Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt VI Gz 114/15

POSTANOWIENIE

Dnia 30 kwietnia 2015 r.

Sąd Okręgowy w Rzeszowie VI Wydział Gospodarczy

w składzie następującym:

Przewodniczący: SSO Michalina Sanecka

Protokolant: st. sekr. sądowy Halina Ramska

po rozpoznaniu w dniu 30 kwietnia 2015 r. w Rzeszowie

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z powództwa Syndyka masy upadłości (...) spółka z o.o. w S.

przeciwko Syndykowi masy upadłości Przedsiębiorstwa (...) Spółki z o.o. w S.

o wyłączenie z masy upadłości

po rozpoznaniu zażalenia powoda na postanowienie Sądu Rejonowego w Tarnobrzegu Wydział V Gospodarczy z dnia 27 marca 2015 r, sygn. akt V 1GUo 4/14

postanawia :

zmienia zaskarżone postanowienie w ten sposób, że zwalnia powoda od opłaty sądowej od apelacji w połowie, tj. 50.000 zł.

UZASADNIENIE

Zaskarżonym postanowieniem Sąd Rejonowy odmówił powodowi zwolnienia od kosztów sądowych od apelacji, ponieważ powód uzyskuje przychody z najmu i dzierżawy nieruchomości, a także uzyskuje środki pieniężne z likwidacji masy upadłości .

Na postanowienie to zażalenie złożył powód który zarzucił, że znajduje się w stanie upadłości, a więc nie dysponuje środkami obrotowymi, umożliwiającymi uiszczenie opłaty sądowej, a kwoty zgromadzone na rachunkach bankowych są przeznaczone w całości na zaspokojenie kosztów postępowania upadłościowego.

Sąd zważył co następuje:

Zażalenie powoda znajduje częściowo uzasadnienie w świetle zebranego materiału dowodowego.

Na wstępie należy zauważyć, że obowiązujące przepisy nie zwalniają upadłego od obowiązku uiszczenia opłaty sądowej, oprócz przypadków wynikających z art. 132 ust. 2 w zw. z art. 130 § 1 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. prawa upadłościowego i naprawczego (tj. Dz. U. z 2009, nr 175, poz. 1361 z późn. zm.).

Natomiast art. 230 § 1 prawa upadłościowego i naprawczego zalicza do kosztów postępowania upadłościowego opłaty sądowe oraz wydatki niezbędne do osiągniecia celu postępowania.

Sąd Rejonowy wydając zaskarżone postanowienie prawidłowo ustalił, że powód uzyskuje znaczne przychody zarówno z likwidacji majątku masy upadłości jak i z najmu posiadanego majątku, z czego syndyk reguluje szereg zobowiązań masy.

Zgodnie z art. 103 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych ( tj. Dz. U. z 2010 r, nr 90, poz. 594 z późn. zm.) Sąd może przyznać zwolnienie od kosztów sądowych osobie prawnej lub jednostce organizacyjnej niebędącej osobą prawną, której ustawa przyznaje zdolność prawną, jeżeli wykazała, że nie ma dostatecznych środków na ich uiszczenie.

Analizując stan finansów powoda Sąd doszedł do przekonania, że może on uiścić połowę opłaty od apelacji.

W tym stanie rzeczy Sąd orzekł jak w sentencji na podstawie art. 397 § 1 i 2 kpc w zw. z art. 386 § 1 kpc.

ZARZĄDZENIE

(...)

(...)

(...)