Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt IIIRC 255/15

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 25 sierpnia 2015r.

Sąd Rejonowy w Bielsku Podlaskim w Wydziale III Rodzinnym i Nieletnich,
w składzie:

Przewodniczący SSR Zofia Owierczuk-Radziwoniuk

Protokolant Alicja Ławrynowicz

po rozpoznaniu w dniu 25 sierpnia 2015 roku w Bielsku Podlaskim

sprawy z powództwa małoletnich W. N. i K. N. (1)

przeciwko K. N. (2)

o podwyższenie alimentów

I.  Alimenty od pozwanego K. N. (2) na rzecz małoletnich powodów W. N. i K. N. (1) ustalone wyrokiem Sądu Rejonowego w Bielsku Podlaskim z dnia 17 czerwca 2014 roku w sprawie III RC 163/14 w kwotach po 200,00 złotych miesięcznie na każde dziecko podwyższa z dniem 01 sierpnia 2015 roku do kwoty po 300,00 (trzysta) złotych miesięcznie na rzecz W. N. i do kwoty po 350,00 (trzysta pięćdziesiąt) złotych miesięcznie na rzecz K. N. (1) , płatne do dnia 10 każdego miesiąca do rąk matki dzieci M. K. z 8% za uchybienie w płatności każdej raty.

II.  Oddala powództwo w pozostałym zakresie.

III.  Odstępuje od obciążenia stron kosztami sądowymi.

IV.  Wyrokowi w pkt. I-szym nadaje rygor natychmiastowej wykonalności.

III R C 255/15

UZASADNIENIE

M. K. działając w imieniu małoletnich dzieci W. N. i K. N. (1), wniosła o podwyższenie alimentów na ich rzecz od ojca do kwot po 500 złotych miesięcznie na każdego powoda.

K. N. (2) uznał żądania powodów do kwot po 300 złotych miesięcznie na każde dziecko, w pozostałej części wnosił o oddalenie powództwa.

Sąd ustalił i zważył co następuje.

Wyrokiem Sądu Rejonowego w Bielsku Podlaskim z dnia 17 czerwca 2014 roku, w sprawie III RC 163/14, ustalono alimenty na rzecz powodów w kwotach po 200 złotych miesięcznie na każde dziecko.

Matka powodów M. K. ma 30 lat. Posiada średnie wykształcenie, jest z zawodu sprzedawcą. Od 12 sierpnia 2015 roku zatrudniła się w H. w Fabryce (...), zajmuje się ich składaniem. Dodatkowo pracuje jako opiekunka starszej osoby z wynagrodzeniem miesięcznym 500 złotych. Wynajmuje mieszkanie z partnerem. Opłaty miesięczne z tego tytułu wynoszą 900 złotych. (...) zarabia od 2 do 3 tys. złotych miesięcznie. Nie ma dzieci ani innych osób na utrzymaniu. Nie pobiera zasiłków na dzieci.

W. N. ma 7 lat, zaś K. N. (1) 11. Dzieci są zdrowe. Nie uczestniczą w odpłatnych zajęciach ani w szkole ani poza szkoła. Matka oceniła miesięczne wydatki na dzieci łącznie na dwoje na kwotę 1500 złotych. Według niej tylko jedzenie kosztuje 600 złotych miesięcznie. W wynajmowanym mieszkaniu przeprowadzono remont pokoju dzieci. Wydatki to kwota 600 złotych.

Pozwany K. N. (2) ma 35 lat i jest z zawodu ślusarzem –spawaczem. Pracuje w spółce (...) w N. i zarabia netto 2 tys. złotych, brutto 2860 złotych. Innych dochodów ani majątku nie posiada. Poza powodami nie ma nikogo na utrzymaniu. Mieszka razem z rodzicami. Dokłada do kosztów utrzymania 500 złotych miesięcznie. Posiada kredyty w wysokości 27 tys. złotych. Podał, iż zostały one pobrane wraz z przedstawicielką ustawową powodów na bieżące wydatki. Miesięczna rata wynosi 450 złotych. Pozwany jest zdrowy.

Powyższych ustaleń dokonano na podstawie akt sprawy III RC 163/14 tutejszego sądu, wyjaśnień stron k-13, informacji o dochodach i wydatkach pozwanego k 5-12.

Zgodnie z treścią art. 138 kro, dopuszczalna jest zmiana wysokości obowiązku alimentacyjnego, w przypadku zmiany stosunków.

Oceniając poczynione ustalenia, uznano, że żądanie matki dzieci jest częściowo uzasadnione. Od poprzedniego rozstrzygnięcia określającego obowiązek ojca upłynął rok. Dzieci są w wieku 7 i 11 lat. Rozpoczęły naukę w nowej szkole, rodzina zmieniła miejsce zamieszkania. Matka zmieniła miejsce pracy, ale należało przyjąć iż jej dochody pozostają na niezmienionym poziomie. Wskazać jednocześnie należy, iż uprzedni obowiązek ojca został określony na niewysokim poziomie, zarówno wobec potrzeb dzieci jak i sytuacji majątkowej rodziców. Ta kwota była jednak przedmiotem zgodnego stanowiska rodziców. Aktualnie rodzice nie są zgodni w kwestii kosztów utrzymania dzieci. Według sądu matka określiła je w sposób zbliżony do rzeczywistych, podając sumę 1500 złotych na dwoje miesięcznie. W ocenie sądu jest jednak różnica w wydatkach na syna i córkę, K. jest starszy od siostry o 4 lata.

Mając powyższe na uwadze zróżnicowano ustalone alimenty w wysokości po 300 złotych na rzecz młodszej W. i po 350 złotych miesięcznie na rzecz K.. Kwoty ustalonych alimentów są odpowiednie zarówno do potrzeb dzieci jak i pozycji materialnej ojca. Wskazać przy tym należy, iż matka na co dzień sprawuje bieżącą pieczę nad dziećmi, toteż te starania zaliczają się na poczet jej obowiązku.

Podstawę rozstrzygnięcia stanowią art. 138 kro, art. 133 kro i art. 135 kro.

Klauzulę wykonalności nadano na zasadzie art. 333§1 pkt 1 kpc.

O kosztach rozstrzygnięto stosownie do art. 102 kpc.

Sędzia