Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II Cz 412/14

POSTANOWIENIE

Dnia 10 października 2014 r.

Sąd Okręgowy w Bydgoszczy II Wydział Cywilny - Odwoławczy

w następującym składzie:

Przewodniczący - SSO Piotr Starosta

Sędziowie - SO Irena Dobosiewicz

SO Aurelia Pietrzak (spr.)

po rozpoznaniu w dniu 10 października 2014 r. w Bydgoszczy

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z powództwa B. W.

przeciwko T. W.

o zapłatę

na skutek zażalenia powódki na postanowienie Sądu Rejonowego w Bydgoszczyzawarte w punkcie 2 (drugim) wyroku z dnia 14 marca 2014 r. w przedmiocie kosztów procesu, sygnatura akt I C 1426/13

postanawia:

umorzyć postępowanie zażaleniowe.

Sygn. akt II Cz 412/14

UZASADNIENIE

Postanowieniem zawartym w punkcie drugim wyroku z dnia 14 marca 2013 r. Sąd Rejonowy w Bydgoszczy w sprawie z powództwa B. W. przeciwko T. W. o zapłatę zasądził od pozwanego na rzecz powódki, reprezentowanej przez pełnomocnika z urzędu, kwotę 2.952 zł tytułem zwrotu kosztów procesu (sygn. akt I C 1426/13).

W uzasadnieniu wskazał, że nie znalazł podstaw do zasądzenia kosztów procesu od Skarbu Państwa na podstawie § 21 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 września 2002 r. w sprawie opłat za czynności adwokackie oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu (t.j. Dz. U. z 2013 r., poz. 461), gdyż powódka nie wykazała bezskuteczności egzekucji tych właśnie kosztów, a jedynie bezskuteczność egzekucji innych należności.

Zażalenie na postanowienie złożyła powódka wnosząc o jego zmianę poprzez zasądzenie kosztów zastępstwa procesowego od Skarbu Państwa – Sądu Rejonowego w Bydgoszczy z uwagi na bezskuteczność egzekucji w sprawie alimentacyjnej prowadzonej z jej wniosku.

W piśmie procesowym z dnia 4 czerwca 2014 r. powódka cofnęła zażalenie.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Postępowanie zażaleniowe podlegało umorzeniu.

Zgodnie z art. 391 § 2 zd. 1 k.p.c. związku z art. 397 § 2 k.p.c. w razie cofnięcia zażalenia sąd drugiej instancji umarza postępowanie zażaleniowe i orzeka o kosztach, jak przy cofnięciu pozwu.

Cofnięcie zażalenia jest czynnością dyspozycyjną strony, która nie podlega kontroli sądu. Skoro zatem powódka w piśmie z dnia 4 czerwca 2014 r. cofnęła wniesione przez siebie zażalenie, to Sąd Okręgowy zobligowany był do umorzenia postępowania zażaleniowego, co też uczynił na podstawie powołanych powyżej przepisów.