Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II Cz 214/15

POSTANOWIENIE

Dnia 26 marca 2015 roku

Sąd Okręgowy w Bydgoszczy II Wydział Cywilny Odwoławczy

w składzie:

Przewodniczący: SSO Ireneusz Płowaś

Sędziowie: SO Aurelia Pietrzak (spr.)

SO Tomasz Adamski

po rozpoznaniu w dniu 26 marca 2015 roku w Bydgoszczy

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z wniosku I. L.

z udziałem W. M.

o zabezpieczenie dowodu

na skutek zażalenia W. M. na postanowienie Sądu Rejonowego w Świeciu z dnia 8 stycznia 2015 roku, sygn. akt I Co 1411/14

postanawia:

odrzucić zażalenie.

II Cz 214/15

UZASADNIENIE

Postanowieniem z dnia 8 stycznia 2015 r. Sąd Rejonowy w Świeciu w sprawie z wniosku I. L. z udziałem W. M. uwzględnił wniosek w ten sposób, że zabezpieczył dowód poprzez zlecenie biegłemu z dziedziny budownictwa oględziny lokalu użytkowego położonego w T. w budynku nr (...) i określenie poprawności wykonanych przez uczestnika robót remontowo-budowlanych oraz ich wyceny (sygn. I Co 1411/14).

W uzasadnieniu Sąd powołał się na art. 310 k.p.c. i stwierdził, że skoro wnioskodawczyni pozostaje w sporze z wykonawcą robót budowlanych (uczestnikiem) w ww. budynku i zamierza we własnym zakresie usunąć powstałe wady, to ich ocena w przyszłym procesie może okazać się niemożliwa. Stąd też zachodziła potrzeba zabezpieczenia dowodu.

Zażalenie na powyższe postanowienie złożył uczestnik i zarzucił Sądowi Rejonowemu niewłaściwe zastosowanie art. 310 k.p.c. poprzez oparcie się na subiektywnej ocenie wnioskodawczyni co do możliwości późniejszego przeprowadzenia dowodu.

W odpowiedzi na zażalenie wnioskodawczyni wniosła o jego odrzucenie argumentując, że jest ono niedopuszczalne oraz o zasądzenie kosztów postępowania zażaleniowego.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Zażalenie nie jest dopuszczalne i jako takie podlegało odrzuceniu.

Zgodnie z art. 394 § 1 k.p.c., zażaleniem zaskarżalne są postanowienia sądu pierwszej instancji kończące postępowanie w sprawie oraz postanowienia sądu pierwszej instancji i zarządzenia przewodniczącego wyliczone w tym przepisie.

Na postanowienie Sądu Rejonowego zażalenie co do zasady przysługuje tylko w zakresie opisanym w art. 394 § 1 pkt 1-12. Brak jest w Kodeksie postępowania cywilnego przepisu, który expressis verbis przewidywałby możliwość zażalenia na postanowienie w przedmiocie zabezpieczenia dowodu.

Biorąc powyższe pod uwagę należało uznać, iż na zaskarżone orzeczenie Sądu Rejonowego zażalenie nie przysługuje. Oceny tej nie zmienia przedłożony przez skarżącego wyrok Sądu Apelacyjnego, który nie jest w żadnej mierze wiążący dla Sądu rozpoznającego sprawę.

W konsekwencji Sąd Okręgowy odrzucił zażalenie na podstawie art. 373 k.p.c. w zw. z art. 397 § 2 k.p.c. i art. 13 § 2 k.p.c.