Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt III Ca 231/15

UZASADNIENIE

Zaskarżonym wpisem z dnia 21 listopada 2014 r. Sąd Rejonowy w Łowiczu założył księgę wieczystą KW nr (...), w której w dziale II ujawnił jako właściciela M. T., zaś w dziale I opisał nieruchomość gruntową jako działki o nr (...).

Sąd Okręgowy ustalił następujący stan faktyczny:

Postanowieniem z dnia 20 sierpnia 2013r Sąd Rejonowy w Łowiczu przysądził na rzecz M. T. własność nieruchomości rolnej, położonej w miejscowości S., gmina D. o łącznej powierzchni 8,35 ha oznaczonej w ewidencji gruntów jako działki numer (...) (poprzedni numer 137, 159), 474 (poprzedni numer 136, 158), 200, 223, 221/1, 221/2 (poprzedni numer 221) - (odpisy postanowień –k. 6, 8).

Dla części działek o nr (...) urządzona jest w Sądzie Rejonowym w Łowiczu księga wieczysta KW nr (...) (postanowienie –k.8).

W dniu 6 listopada 2014 r. do Sądu Rejonowego w Łowiczu wpłynął wniosek o założenie księgi wieczystej dla nieruchomości gruntowej (działki nr (...)) poprzez jej odłączenie z księgi wieczystej KW nr (...). W tym samym dniu wpłynął wniosek o założenie księgi wieczystej dla nieruchomości gruntowej (działki nr (...)) przez dołączenie do księgi wieczystej KW nr (...) (wnioski –k.3-5, 11-13).

Wpisem z dnia 21 listopada 2014 r. Sąd Rejonowy w Łowiczu dokonał żądanego wpisu (dowód – zawiadomienie o wpisie k. 14 - 15).

W wyniku powyższych działań w księdze wieczystej KW nr (...) wpisane są działki nr (...) (odpis z KW – k.35).

Apelację od wpisu złożył uczestnik postępowania S. K., wnosząc o sprostowanie działki ewidencyjnej nr (...) oraz zarzucił brak wpisania do księgi wieczystej działek nr (...).

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

apelacja nie jest zasadna.

Według art. 626 8 § 1 k.p.c. wpis dokonywany jest jedynie na wniosek i w jego granicach, chyba że przepis szczególny przewiduje dokonanie wpisu z urzędu. Według § 2 tego przepisu rozpoznając wniosek o wpis, sąd bada jedynie treść i formę wniosku, dołączonych do wniosku dokumentów oraz treść księgi wieczystej. Powołany przepis określa zakres kognicji sądu w postępowaniu wieczystoksięgowym. Badanie to ogranicza się do okoliczności przytoczonych we wniosku oraz legitymacji wnioskodawcy, a także wymogów formalnych wniosku, a także dokumentów stanowiących załączniki do wniosku i treści księgi wieczystej.

Respektując powyższe zasady Sąd Rejonowy dokonał zaskarżonego wpisu na wniosek legitymowanego z mocy nabycia opisanych nieruchomości w drodze przysądzenia własności M. T., co odpowiada wymogom formalnym.

Apelacja poprzedniego właściciela opisanych działek gruntu S. K. jest niezrozumiała i wykracza poza przesłanki wskazane w art. 626 8 § 1 k.p.c. Na marginesie jedynie wypada dodać, że proponowane przez apelującego sprostowanie oznaczenia działki nr (...) i brak wpisania działek nr (...) jest oczywistym nieporozumieniem w sytuacji, gdy działka nr (...) posiadała poprzednio oznaczenie ewidencyjne o nr 158 i 136 (zatem są to te same grunty). Natomiast działka nr (...) w ogóle nie stanowiła przedmiotu rozpoznania w niniejszym postępowaniu wieczystoksięgowym.

W tym stanie rzeczy Sąd Okręgowy na podstawie art. 385 w zw. z art. 13 § 2 k.p.c. oddalił apelację.