Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II Cz 188/15

POSTANOWIENIE

dnia 27 kwietnia 2015 r.

Sąd Okręgowy w Bydgoszczy II Wydział Cywilny – Odwoławczy w składzie następującym:

Przewodniczący: SSO Janusz Kasnowski (spr.)

Sędziowie: SO Aurelia Pietrzak

SO Wojciech Borodziuk

po rozpoznaniu w dniu 27 kwietnia 2015 r. w Bydgoszczy na posiedzeniu niejawnym sprawy z wniosku

(...) Bank Spółki Akcyjnej z siedzibą we W. (wierzyciela)

z udziałem

M. J. (dłużniczki)

o nadanie klauzuli wykonalności z zaznaczeniem przejścia uprawnień

na skutek zażalenia dłużniczki na postanowienie Sądu Rejonowego w Bydgoszczy z dnia 4 września 2014 r. w sprawie o sygn. akt: XII Co 5007/14

postanawia:

oddalić zażalenie.

Sygn. akt II Cz 188/15

UZASADNIENIE

Postanowieniem z dnia 4 września 2014 r. Sąd Rejonowy w Bydgoszczy nadał klauzulę wykonalności bankowemu tytułowi egzekucyjnemu nr (...) z dnia 28 stycznia 2004r. wystawionemu przez (...) Bank (...) spółkę akcyjną z siedzibą w W. Oddział we W. z zaznaczeniem przejścia uprawnień na rzecz (...) Bank spółki akcyjnej we W. przeciwko M. J. ( w punkcie 1 ) i zasądził od dłużniczki na rzecz wierzyciela kwotę 67 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania (w punkcie 2 ).

W uzasadnieniu Sąd przywołując treść art. 788 § 1 k.p.c. wskazał, że wnioskodawca (...) Bank S.A. z siedzibą we W. w niniejszej sprawie swoje następstwo prawne wywodzi z faktu wstąpienia we wszystkie prawa i obowiązki (...) Bank S.A z siedzibą w W. jako spółka przejmująca cały majątek w związku z przejęciem spółki w trybie art. 429 § 1 pkt 1 k.s.h.

Sąd Rejonowy uznał, że zostały spełnione przesłanki wynikające z art. 788 § 1 k.p.c. albowiem fakt przejścia uprawnień został wykazany dokumentem urzędowym – pobranym samodzielnie wydrukiem komputerowym aktualnych informacji o wnioskodawcy wpisanego do Krajowego Rejestru Sądowego nr (...), posiadającym cechy umożliwiające ich weryfikację z danymi zawartymi w Krajowym Rejestrze Sądowym, który na podstawie art. 4aa ustawy z 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym ma moc zrównaną z mocą dokumentów wydawanych przez Centralną Informację, z którego wynika następstwo prawne wierzyciela.

Mając na uwadze powyższe Sąd Rejonowy na podstawie art. 788 § 1 k.p.c. nadał klauzulę wykonalności zgodnie z wnioskiem. O kosztach orzekł Sąd na podstawie art. 770 k.p.c.

Zażalenie na powyższe postanowienie złożyła dłużniczka, wnosząc o jego zmianę i oddalenie wniosku. Dłużniczka podniosła w zażaleniu , że wniosek o nadanie klauzuli wykonalności nie zasługiwał na uwzględnienie, albowiem wierzyciel nie przedstawił umowy, na której treść powołuje się w bankowym tytule egzekucyjnym. Poza tym wskazała dłużniczka, że wierzytelność uległa przedawnieniu.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Zażalenie nie jest uzasadnione. W postępowaniu dotyczącym nadania klauzuli wykonalności tytułowi egzekucyjnemu zarówno sąd I instancji, jak i sąd II instancji w trybie zażaleniowym nie są uprawnione do badania zasadności i wymagalności obowiązku objętego tytułem egzekucyjnym. Innymi słowy sąd nie może dokonywać oceny czy roszczenie wierzyciela rzeczywiście istnieje, nie może badać zasadności roszczenia i obowiązku świadczenia dłużnika wynikającego z tytułu egzekucyjnego. Tak samo w postępowaniu klauzulowym dłużnik nie może wykazywać, że roszczenie wierzyciela nie istnieje, czy też zobowiązanie dłużnika wygasło (por. uchwała Sądu Najwyższego z dnia 23.02.1995r. w sprawie III CZP 11/95). Tego rodzaju obronę dłużnik może podejmować jedynie w ramach powództwa przeciwegzekucyjnego, o ile zachodzą ku temu uzasadnione podstawy przewidziane w art.840 k.p.c.

Zakres kognicji sądu rozpoznającego wniosek o nadanie klauzuli wykonalności jest bardzo ograniczony (formalny). Sąd bada bowiem jedynie, czy przedstawiony tytuł egzekucyjny mieści się w kategorii tych, jakie ujmuje art. 777 § 1 k.p.c., czy nadaje się do wykonania w drodze egzekucji oraz czy zostały spełnione przesłanki określone w art. 788 § 1 k.p.c., a więc czy wnioskodawca przedłożył dokument urzędowy lub dokument prywatny z podpisem urzędowo poświadczonym potwierdzający przejście uprawnień wynikających z tytułu egzekucyjnego na jego rzecz.

W niniejszej sprawie tytuł egzekucyjny wystawiony na rzecz poprzednika prawnego wnioskodawcy, którym był (...) Bank spółka akcyjna z siedzibą w W. spełniał wszystkie wymagania przewidziane w art.777§1 pkt 1 k.p.c., a wnioskodawca (...) Bank spółka akcyjna z siedzibą we W. wykazał za pomocą wymaganych dokumentów połączenie spółek oraz przejęcie majątku dotychczasowego wierzyciela, w tym wierzytelności objętych tytułem egzekucyjnym (k.4-7). Udowodnił przeto wierzyciel istnienie przesłanek przewidzianych w art.788 § 1 k.p.c.

Zażalenie dłużniczki w istocie nie kwestionowało istnienia żadnej z przywołanych okoliczności, a ograniczało się do podważania zobowiązania dłużniczki, a zatem odnosiło się do kwestii merytorycznych, które nie mogą być jak wskazano już w powyższych rozważaniach podstawą analizy w postępowaniu o nadanie klauzuli wykonalności z zaznaczeniem przejścia uprawnień.

Mając na uwadze powyższe okoliczności Sąd Okręgowy oddalił zażalenie dłużniczki, jako nieuzasadnione (na podstawie art. 385 k.p.c. w zw. z art. 397 § 2 k.p.c. w zw. z art. 13 § 2 k.p.c.).