwca 2014r. poinformował, że nadal nie jest zakończone postępowanie dotyczące istniejącego budynku gospodarczego użytkowanego jako mieszkalny na nieruchomości przy ul. (...) w B., a to wobec skarg składanych na rozstrzygnięcia organu II instancji przez uczestnika postępowania A. S./k. 2261 akt, tom XI/.

Powyższe ustalenia wskazują na trafność stanowiska Sądu Rejonowego, który odmówił podjęcia postępowania w sprawie, zawieszonego na podstawie art. 177 § 1 pkt 3 k.p.c.

Brak ostatecznego zakończenia postępowania administracyjnego ma kapitalne znaczenie dla przedmiotowej sprawy, gdyż w zależności od wyniku tamtego postępowania, przy zniesieniu współwłasności będzie miał Sąd Rejonowy do czynienia albo z możliwością podziału fizycznego nieruchomości bądź nie, istotna także będzie kwestia wyceny nieruchomości wraz z budynkami /lub budynkiem/ mieszkalnymi oraz ewentualnego rozliczenia nakładów.

Tym samym aktualna pozostaje przyczyna zawieszenia.

Jest oczywistym, że ostateczne zakończenie postępowania administracyjnego będzie skutkować niezwłocznym podjęciem postępowania sądowego.

Uczestnicy w zażaleniu podnoszą długotrwałość postępowania przed sądem, ale nie dostrzegają, że po pierwsze, jest ono zawieszone a Sąd Rejonowy ma stałą wiedzę o postępowaniu administracyjnym, po drugie, odbywa się szereg posiedzeń istotnych dla sprawy, po trzecie to skarżący uczestnicy wnoszą odwołania i skargi od decyzji i wyroków sądów administracyjnych.

Mając zatem na uwadze, że postępowanie administracyjne trwa, nie jest możliwym podjęcie postępowania.

W konsekwencji Sąd Okręgowy oddalił zażalenie na mocy art. 385 k.p.c. w zw. z art. 397 § 2 k.p.c. i art. 13 § 2 k.p.c.