Pełny tekst orzeczenia

Sygnatura akt IV Ka 933/14

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 16 stycznia 2015 roku.

Sąd Okręgowy w Świdnicy w IV Wydziale Karnym Odwoławczym w składzie:

Przewodniczący :

SSO Ewa Rusin

Protokolant :

Marta Synowiec

przy udziale Władysławy Kunickiej - Żurek Prokuratora Prokuratury Okręgowej,

po rozpoznaniu dnia 16 stycznia 2015 roku

sprawy L. I.

syna W. i K. z domu N.

urodzonego (...) w Ś.

oskarżonego z art. 244 k.k.

na skutek apelacji wniesionej przez prokuratora

od wyroku Sądu Rejonowego w Świdnicy

z dnia 17 września 2014 roku, sygnatura akt II K 495/14

I.  zmienia zaskarżony wyrok w ten sposób, że:

1)  uchyla rozstrzygnięcia jak w punktach II i III jego dyspozycji o warunkowym zawieszeniu wykonania kary i dozorze kuratora,

2)  wymiar kary wymierzonej jak w punkcie I jego dyspozycji obniża do 6 (sześciu) miesięcy pozbawienia wolności;

II.  zwalnia oskarżonego od ponoszenia kosztów sądowych związanych z postępowaniem odwoławczym zaliczając wydatki za to postępowanie na rachunek Skarbu Państwa.

Sygn. akt IV Ka 933 / 14

UZASADNIENIE

Sąd Rejonowy w Świdnicy wyrokiem z dnia 17 września 2014r. sygn. akt II K 495/14:

I.  oskarżonego L. I. uznał za winnego tego, że w dniu 10 kwietnia 2014 roku, w Ś., woj. (...), nie zastosował się do orzeczonego przez Sąd Rejonowy w Świdnicy z dnia 15.10.2013 roku w wyroku o sygn. akt II K 784/13, zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres roku w ten sposób, że kierował samochodem osobowym marki C. (...) o nr rej. (...) w ruchu lądowym, to jest występku z art. 244 kk i za to na podstawie tego przepisu wymierzył mu karę 1 (jednego) roku pozbawienia wolności;

II.  na podstawie art. 69 § 1 i 2 kk i art. 70 § 1 pkt 1 kk wykonanie wyżej wymierzonej oskarżonemu L. I. kary pozbawienia wolności warunkowo zawiesił na okres próby lat 3 (trzech);

III.  na podstawie art. 73 § 1 kk oddał oskarżonego L. I. w okresie próby pod dozór kuratora sądowego;

IV.  na podstawie art. 624 § 1 kpk oraz art. 17 ust 1 o opłatach w sprawach karnych zwolnił oskarżonego L. I. od ponoszenia kosztów sądowych w tym opłaty, zaliczając wszelkie poniesione tymczasowe wydatki na rachunek Skarbu Państwa.

Z wyrokiem tym w części orzeczenia o karze nie pogodził się oskarżyciel publiczny.

Apelujący na podstawie art. 438 pkt 3 kpk i art. 437 § 2 kpk wyrokowi temu zarzucił błąd w ustaleniach faktycznych przyjętych za podstawę wyroku, a polegający na nieprawidłowym przyjęciu przez Sąd I instancji istnienia dodatniej prognozy kryminologicznej w zakresie stosowania probacji, mimo iż oskarżony dopuścił się popełnienia zarzucanego mu czynu w niespełna miesiąc po uprawomocnieniu się wyroku sądowego II K 1861/13 skazującego w/wym. również za czyn z art. 244 kk, na karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania kary, co wskazuje na to, iż brak jest podstaw do przyjęcia istnienia dla niego dodatniej prognozy i wymierzenie kary pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania.

Tym samym apelujący wniósł o zmianę zaskarżonego wyroku poprzez uchylenie pkt. II i III jego części dyspozytywnej.

Na rozprawie apelacyjnej prokurator zmodyfikował powyższy wniosek w ten sposób, by także obniżyć wymiar kary z jednego roku na 6 miesięcy pozbawienia wolności.

Sąd Okręgowy zważył co następuje;

Apelacja okazała się w pełni zasadna.

Nie zmieniając ustaleń faktycznych Sąd odwoławczy jest władny dokonać zmiany zaskarżonego wyroku przez uchylenie punktów związanych z zastosowaniem wobec oskarżonego probacji. Słusznie bowiem apelujący zarzucił, iż wymierzenie oskarżonemu L. I. kary z warunkowym zawieszeniem jej wykonania zostało obarczone błędnym przyjęciem pozytywnej prognozy kryminologicznej.

Sąd Rejonowy przy wymiarze kary dostrzegł okoliczności obciążające w postaci wielokrotnej karalności sądowej ( jak to wynika z informacji krajowego rejestru karnego oskarżony był już 4- krotnie karany sądownie). Słusznie pokreślił apelujący, iż oskarżony przedmiotowego występku złamania zakazu sądowego prowadzenia pojazdów dopuścił się po raz kolejny, bo przecież 7.03.2014r. ( zatem zaledwie miesiąc wcześniej ) został skazany prawomocnie także wyrokiem Sądu Rejonowego w Świdnicy sygn. akt II K 1261/13 za czyn podobny z art.244 kk na karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania na okres próby lat 2-ch. Skoro oskarżony nie docenił dobrodziejstwa uprzednio orzeczonej probacji, okresie próby umyślnie złamał prawo i powrócił na drogę przestępstwa, to brak jakiejkolwiek podstawy faktycznej do założenia wobec niego dodatniej prognozy kryminologicznej. Samo przyznanie się oskarżonego do czynu nie może w realiach sprawy stanowić dla oskarżonego okoliczności łagodzącej ( zresztą jedynej), jak to przyjął Sąd I instancji, wszak oskarżony został złapany na gorącym uczynku przez policję, więc sprawstwu zaprzeczyć nie może.

Stosowanie w takich warunkach wobec oskarżonego probacji może wywołać uzasadnione przekonanie o bezkarności popełnionego występku.

Tak więc należało zaskarżony wyrok zmienić przez uchylenie rozstrzygnięć związanych z warunkowym zawieszeniem wykonania kary pozbawienia wolności w punktach II i III dyspozycji.

Słusznie także apelujący domagał się obniżenia wymiaru kary z 1-go roku na 6 miesięcy pozbawienia wolności. Mimo ponownego popełnienia przez oskarżonego takiego samego występku z art. 244 kk złamania sądowego zakazu prowadzenia pojazdów i to niespełna miesiąc od opisanego wyżej wyroku skazującego z dnia 7.03.2014r. orzeczona w zaskarżonym wyroku kara jawi się rażąco surową i dolegliwą, przekraczającą stopień winy oskarżonego, dlatego jej wymiar należało obniżyć na korzyść oskarżonego do 6-ciu miesięcy pozbawienia wolności.

Tak zreformowane orzeczenie o karze czyni zadość wymogom art. 53 kk, zwłaszcza powinno wychowawczo oddziałać na oskarżonego i zadośćuczynić społecznemu poczuciu sprawiedliwości, kształtując właściwie świadomość prawną społeczeństwa.

O zwolnieniu oskarżonego od obowiązku poniesienia wydatków postępowania odwoławczego orzeczono na podstawie art. 636 § 1 k.p.k. i art. 624 § 1 k.p.k., co uzasadnia wymierzenie kary izolacyjnej oraz ciążący na nim obowiązek alimentacyjny.