Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt: III C 711/10

POSTANOWIENIE

Dnia 04 sierpnia 2010 r.

Sąd Okręgowy w Warszawie III Wydział Cywilny

w następującym składzie:

Przewodniczący SSR (del.) Agnieszka Matlak

po rozpoznaniu w dniu 04 sierpnia 2010 r. w Warszawie

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z powództwa E. B., A. D., A. C., K. G., S. K. i W. J.

przeciwko (...) S.A. w W.

o ochronę praw autorskich

w przedmiocie wniosku powódek o zobowiązanie do udzielenie informacji

postanawia:

zobowiązać pozwanego (...) S.A. w W. do przedstawienia, w terminie 14 dni od daty uprawomocnienia się niniejszego postanowienia, powódkom: E. B., A. D., A. C., K. G., S. K. i W. J., informacji w jakiej ilości zostały wprowadzone do obrotu przez pozwanego nośniki dźwięku zawierające artystyczne wykonania powódek, tj. płytę nr 6 pt. (...) z Kolekcji Radia (...) (...) oraz płyta nr 15 pt. (...) z Kolekcji Radia (...) (...) - zobowiązując równocześnie powódki do zachowania w tajemnicy wiadomości stanowiących tajemnicę handlową przedsiębiorstwa pozwanego.

UZASADNIENIE

W pozwie, który wpłynął do tut. Sądu w dniu 16 czerwca 2010 r. (następnie sprecyzowanym w dniu 30 lipca 2010 r.), powódki wnosiły o zasadzenie od pozwanego na rzecz każdej z nich 1/6 kwoty stanowiącej różnowartość dwukrotności iloczynu kwoty 0,16 zł oraz iloczynu zwielokrotnionych nośników dźwięku w postaci płyty nr 6 o wskazanym tytule wraz z odsetkami od dnia wniesienia pozwu do dnia zapłaty oraz kwoty stanowiącej różnowartość dwukrotności iloczynu kwoty 0,20 zł oraz iloczynu zwielokrotnionych nośników dźwięku w postaci płyty nr 15 o wskazanym tytule wraz z odsetkami od dnia wniesienia pozwu do dnia zapłaty. Ponadto, aby móc dokładnie określić wysokość dochodzonego w niniejszej sprawie roszczenia, na podstawie art. 80 ust. 1 pkt 2 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych w zw. z art. 101 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wniosły o zobowiązanie pozwanego do przedstawienia informacji, w jakiej ilości zostały wprowadzone do obrotu przez pozwanego nośniki dźwięku zawierające artystyczne wykonania powódek, tj. płytę nr 6 pt. (...) z Kolekcji Radia (...) (...) oraz płyta nr 15 pt. (...) z Kolekcji Radia (...) (...).

Stosownie do treści art. 80 ust. 1 pkt 2 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych sąd właściwy do rozpoznania spraw o naruszenie autorskich praw majątkowych miejsca, w którym sprawca wykonuje działalność lub w którym znajduje się jego majątek, także przed wytoczeniem powództwa rozpoznaje, nie później niż w terminie 3 dni od dnia złożenia w sądzie, wniosek mającego w tym interes prawny o zobowiązanie naruszającego autorskie prawa majątkowe do udzielenia informacji i udostępnienia określonej przez sąd dokumentacji mającej znaczenie dla roszczeń, o których mowa w art. 79 ust. 1. Przy czym zgodnie z art. 101 cyt. ustawy do artystycznych wykonań, fonogramów, wideogramów, nadań programów, pierwszych wydań oraz wydań naukowych i krytycznych stosuje się odpowiednio przepisy art. 1 ust. 4, art. 6, art. 61, art. 8 ust. 2, art. 22, art. 39, art. 51, art. 79 i art. 80.

Zgodnie zaś z przyjętym w zarówno w doktrynie jak i judykaturze poglądem, aby skorzystać z art. 80 ust 1 pkt 2 w/w ustawy powód powinien uprawdopodobnić roszczenie oraz interes prawny. W ocenie Sądu twierdzenia zawarte w pozwie oraz załączone do niego dokumenty uprawdopodabniają, na obecnym etapie postępowania, roszczenie powódek oparte na art. 79 ust. 1 pkt 3b w zw. z art. 101 cyt. ustawy.

Nie ulega także wątpliwości Sądu, iż powódki wykazały interes prawny w zobowiązaniu pozwanego jako naruszającego autorskie prawa majątkowe do udzielenia informacji mającej znaczenie dla roszczeń, o których mowa w art. 79 ust. 1 ustawy.

Warto zwrócić uwagę, że art. 80 ust. 1 pkt 2 ustawy wprowadza swoistą regulację, której celem jest umożliwienie uprawnionemu podjęcie decyzji w przedmiocie dochodzenia roszczeń, o których mowa w jej art. 79 ust. 1. W konsekwencji zatem interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia w tego rodzaju przypadkach istnieje wówczas, gdy bez zobowiązania naruszającego majątkowe prawo autorskie do udzielenia stosownych informacji lub udostępnienia dokumentów, strona nie jest w stanie ustalić zakresu dokonanych naruszeń tego prawa, a tym samym sprecyzować właściwie dochodzonych roszczeń. Wskazana sytuacja niewątpliwie zaistniała w niniejszej sprawie, bowiem powódki nie posiadając informacji, w jakiej ilości zostały wprowadzone do obrotu przez pozwanego dwie płyty zatytułowane: (...) z Kolekcji Radia (...) (...) i (...) z Kolekcji Radia (...) (...) - zawierające ich artystyczne wykonania - nie są w stanie określić wysokości swojego roszczenia. Nie ulega również wątpliwości Sądu, że pozwany wprowadzający przedmiotowe płyty do obrotu dysponuje informacjami w tej materii. Zobowiązanie pozwanego do przedłożenia wskazanych w sentencji postanowienia informacji ma na celu przede wszystkim określenie zakresu żądań wysuwanych przez stronę powodową, co stanowi realizację zasadniczego celu regulacji z art. 80 ust. 1 pkt 2 ustawy (vide orzeczenie Sądu Apelacyjnego w Szczecinie z dnia 6 stycznia 2006r. sygn. akt I Acz 1162/05).

Mając powyższe na uwadze, w ocenie Sądu, należało orzec jak w sentencji postanowienia.

Z/

1. (...)

2. (...).