Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt III RC 202/15

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 6 sierpnia 2015 roku

Sąd Rejonowy w Bielsku Podlaskim w Wydziale III Rodzinnym i Nieletnich

w składzie następującym:

Przewodniczący: SSR Barbara Świętochowska

Protokolant: Anna Słokotowicz

po rozpoznaniu w dniu 6 sierpnia 2015 roku w Bielsku Podlaskim

na rozprawie

sprawy z powództwa J. M.

przeciwko B. M.

o ustalenie ustania obowiązku alimentacyjnego

I.  Ustala, że z dniem 30 czerwca 2015 roku ustał obowiązek alimentacyjny powoda J. M., względem pozwanej B. M., w kwocie po 700 złotych miesięcznie, wynikający z wyroku Sądu Rejonowego w Bielsku Podlaskim z dnia 20 listopada 2012 roku, w sprawie sygnatura akt III RC 493/12;

II.  Odstępuje od obciążania pozwanej kosztami postępowania w sprawie.

Sygn. akt III RC 202/15

UZASADNIENIE

Powód J. M. wystąpił z powództwem o ustalenie, że jego obowiązek alimentacyjny względem córki B. M. ustał z dniem 30 czerwca 2015 roku.

Na uzasadnienie swego roszczenia podał, że córka B. w czerwcu 2015 roku zakończyła edukację. Tym samym jest zdolna do samodzielnego utrzymania i nie wymaga alimentacji ze strony ojca.

Pozwana B. M. uznała co do zasady powództwo o ustalenie ustania obowiązku alimentacyjnego jej ojca J. M.. Wnosiła jednakże o ustalenie ustania tego obowiązku z dniem 30 września 2105 roku.

W odpowiedzi na pozew B. M. podała, że z dniem 14 lipca 2015 roku ukończyła studia. Powód uiścił ratę alimentów za miesiąc lipiec 2015 roku. Pieniądze te zostały przeznaczone na bieżące utrzymanie. Wskazała, że w lipcu 2015 roku obroniła pracę magisterską. Alimenty są potrzebne pozwanej do końca wakacji, gdyż po ich upływie będzie mogła uregulować swoja sytuację materialną.

Sąd ustalił i zważył co następuje:

Powód J. M. jest ojcem pozwanej B. M.

Sąd Rejonowy w Bielsku Podlaskim wyrokiem z dnia 20 listopada 2012 roku, w sprawie III RC 493/12, zasądził od J. M., na rzecz córki B. M. alimenty w kwocie po 500 złotych miesięcznie.

Zgodnie z art. 138 kro w razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego. Przez zmianę stosunków należy rozumieć zarówno istotne zmniejszenie lub ustanie możliwości zarobkowych i majątkowych zobowiązanego do alimentacji, jak też istotne zwiększenie się usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego, wskutek czego ustalony zakres obowiązku alimentacyjnego wymaga skorygowania przez stosowne zmniejszenie albo zwiększenie wysokości świadczeń alimentacyjnych.

Pozwana uznała powództwo co do zasady. Nie zgadzała się jedynie z terminem ustalenia ustania obowiązku alimentacyjnego powoda.

Zgodnie z art. 213 § 2 kpc, sąd jest związany uznaniem powództwa, chyba że uznanie byłoby sprzeczne z prawem lub zasadami współżycia społecznego albo zmierzało do obejścia prawa.

Skutkiem uznania powództwa przez pozwaną, co do zasady, jest pominięcie przez sąd postępowania dowodowego.

Zdaniem Sądu, pozwana nie przedstawił żadnych dowodów na okoliczność swoich twierdzeń.

W związku z powyższym Sąd na mocy art. 138 kro, ustalił, że obowiązek alimentacyjny powoda, względem pozwanej ustał z dnia 30 czerwca 2015 roku.

O kosztach procesu Sad orzekł na podstawie art. 102 kpc .