Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt I Ns 1971/15

POSTANOWIENIE

Dnia 28 września 2015 roku

Sąd Rejonowy w Braniewie I Wydział Cywilny

w następującym składzie:

Przewodniczący: SSR Katarzyna Frąc

po rozpoznaniu w dniu 28 września 2015 roku w Braniewie

na posiedzeniu niejawnym

sprawy z wniosku Naczelnika Urzędu Celnego w E.

z udziałem uczestnika postępowania : W. K.

w przedmiocie orzeczenia przepadku towaru

p o s t a n a w i a

I.  orzeka przepadek na rzecz Skarbu Państwa towaru w postaci 160 sztuk papierosów marki J. (...), przechowywanych w magazynie Oddziału Celnego w G. pkm (...),

II.  nakazuje pobrać od W. K. na rzecz Skarbu Państwa - Sądu Rejonowego w Braniewie kwotę 40 (czterdzieści) złotych tytułem kosztów sądowych, od uiszczenia których wnioskodawca był zwolniony.

UZASADNIENIE

Naczelnik Urzędu Celnego w E. wystąpił z wnioskiem o orzeczenie przepadku na rzecz Skarbu Państwa towaru w postaci wyrobów tytoniowych, nie oznaczonych wymaganymi znakami akcyzy, ujawnionych u uczestnika postępowania, w związku z ich wprowadzeniem na Wspólnotowy O. Celny. Postanowieniem z dnia 12 sierpnia 2015 roku ujawnione wyroby tytoniowe zostały zajęte w postępowaniu celnym. Wnioskodawca wskazał, iż leżący po stronie organu celnego obowiązek podjęcia działań w celu uregulowania sytuacji towarów wprowadzonych z naruszeniem przepisów skutkował zajęciem towaru.

Sąd zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 31. ust. 1 ustawy z dnia z dnia 19 marca 2004 roku Prawo celne /jedn. tekst Dz. U. z 2015 r. poz. 858./, jeżeli umowy międzynarodowe lub przepisy odrębne zakazują posiadania towarów, ich rozpowszechniania lub obrotu nimi albo uzależniają ich posiadanie, rozpowszechnianie lub obrót nimi od spełnienia określonych wymogów, a wymogi te nie zostały spełnione, organ celny, w celu uregulowania sytuacji towaru, może: 1) cofnąć towar poza obszar celny Wspólnoty lub nie zezwolić na opuszczenie tego obszaru; 2) zająć towar i wystąpić o orzeczenie jego przepadku na rzecz Skarbu Państwa, chyba że umowy międzynarodowe lub przepisy odrębne przewidują inny sposób postępowania. Stosownie do art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 06 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym /jedn. tekst Dz. U. z 2014 r. 752 ze zm./, napoje alkoholowe oraz wyroby tytoniowe są wyrobami akcyzowymi. Natomiast zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 3 tej ustawy, import wyrobów akcyzowych jest przedmiotem opodatkowania. Zakres zwolnienia od akcyzy importu wyrobów tytoniowych lub napojów alkoholowych, przewożonych w bagażu osobistym podróżnego, określony jest w art. 36 ust. 1 wymienionej ustawy o podatku akcyzowym.

Wnioskodawca zajął ujawniony towar nie oznaczony wymaganymi znakami akcyzy i wystąpił o orzeczenie jego przepadku na rzecz Skarbu Państwa.

Zatem, na podstawie art. 31 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo celne w związku z art. 610 1 k.p.c. Sąd postanowił jak w pkt I sentencji. O kosztach sądowych, które obejmują opłatę sądową, orzeczono na podstawie art. 520§2 k.p.c. w związku z art. 23 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 2005 roku o kosztach sądowych w sprawach cywilnych /jedn. tekst Dz. U. z 2014 r. poz. 1025 ze zm./.