Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II Cz 139/15

POSTANOWIENIE

Dnia 19 marca 2015r Sąd Okręgowy w Bydgoszczy II Wydział Cywilny - Odwoławczy

w następującym składzie:

Przewodniczący: SSO Piotr Starosta

Sędziowie: SO Bogumił Goraj

SO Maria Leszczyńska (spraw.)

po rozpoznaniu w dniu 19 marca 2015r roku w Bydgoszczy

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z wniosku W. S.

o stwierdzenie nabycia spadku

na skutek zażalenia wnioskodawcy W. S.na postanowienie Sądu Rejonowego

w Bydgoszczy z dnia 27 października 2014r., sygn. akt. II Ns 1849/13

postanawia:

oddalić zażalenie

II Cz 139/15

UZASADNIENIE

W sprawie z wniosku W. S.o stwierdzenie nabycia spadku Sąd Rejonowy w Bydgoszczy zobowiązał wnioskodawcę do wyeliminowania rozbieżności pomiędzy aktem zgonu J. B. a odpisem skróconym aktu urodzenia wnioskodawcy, gdzie wskazano jako matkę wnioskodawcy S. B..

Postanowieniem z dnia 27 października 2014r. Sad Rejonowy zawiesił postępowanie, wskazując, że zgodnie z art. 177§1 pkt 6 kpc sąd może zawiesić postępowanie, jeżeli na skutek braku lub wskazania złego adresu powoda albo niewskazania przez powoda w wyznaczonym terminie adresu pozwanego lub danych pozwalających sądowi na ustalenie numerów, o których mowa w art. 208 \ lub niewykonania przez powoda innych zarządzeń nie można nadać sprawie dalszego biegu.

Do dnia wydania przedmiotowego postanowienia wnioskodawca nie wykazał odpisami z aktów stanu cywilnego, iż wskazana w akcie zgonu J. B. jest jego matką. Wnioskodawca przedłożył kopię odpisu skróconego aktu małżeństwa S. S. z domu B. oraz kopię swojego odpisu skróconego aktu urodzenia. Z dokumentów tych nie wynika jednak, iż S. B. zmieniła imię po rozwodzie na J., na co wskazał wnioskodawca piśmie z dnia 20 lipca 2014 r. Z tych względów na podstawie ww. przepisu orzeczono jak w sentencji postanowienia.

Zażalenie na powyższe postanowienie wniósł wnioskodawca.

Twierdził, ze jest synem swojej zmarłej matki oraz że zmieniła ona po rozwodzie swoje imię i nazwisko, co mogą potwierdzić świadkowie. Z treści

zażalenia wywieść należało, że domagał się uchylenia zaskarżonego postanowienia.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Zażalenie wnioskodawcy nie zasługiwało na uwzględnienie.

W sprawie o stwierdzenie nabycia spadku ustalenie danych personalnych spadkodawcy i spadkobierców musi się opierać na odpisach aktów stanu cywilnego, mających tzw. wyłączność dowodową co do zdarzeń w nich stwierdzonych. Nie mogą być więc uznane za wystarczające dokumenty stwierdzające tożsamość (dowody osobiste, paszporty itp.) ani tzw. zgodne oświadczenia uczestnika (por. orzeczenie SN z 14 kwietnia 1959r., I CR 109/59, OSN1960nr2,poz.53).

Tym bardziej ustalenie tych danych (rzeczywistego imienia i nazwiska) dotyczących osoby spadkodawczyni nie może nastąpić w oparciu o zeznania świadków.

Słusznie zatem postąpił Sąd I instancji zobowiązując wnioskodawcę do wyeliminowania rozbieżności pomiędzy treścią odpisu skróconego zgonu spadkodawczyni J. B. a odpisem skróconym aktu urodzenia wnioskodawcy, gdzie wskazano matkę wnioskodawcy - S. B..

Wnioskodawca powinien był powyższe wykazać za pomocą odpowiednich aktów stanu cywilnego, a konkretnie odpisu zupełnego aktu urodzenia spadkodawczyni.

Wnioskodawca nałożonego na niego obowiązku nie wykonał i Sąd w tej sytuacji nie mógł nadać sprawie dalszego biegu.

W sprawie zatem istniały podstawy do zawieszenia postępowania do czasu, aż wnioskodawca uzupełni brakujące dokumenty.

2

Z tych zatem względów zażalenie jako bezzasadne w oparciu o przepis art. 385 kpc w zw. z art 397§2 kpc należało oddalić.