Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt IX Pa 93/14

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 26 marca 2015 r.

Sąd Okręgowy w Gliwicach

Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Ośrodek Zamiejscowy w Rybniku

Wydział IX Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie:

Przewodniczący : SSO Barbara Kużdrzał- Kiermaszek

Sędziowie: SSO Maria Konieczna /spr/

SSO Maria Olszowska

Protokolant: st. sekretarz sądowy Dagmara Mazurkiewicz

przy udziale ./.

po rozpoznaniu w dniu 26 marca 2015r. w Rybniku

sprawy z powództwa B. S.

przeciwko O. P. P.Zespołowi (...) w R.

o ustalenie istnienia stosunku pracy

na skutek apelacji powódki B. S.

od wyroku Sądu Rejonowego Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Rybniku Wydziału V

z dnia 03 czerwca 2014 r. sygn. akt V P 338/13

1.  oddala apelację,

2.  zasądza od powódki na rzecz pozwanego kwotę 60,00 zł ( sześćdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego za II instancję.

Sędzia: Przewodniczący: Sędzia:

SSO Maria Konieczna SSO Barbara Kużdrzał- Kiermaszek SSO Maria Olszowska

Sygn. akt IX Pa 93/14

UZASADNIENIE

Powódka B. S. wniosła o ustalenie, że łączyła ją z pozwanym O. P. P. –.Zespołem (...) umowa na czas nieokreślony i o zasądzenie kosztów zastępstwa procesowego.

Powódka w uzasadnieniu podała, że w dniu 1.04.2010r. została zatrudniona przez pozwaną na podstawie umowy o pracę na czas określony w roku szkolnym 2010/2011 na stanowisku nauczyciela w wymiarze 5/18 godzin zajęć dydaktyczno –wychowawczych do 30.06.2010r. w związku z odejściem nauczyciela A. M. (1). Od kolejnego roku szkolnego powódka otrzymała nową trzyletnią umowę o pracę w niepełnym wymiarze godzin, który zwiększano z 9/18 do 11/18. Powódka była nauczycielem mianowanym. Około czerwca 2013r. zorientowała się , że zawarta z nią umowa na czas określony jest bezprawna, bo regułą jest zatrudnianie nauczycieli na czas nieokreślony, a zatrudnianie na czas określony na podstawie art. 10 Karty Nauczyciela może zależeć od uznania dyrektora placówki, w przypadku jeżeli nie zostały spełnione przesłanki uzasadniające zastępstwo nieobecnego nauczyciela . Powódka zaprzeczyła zatrudnieniu na zastępstwo podczas nieobecności nauczyciela E. B., zwłaszcza, że kiedy wróciła ona na część etatu, wymiar godzin powódki nie zmniejszył się i z umowy nie wynika, by powódka była zatrudniona na zastępstwo. Brak było przesłanek uzasadniających zawarcie z powódką umowy o pracę na czas określony.

Powódka wskazała, że ma interes prawny dochodząc ustalenia istnienia umowy na czas nieokreślony.

Pozwane O. P. P. –.Zespół (...)wniosło o oddalenie powództwa i o zasądzenie kosztów zastępstwa procesowego.

W uzasadnieniu podało, że zaproponowało powódce umowę na okres trzech lat, bo wiedziało o planowanej długiej nieobecności E. B. – nauczyciela tańca ludowego. Zawarcie umowy na okres trzech lat było też związane ze stażem powódki na nauczyciela dyplomowanego, z koniecznością zawarcia umowy na co najmniej trzy lata. W ocenie dyrektora formalne kwalifikacje powódki nie przekładały się na specyfikę pracy placówki, praca powódki, w oczach pozwanego nie przyniosła oczekiwanych efektów.

Pozwane ognisko podniosło, że zatrudnia nauczycieli młodych , którzy mają także oczekiwania związane z rodziną, z posiadaniem dzieci, a w płaszczyźnie pracodawcy ze zwolnieniami, urlopami macierzyńskimi, uzupełniającymi, wychowawczymi, z koniecznością zatrudniania na zastępstwo. Wskazało, że nie decyduje nazwa umowy, a kontekst i przydział konkretnych zadań nauczycielowi, z którym umowę nawiązuje się na podstawie art. 10 ust 7 Karty Nauczyciela, podało w jaki sposób kolejno godziny określonych nauczycieli korzystających z różnego rodzaju zwolnień były wykorzystywane by zatrudniać kolejne osoby.

Wyrokiem z dnia 3.06.2014r. Sąd Rejonowy w Rybniku Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Wydział V w pkt. 1 oddalił powództwo, w pkt. 2 zasądził od powódki na rzecz pozwanego kwotę 60,00 zł tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego.

W uzasadnieniu wyroku Sąd podał, iż ustalił i zważył co następuje:

Powódka B. S. uzyskała stopień nauczyciela mianowanego w dniu 21.12.2005r. , gdy ma ona wykształcenie wyższe magisterskie z przygotowaniem pedagogicznym. Świadczyła pracę w pozwanym O. P. P. –. Zespole (...) jako nauczyciel na podstawie umowy z dnia 1.04. 2010r. w wymiarze 5/18 godzin zajęć dydaktyczno- wychowawczych w tygodniu, za nieobecnego już plastyka A. M. (1) . Kolejną umową z dnia 1 września 2009r. zawartą na czas określony od dnia 1.09.2009r. do dnia 31.08.2013r. powódce powierzono stanowisko nauczyciela w wymiarze 9/18 godzin dydaktyczno – wychowawczych w tygodniu, aneksem z dnia 2.01.2011r. od tego dnia zwiększono powódce wymiar czasu pracy z 9/18 do 11/18 godzin dydaktyczno – wychowawczych w tygodniu.

Przez cały czas jw. powódka pozostawała w zatrudnieniu na pełnym etacie w Kolegium Nauczycielskim w B., gdzie jest w trakcie pisania pracy doktorskiej.

Powódka w dniu 1.09.2010r. rozpoczęła staż na stopień nauczyciela dyplomowanego, który na swój wniosek zgłoszony w piśmie z dnia 26.02.2013r. przerwała, uzasadniając decyzję doznawanymi licznymi przejawami mobbingu.

Pismem z dnia 17.06.2013r. powódka wniosła do dyrektora pozwanego o ustalenie wymiaru etatu na rok szkolny 2013/2014, uznając, że umowa o pracę z dnia 1.09. 2010r. do dnia 31.08.2013r. jest umową na czas nieokreślony, podtrzymała swoje stanowisko w piśmie z dnia 1.09. 2013r.

O. P. P. –.Zespół (...) w R. działa na podstawie ustawy o Systemie Oświaty z dnia 7.09.1991r. Organem prowadzącym jest Miasto R., a sprawującym nadzór pedagogiczny jest (...) Kurator Oświaty. Ognisko jest zakładem budżetowym rozliczającym się z wykonania budżetu z Radą Miasta R., służy potrzebom dzieci w wieku przedszkolnym, dzieci i młodzieży w wieku szkolnym i za zgodą Rady Pedagogicznej byłym wychowankom. Realizuje zadania edukacyjne, wychowawcze, kulturalne, profilaktyczne opiekuńcze, pro – zdrowotne, sportowe i rekreacyjne.

Każdego roku uchwała Rady Miasta określa ile godzin ma na zatrudnianie nauczycieli.

W roku szkolnym 2009/2010 na urlopie wychowawczym była nauczyciel śpiewu i akompaniator G. K. , która jest zatrudniona przez mianowanie na pełny etat . Wróciła na pół etatu i w roku szkolnym 2009/2010 wiadomym było , że będzie 1/2 etatu wolnego . Wtedy dyrektor pozwanego zgłosiła do Urzędu Miasta chęć zatrudnienia plastyka na tę część etatu na rok, gdy zatrudnionym był plastyk A. M. (1) na 5 godzin, a pozostałe 5 otrzymała M. H., która była zatrudniona na rok i pracowała do 30.06.2010r.

Z uwagi na fakt, że doszło przed upływem roku pracy do rozwiązania umowy o pracę z A. M. (1) pozostały wolne godziny i pozwane Ognisko zatrudniło w to miejsce powódkę – nauczyciela plastyki.

Strony zwarły umowę na okres od dnia 1.04.2010r. do 30 .06.2010r.

W połowie sierpnia 2010r. wróciła z urlopu wychowawczego świadek G. K. w związku z nieobecnością, której pojawiły się godziny na etat plastyka.

E. B. – nauczycielka tańca ludowego od lat starała się zajść w ciążę, o czym wiedzieli inni współpracownicy i strona pozwana. Wiadomym było jej długie zwolnienie lekarskie, kolejno urlop macierzyński, wychowawczy itp. w przypadku stanu ciąży. Trudno było zastąpić tego nauczyciela, gdy uczył tańca ludowego, a specjalistów z tej dziedziny brakuje. Część godzin po E. B. z tańca ludowego przejęła A. M. (2), a najlepszą grupę nauczyciel tańca nowoczesnego J. P. i pozostało 8 godzin , które strona pozwana postanowiła przyznać powódce mając na względzie planowany staż powódki, że już powódkę znała, bo pracowała już w (...) . Strona pozwana stworzyła dla powódki 1/2 etatu, gdy 1 godzina została po akompaniatorce , która akompaniowała przy zespołach nieobecnej nauczycielki E. B..

Staż na nauczyciela dyplomowanego trwa 2 lata i 9 miesięcy.

Strona pozwana miała od dłuższego już czasu uchwałą Rady Miasta przyznawaną liczbę godzin dla nauczycieli stałą tj. 231 i stąd zawarła z powódką umowę na czas określony na trzy lata, świadomie nie zaznaczyła w umowie, że jest to umowa na zastępstwo, bo gdyby zastępowany pracownik (E. B.), powrócił to umowa automatycznie by się skończyła i doszłoby do przerwania stażu.

Strona pozwana nie obiecywała powódce , że zawierana w dniu 1.09.2010r. umowa będzie umową na czas niepokreślony, nie zamierzała zawierać z powódką kolejnej umowy, ani też nie zamierzała by obecna umowa była umową na czas nieokreślony, gdy mimo w miarę stałej liczby godzin przyznawanej rokrocznie ograniczona jest też innymi wymogami, m.in. musi dbać o to by określona liczba dzieci uczęszczała na zaproponowane z początkiem roku szkolnego koła, bo jeśli na zajęcia danego rodzaju przychodzi mniej niż 12 dzieci chętnych przez kilka miesięcy to grupa się rozwiązuje , co oznacza mniejszy przydział godzin dla nauczycieli.

Sąd ustalił wyżej opisany stan faktyczny w oparciu o przeprowadzone dowody z dokumentów, a w szczególności akta osobowe powódki, arkusze organizacyjne oraz zeznania wskazanych świadków i stron, którym dał wiarę o ile znalazły one potwierdzenie w zgromadzonym materiale dowodowym w postaci dokumentów .

Sąd dał wiarę zeznaniom świadków K. K. , J. M. i świadka I. B., lecz nie przyczyniły się one do ustalenia stanu faktycznego sprawy. Sąd oddalił wniosek o przeprowadzenie dowodu z przesłuchania świadka J. K. , która miała zeznawać na temat wypowiedzi dyrektora pozwanego dotyczącej kwalifikacji zawodowych i wykształcenia powódki, gdy nie były one kwestionowane, wynikają z akt osobowych, gdy o przydatności mogła zeznać Dyrektor pozwanego, bez potrzeby zeznawania o jej wypowiedziach. Sąd oddalił wniosek o przeprowadzenie dowodu z akt osobowych wskazanych osób, bo zostały one wnioskowane na okoliczność, która wynikała z arkuszy organizacyjnych, a fakt, że nieobecność poszczególnych nauczycieli była usprawiedliwiona była bezsporna.

Powódka wniosła o ustalenie, że zawarta z pozwaną umowa o pracę jest umową na czas nieokreślony wskazując na istnienie interesu prawnego po stronie powódki w rozumieniu art. 189 kpc w zw. z art. 300 kp i art. 469 1 § 1 kpc oraz orzecznictwa Sądu Najwyższego.

Sąd przyjął istnienie interesu prawnego jw.

Zasadą jest, że stosunek pracy z nauczycielem mianowanym nawiązuje się na podstawie mianowania, gdy istnieją warunki do zatrudnienia nauczyciela w szkole w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony. W przypadku braku warunków do zatrudnienia nauczyciela, o których mowa w ust. 5 pkt 6, stosunek pracy z nauczycielem mianowanym nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony w niepełnym wymiarze, z zastrzeżeniem ust. 7 ( art. 10 ust 5 i 6 Karty Nauczyciela). W art.10. ust 7 Karta stanowi, że w przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela, w tym w trakcie roku szkolnego, z osobą rozpoczynającą pracę w szkole, z nauczycielem kontraktowym lub z nauczycielami, o których mowa w ust. 5, stosunek pracy nawiązuje się na podstawie umowy o pracę na czas określony.

Powódka wnosząc o ustalenie jak na wstępie zarzucała, że nie zachodziły przesłanki z art. 10 ust 7 Karty usprawiedliwiające zatrudnienie nauczyciela mianowanego na czas określony w niepełnym wymiarze czasu pracy, a strona pozwana podnosiła, że umowa była umową na czas określony , na zastępstwo za pracownika E. B., a właściwie, że umowa ta wykorzystywała godziny nieobecnego pracownika.

Z zasad funkcjonowania pozwanego, który jest jednostką budżetową, a organem prowadzącym jest Miasto R. wynika, że każdego roku uchwała Rady Miasta określa ile godzin ma na zatrudnianie nauczycieli. Dodatkowo strona pozwana ma „stałych” nauczycieli zatrudnionych na umowy na czas nieokreślony, których liczba jest przy określonej w miarę minimalnej przewidywalnej liczbie godzin również stała. Możliwość zatrudnienia nowego nauczyciela pojawia się jedynie czasowo w razie nieobecności któregoś z nauczycieli zatrudnionych na czas nieokreślony. Kolejną zmienną, która może się pojawić jest to, że nieobecni mogą być nauczyciele prowadzący różne koła zainteresowań. Dodatkowo kiedy są to grupy taneczne to również stanowią one określony zespół osób, które razem działają, a nie zbiór odrębnych jednostek które mogą działać oddzielnie tj. , że dzieci nie można porozdzielać każde do innej grupy tanecznej. W momencie, kiedy niezdolną do pracy stała się nauczyciel tańca ludowego, nie można było dzieciom chodzącym na jej zajęcia taneczne zaproponować zajęć plastycznych , bo nie na takie się deklarowały. Stąd roszada godzinami pozostałymi po nieobecnym czasowo nauczycielu musiała przewidywać tę okoliczność. Z tej przyczyny dyrektor pozwanej w maksymalnie możliwym wymiarze przejęła godziny po nieobecnej E. B. na rzecz innych nauczycieli uczących tańca, dbając o jedność grup. Pozostało 8 godzin niezagospodarowanych, pojawiła się szansa , po ich zwiększeniu o jedną godzinę, po osobie akompaniującej E. B., by zatrudnić kogoś na pół etatu.

Strona pozwana wiedziała od samego początku, że nie może zatrudnianego na te 9/18 godzin dydaktycznych nauczyciela zatrudnić na czas nieokreślony, bo wiedziała, że nauczyciel E. B. wróci z urlopu wychowawczego, że jest to nauczyciel tańca ludowego, których to specjalistów brakuje, przy zamiarze pozostawienia tego nauczyciela w zatrudnieniu. Wiedziała również, że staż na stopień awansu nauczyciela dyplomowanego trwa 2 lata i 9 miesięcy i jest to czas, który pozwoli powódce na jego rozpoczęcie i ukończenie. Gdyby zatem przydział godzin z Urzędu Miasta pozostał na dotychczasowym poziomie, zatrudnienie powódki na 9/18 etatu było „ bezpieczne”, a oferta O. P. P. (...) poszerzyłaby się o możliwość uczestnictwa w zajęciach z dodatkowym wysoko wykwalifikowanym plastykiem.

Przywołany art. 10 ust 7 Karty mówi o zaistnieniu potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwie nieobecnego nauczyciela, w tym w trakcie roku szkolnego. W opisanej sytuacji bez wątpienia umowa nie była klasyczną umowa na zastępstwo – powódka nie wiedziała kogo zastępuje i wymiar jej godzin nie zmienił się nawet gdy nauczyciel E. B. wróciła na część etatu na pół roku. Z uzasadnienia jednak wyroku Sądu Najwyższego z dnia 19 stycznia 1998 r. ( I PKN 487/97), dotyczącego co prawda art. 10 ust 4 wynika, że potrzeba zapewnienia zastępstwa nieobecnego nauczyciela, o której mowa w art. 10 ust. 4 Karty Nauczyciela nie musi dotyczyć zastępstwa tego samego nauczyciela przy kolejnych umowach zawieranych na czas określony. Zastępstwo to nie musi całkowicie odpowiadać ani wymiarowi czasu pracy nieobecnego nauczyciela ani też dotyczyć całego okresu jego nieobecności. Takich warunków art. 10 ust. 4 Karty Nauczyciela nie wprowadzał. W wyroku z dnia 27 lutego 1997 r., I PKN 22/97 (OSNAPiUS 1997 nr 21 poz. 418) Sąd Najwyższy stwierdził natomiast, że okresy zastępowania nieobecnych nauczycieli, pozwalające na zawarcie umowy na czas określony (art. 10 ust. 4 Karty Nauczyciela) nie muszą zgadzać się z okresami zawartych z nauczycielami umów terminowych.

Mając zatem powyższy przykład na względzie odnieść go można do ust 7 art. 10 i stwierdzić, że zatrudnienie powódki na czas określony nie naruszało normy art. 10 ust. 7 Karty Nauczyciela.

Postępowanie dowodowe wykazało, że strona pozwana nie chciała, nie miała zamiaru i nie zawarła z powódką umowy na czas nieokreślony świadomie . Nie chciała bowiem by w momencie powrotu nauczyciela E. B. powódka musiała przerywać staż. Co więcej liczyła się z okresem trzech lat co wykazała zeznając i podając którymi godzinami dydaktycznymi, jak i dlaczego dysponowała i w jaki sposób je rozdzieliła. Dodatkowo strona pozwana nie obiecywała powódce umowy na czas nieokreślony, a powódka zawierając umowę liczyła się z zawarciem umowy na czas określony. Dopiero w momencie przerwania stażu, gdy jak zeznała dowiedziała się, że dalszej współpracy nie będzie , zaczęła dopytywać się jaka jest konstrukcja prawna umowy. Stąd wniosek, że zawierając umowę nie liczyła się z tym , że ta umowa jest na czas nieokreślony. Nie można więc przyjąć, aby zawarcie z powódką terminowej umowy o pracę oznaczało zawarcie umowy na czas nieokreślony. Postępowanie strony pozwanej przy uwzględnieniu ram godzinowych ustalanych przez Radę Miasta i konieczności oferowania dzieciom kół zainteresowań do jakich deklarowały chęć przystąpienia wypełniało wedle Sądu przesłanki art. 7 ust 10 dotyczące potrzeb wynikających z organizacji nauczania.

Strony dowodziły dodatkowo dlaczego pozwana umowy na czas nieokreślony nie zawarła podnosząc, że koło plastyczne prowadzone przez powódkę nie cieszyło się takim zainteresowaniem jak koła innych plastyków, powódka zaś dowodziła przyczyn ewentualnie zmniejszonej frekwencji. Wszytko to przy niekwestionowanych wysokich kwalifikacjach powódki. Ten wątek postępowania dla rozstrzygnięcia podstawowego zagadnienia czy zawarta umowa o pracę na czas określony winna być umową na czas nieokreślony oraz czy ewentualnie zostały spełnione przesłanki art. 10 ust. 7 Karty Nauczyciela nie był istotny. Stąd też ustalając stan faktyczny nie oparto się na dowodach dotyczących atrakcyjności prowadzonego przez powódkę koła plastycznego.

Wobec powyższego Sąd orzekł jak w pkt 1 wyroku.

O kosztach Sąd orzekł na podstawie art. 98 k.p.c. w zw. z§ 11 ust 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 września 2002 r. w sprawie opłat za czynności radców prawnych …

Apelację od wyroku wniosła powódka zaskarżając wyrok z całości.

Powódka zarzuciła zaskarżonemu wyrokowi:

- naruszenie prawa materialnego: art. 10 ust. 4 Karty Nauczyciela poprzez jego niezastosowanie do ustalonego w sprawie stanu faktycznego, co skutkowało oddaleniem powództwa oraz art. 10 ust. 7 Karty Nauczyciela poprzez jego błędną wykładnię polegającą na przyjęciu, że ma zastosowanie w sprawie,

- naruszenie przepisów postępowanie, które mogło mieć istotny wpływ na wynik sprawy: art. 227 kpc i art. 328 § 2 kpc polegające na pominięciu dowodów świadczących o zawarciu przez powódkę ze stroną pozwaną umowy na czas nieokreślony, które zostały wykazane w postępowaniu sądowym przed Sądem I instancji, art. 232 kpc w zw. z art. 3 kpc w zw. z art. 227 kpc w zw. z art. 6 kc poprzez uwzględnienie twierdzeń strony pozwanej, że nie chciała, nie miała zamiaru i nie zawarła z powódką umowy na czas nieokreślony świadomie, podczas gdy ze zgromadzonego materiału dowodowego oraz przepisów prawa jednoznacznie wynika, iż strony zawarły umowę na czas nieokreślony,

- naruszenie przepisów postępowania: art. 233 kpc poprzez przyjęcie dowolnej interpretacji dowodów w miejsce swobodnej, przyjęcie, że strona pozwana udowodniła, iż umowa o pracę zawarta z powódką miała charakter umowy na czas zastępstwa nieobecnego nauczyciela, gdy umowa łącząca strony była umową na czas nieokreślony, przyjęcie, że zatrudnienie powódki na czas określony nie naruszało art. 10 ust. 7 Ustawy Karta Nauczyciela, gdy przy zawieraniu przedmiotowej umowy doszło do naruszenia przepisów obowiązującego prawa, a z powódką winna zostać zawarta umowa na czas nieokreślony,

- sprzeczność istotnych dla rozstrzygnięcia sporu ustaleń Sądu I instancji z treścią zebranego i przedstawionego w sprawie materiału dowodowego, zwłaszcza w zakresie dotyczącym ustaleń, iż zatrudnienie powódki na czas określony nie naruszało art. 10 ust. 7 Ustawy Karta Nauczyciela.

Zgłaszając takie zarzuty powódka wniosła o zmianę zaskarżonego wyroku poprzez uwzględnienie powództwa w całości, dopuszczenie dowodów zawnioskowanych w apelacji, zasądzenie od pozwanej na rzecz powódki kosztów procesu za obie instancje, w tym zastępstwa procesowego według norm przepisanych, ewentualnie o uchylenie zaskarżonego wyroku w całości i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania Sądowi Rejonowemu w Rybniku z pozostawieniem temu Sądowi orzeczenia o kosztach instancji odwoławczej.

W obszernym uzasadnieniu apelacji powódka dokonała rozbudowania zarzutów petitum apelacji powołując orzecznictwo Sądu Najwyższego na poparcie swoich twierdzeń.

Powódka w szczególności podniosła, iż:

- strona pozwana nie uzasadniała zawarcia z powódką umowy o pracę na czas określony potrzebami wynikającymi z organizacji nauczania, nie wskazywała na art.10 ust.7 Karty Nauczyciela jako na podstawę zawarcia spornej umowy, wskazywała różne przyczyny w poszczególnych etapach sprawy,

- Sąd pominął dowód wnioskowany przez powódkę dotyczący udzielenia jej przez stronę pozwaną pożyczki w ramach funduszu świadczeń socjalnych w 2012r. na 5 lat , gdy stanowi to dowód zamiaru utrzymania zatrudnienia,

- Sąd pominął ustalenia Inspektora Pracy, że z łączącej strony umowy o pracę nie można wywnioskować aby powódka była zatrudniona w zastępstwie nieobecnego nauczyciela,

- nie zaistniała potrzeba wynikająca z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela uzasadniająca zawarcie umowy o pracę na czas określony,

- powódka nie miała wiedzy o możliwości zawarcia umowy o pracę na czas nieokreślony,

- strona pozwana nie wskazała kogo miałaby zastępować powódka i w jakich okresach,

- strona pozwana przeniosła się do nowej , większej siedziby i stąd można zakładać , że planowano jej rozwój ,a nie ograniczenie zatrudnienia nauczycieli,

- na miejsce powódki zatrudniono nowego plastyka.

Powódka wniosła o dopuszczenie wnioskowanych dowodów na okoliczność, iż były i są godziny dla plastyka niezależne od konieczności zastępstwa za E. B. czy innego nauczyciela strony pozwanej podnosząc, iż konieczność ich powołania powstała po zapoznaniu się z uzasadnieniem wyroku Sądu I instancji.

W odpowiedzi na apelację strona pozwana wniosła o oddalenie apelacji i o zasądzenie od powódki na jej rzecz kosztów postępowania odwoławczego według norm przepisanych podnosząc bezzasadność stanowiska zaprezentowanego w apelacji.

W uzasadnieniu odpowiedzi na apelację strona pozwana w szczególności podniosła, iż:

- istniała zgodnie z obowiązującym regulaminem możliwość spłaty udzielonej powódce pożyczki , po rozwiązaniu stosunku pracy, strona pozwana posiadała wiedzę o stałym zatrudnieniu powódki w innym zakładzie pracy i stąd, że powódka ureguluje pożyczkę w umówionych ratach,

- pomimo braku odniesienia w treści umowy do konkretnego nauczyciela, którego miała zastępować powódka okoliczność ta została wykazana w toku postępowania dowodowego prowadzonego w sprawie,

- okoliczności zawarcia spornej umowy pomiędzy stronami należy odnosić do sytuacji kadrowej strony pozwanej, wskazywanego charakteru strony pozwanej jako jednostki nieferyjnej w systemie oświaty,

- zmiana siedziby strony pozwanej nie musi wiązać się ze zwiększeniem zatrudnienia,

- zatrudnienie „nowego” plastyka związane jest z realizacją planu rozwoju strony pozwanej i wprowadzeniem zajęć garncarskich , które on realizuje,

- bezzasadne są zgłoszone wnioski dowodowe i spóźnione.

Rozpoznając apelację Sąd Okręgowy w trybie art. 382 kpc uzupełnił postępowanie dowodowe, przeprowadził dowód z informacji strony pozwanej na podstawie której ustalił, iż liczba etatów u strony pozwanej wynosiła w roku szkolnym 2010/2011 - 13,22, w roku szkolnym 2011/2012 – 12,94, w roku szkolnym 2012/2013 – 12,83, w roku szkolnym 2013/2014 – 12,83, w roku szkolnym 2014/2015 – 12,83, a nadto, iż nie nastąpiła kontynuacja zajęć w grupach prowadzonych przez powódkę, w roku 2013/2014 został zatrudniony na 6/18 etatu nauczyciel plastyki J. N., która prowadzi koła ceramiczne, a zakres tych zajęć nie pokrywa się z tematami i rodzajem zajęć prowadzonych przez powódkę

( dowód: informacja strony pozwanej k. 282 – 305 ).

Sąd uznał informację za wiarygodną przy braku dowodów na okoliczność przeciwną.

Mając na uwadze postępowanie przeprowadzone przed Sądem I instancji i uzupełnione przed Sądem Okręgowym Sąd ten zważył co następuje:

Apelacji powódki brak jest uzasadnionych podstaw faktycznych i prawnych.

Sąd I instancji w oparciu o przeprowadzone postępowanie dowodowe dokonał prawidłowych ustaleń w sprawie dla wyjaśnienia istoty sporu, prawidłowo orzekł jak w wyroku i zasadniczo prawidłowo oraz wyczerpująco uzasadnił wyrok.

Ustalenia i argumentację Sądu I instancji Sąd Okręgowy podzielił i przyjął za własne.

Istota spory sprowadzała się do rozstrzygnięcia czy zaistniały przesłanki z art.10 ust. 7 Karty Nauczyciela do zawarcia z powódką spornej umowy o pracę na czas określony , w bezspornej sytuacji posiadania przez powódkę stopnia nauczyciela mianowanego.

Uregulowanie wskazanego art.10 ust.7 Karty Nauczyciela pozwala na nawiązanie stosunku pracy z nauczycielem mianowanym na podstawie umowy o pracę na czas określony

( przy zasadzie zawierania z takim nauczycielem umowy o pracę na czas nieokreślony w sytuacji braku warunków do jego zatrudnienia wskazanych w art.10 ust.5 pkt.6 ustawy Karta Nauczyciela w zw. z art.10 ust.6 tej ustawy) w przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela.

Przy braku wskazania w zawartej umowie o pracę przyczyn zawarcia tej umowy na czas określony, w sytuacji powstania sporu pomiędzy stronami jak w niniejszym postępowaniu, obowiązkiem Sądu było rozstrzygnięcie czy zostały spełnione przesłanki z powołanego powyżej uregulowania w oparciu o twierdzenia stron dotyczące okoliczności zawarcia umowy i powoływane, przeprowadzone dowody w tym zakresie.

Strona pozwana w postępowaniu przed Sądem I instancji faktycznie powoływała jako przyczyny zawarcia spornej umowy zastępstwo , zastąpienie nieobecnego nauczyciela w ramach wolnych godzin, specyfikę nauczania, jego organizacji – zdaniem Sądu Okręgowego szeroko rozumianą umowę na zastępstwo , szeroko rozumiane potrzeby wynikające z organizacji nauczania jak w uzasadnieniu Sądu I instancji.

Postępowanie przed Sądem I instancji pozwala na przyjęcie zaistnienia ostatecznie potrzeb wynikających z organizacji nauczania uzasadniających zawarcie z powódką umowy na czas określony, biorąc pod uwagę charakter strony pozwanej, specyfikę nauczania ,ramy godzinowe ustalone przez Radę Miasta, konieczność oferowania dzieciom kół zainteresowań do jakich deklarowały chęć przystąpienia , na co wskazał Sąd I instancji.

W okolicznościach niniejszej sprawy można przyjąć , że sporna umowa została zawarta ze świadomością powódki co do jej rodzaju m.in. dla celów stażu powódki na nauczyciela dyplomowanego , biorąc pod uwagę staż nauczycielski powódki, jej kwalifikacje, co pozostaje jednak bez wpływu na rozstrzygnięcie w sprawie , gdy decydujące co do rodzaju faktycznie zawartej umowy o pracę powinny być przesłanki z art.10 ust. 7 Karty Nauczyciela, gdy powódka była nauczycielem mianowanym i zgodnie z zasadą jw. , gdyby nie spełnienie przesłanek powołanego uregulowania należało zawrzeć z powódką umowę o pracę na czas nieokreślony o czym była mowa powyżej. Zamiar , wola stron i cel zawarcia umowy pozostawały bez znaczenia dla rozstrzygnięcia istoty sporu, chociaż w niniejszej sprawie nie można ich wykluczyć.

Udzielenie pożyczki powódce nie może być dowodem na zamiar zawarcia z powódką umowy na czas nieokreślony w sytuacji , gdy nie można przyjąć , iż powódka nie była świadoma rodzaju zawartej umowy, przy czym zamiar ten , wola strona pozostawały bez znaczenia jak wyżej.

Zmiana siedziby strony pozwanej nie wpłynęła na zwiększenie liczby etatów , tym samym zwiększenie przyznanych jej godzin powoływanych przez powódkę.

W miejsce powódki nie została zatrudniona inna osoba, bo nie nastąpiło zatrudnienie osoby prowadzącej zajęcia tożsame z zajęciami powódki.

W konsekwencji takiego stanowiska Sąd Okręgowy w pkt. 1 wyroku z mocy art. 385 kpc oddalił apelację jako bezzasadną, a w pkt. 2 wyroku z mocy §12 ust. 1 pkt. 1 Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z 28.09.2002r. w sprawie opłat za czynności radców prawnych … orzekł o zwrocie kosztów zastępstwa procesowego przez powódkę na rzecz pozwanego.

Sędzia Przewodniczący Sędzia

SSO Maria Konieczna SSO Barbara Kużdrzał-Kiermaszek SSO Maria Olszowska