Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II Cz 351/13

POSTANOWIENIE

Dnia 15 maja 2013 r.

Sąd Okręgowy w Świdnicy II Wydział Cywilny Odwoławczy

w następującym składzie :

Przewodniczący: SSO Anatol Gul

Sędziowie : SO Jerzy Dydo

SO Aleksandra Żurawska

po rozpoznaniu w dniu 15 maja 2013 r. w Świdnicy

na posiedzeniu niejawnym

sprawy egzekucyjnej z wniosku wierzyciela A. Z. (1)

przy udziale dłużnika A. Z. (2)

prowadzonej przez Komornika Sądowego przy Sądzie Rejonowym w Świdnicy (...)/ KM 1808/12 /

na skutek zażalenia dłużnika

na postanowienie Sądu Rejonowego w Świdnicy

z dnia 11 grudnia 2012 r. sygn. akt I Co 2854/12

postanawia :

odrzucić zażalenie.

\

UZASADNIENIE

Zaskarżonym postanowieniem oddalono skargę dłużnika na czynności komornika w postaci zajęcia wierzytelności, zawiadomienia o zajęciu rachunku bankowego oraz zajęciu wynagrodzenia za pracę, uznając , że egzekucja jest prawidłowo prowadzona w oparciu o tytuł wykonawczy oraz zgodnie z wnioskiem wierzyciela, gdy ponadto komornik nie ocenia tytułu wykonawczego pod względem merytorycznym.

W zażaleniu dłużnik zarzucił, że przez 10 lat był szykanowany, a obecnie został pozbawiony mieszkania, natomiast wszelkie koszty zostały już rozliczone, co zostało pominięte przez sąd.

Sąd Okręgowy zważył :

Zażalenie nie podlega uwzględnieniu.

W postępowaniu egzekucyjnym zażalenie na postanowienie sądu wydane po rozpoznaniu skargi na czynność komornika przysługuje jedynie w wypadkach wskazanych w ustawie / art. 767(4) kpc /, albo też jeżeli postanowienie to kończy postępowanie egzekucyjne lub dotyczy jednego z przedmiotów wskazanych w art. 394 § 1 pkt. 1 - 12 kpc.

Nie ulega wątpliwości,że dopuszczalności zażalenia na zaskarżone postanowienie sądu pierwszej instancji nie przewiduje żaden przepis kpc, jak również orzeczenie to nie dotyczy żadnej z materii wskazanych w pkt. 1 -12 § 1 art. 394 kpc . Z kolei postanowieniem kończącym postępowanie egzekucyjne jest tylko takie, po wydaniu którego przepisy kpc nie przewidują już dalszego etapu, a wypadku zajęcia wynagrodzenia za pracę, zajęcia wierzytelności czy też zawiadomienia o zajęciu rachunku bankowego, dalsze czynności egzekucyjne są przewidziane.

Z tych przyczyn zażalenie jako niedopuszczalne podlegało odrzuceniu / art. 370 kpc w zw. z art. 373 kpc i art. 397 § 2 kpc oraz art. 13 § 2 kpc /.