Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt I ACa 169/15

POSTANOWIENIE

Dnia 20 sierpnia 2015 r.

Sąd Apelacyjny w Lublinie – Wydział I Cywilny w składzie:

Przewodniczący:

SSA Jerzy Nawrocki (spr.)

Sędziowie:

SA Alicja Surdy

SO del. Magdalena Kuczyńska

Protokolant:

sekr.sądowy Agnieszka Pawlikowska

po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 20 sierpnia 2015 r. w L.

sprawy z powództwa (...) Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością
w G.

przeciwko (...) Spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w H.

o zapłatę

na skutek apelacji pozwanego od wyroku Sądu Okręgowego w Lublinie

z dnia 26 maja 2014 r. sygn. akt IX GC 571/13

p o s t a n a w i a:

I.  odrzucić apelację;

II.  zasądzić od pozwanego (...) Spółki
z ograniczoną odpowiedzialnością w H. na rzecz powoda (...) Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością
w G. 2.700 (dwa tysiące siedemset) złotych tytułem kosztów postępowania odwoławczego.

I A Ca 169/15

UZASADNIENIE

Wyrokiem z dnia 26 maja 2014 roku Sąd Okręgowy w Lublinie po rozpoznaniu sprawy z powództwa (...) spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w G. przeciwko (...) spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w H. o zapłatę zasądził od pozwanej na rzecz powódki 148. 448, 18 zł z odsetkami ustawowymi od dnia 28 października 2013 roku do dnia zapłaty z ograniczeniem odpowiedzialności do dwóch nieruchomości objętych hipoteką kaucyjną łączną, dla których prowadzone są księgi wieczyste KW nr (...) i księgę wieczystą (...) prowadzoną przez V Wydział Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w H. oraz 9174, 76 zł tytułem zwrotu kosztów procesu.

W pozostałej części oddalił powództwo.

Na wniosek pełnomocnika pozwanego adw. M. G. [ k.134] uzasadnienie wyroku zostało mu doręczone 16 czerwca 2014r. [ k.147].

W dniu 30 czerwca 2014r. pełnomocnik pozwanego przesłał do sądu pismo procesowe nazwane apelacją z wnioskiem o zwolnienie od opłaty od apelacji.

Treść pisma ograniczała się do wskazania, że zaskarża wyrok w części uwzględniającej powództwo i wnosi o jego zmianę przez oddalenie pozwu i zasądzenie kosztów. Ponadto wnosił o zwolnienie od kosztów.

W piśmie tym nie zostały podniesione jakiekolwiek zarzuty odnoszące się do zaskarżonego wyroku.

Przewodniczący Wydziału wezwał pozwanego do uzupełnienia braków poprzez m.in. „ określenie zarzutów apelacji i ich uzasadnienie”. W dniu 15 lipca 2014r. [ k. 161] pełnomocnik pozwanego przysłał pismo procesowe [ k. 155] , w którym podniósł zarzuty wobec zaskarżonego wyroku i przedstawił ich uzasadnienie.

Sąd Apelacyjny zważył co następuje:

Zgodnie z utrwalonym stanowiskiem doktryny i orzecznictwa brak wywodu podstaw apelacji w skardze apelacyjnej nie jest brakiem formalnym, lecz wadą treści skargi apelacyjnej, wyłączającą możność wezwania strony do uzupełnienia skargi apelacyjnej przez jej wywiedzenie (orz. SN z 23.5.1938 r., II C 3064/37, OSN 1939, Nr 2, poz. 97).

W uzasadnieniu tego orzeczenia SN stwierdził m.in., że brakami formalnymi apelacji są tylko te wady, które dotyczą strony zewnętrznej skargi apelacyjnej, a nie jej treści. Stroną zewnętrzną skargi apelacyjnej jest to, co odpowiada ogólnym warunkom pisma procesowego i formalnym warunkom nadania jej biegu, jako też to, co odróżnia ją od innych pism procesowych, a zarazem ją indywidualizuje przez oznaczenie zaskarżonego wyroku. Wszystko inne stanowi jej treść, bo już nie decyduje o tym, czy strona w danej sprawie wniosła skargę apelacyjną, a nie inne pismo, i czy skardze apelacyjnej może być nadany bieg, ale wchodzi w skład skargi apelacyjnej w tym celu, aby zostało przez sąd rozpatrzone i doprowadziło do wydania orzeczenia.

Zarzuty apelacyjne stanowią zatem ten element apelacji, który przesądza o uznaniu czy złożone pismo procesowe jest apelacją czy też jest innym pismem procesowym.

Jest okolicznością bezsporną, że pismo pełnomocnika pozwanego z dnia 30 czerwca 2014r. nie zawierało jakichkolwiek zarzutów. Z tego względu w ocenie Sądu Apelacyjnego nie mogło ono być uznane za apelację [ pomimo nadania mu takiego tytułu]. Tym samym nie było podstawy do uznania, że pozwany złożył apelację w terminie i wzywania pełnomocnika pozwanego do uzupełnienia jej braków. W związku z tym procedura uzupełnienia braków apelacji wszczęta Zarządzeniem Przewodniczącego Wydziału w dniu 3 lipca 2014r. była bezprzedmiotowa.

Wymogi apelacji spełnia dopiero pismo pełnomocnika pozwanego z dnia 15 lipca 2014r. [ k. 155], przesłane do Sądu w tej dacie. Jednakże pismo to złożone zostało po upływie terminu do wniesienia apelacji, który zgodnie z art. 369 § 1 kpc upłynął pełnomocnikowi pozwanego w dniu 30 czerwca 2014r.

Zgodnie z art. 370 kpc apelacja wniesiona po upływie przepisanego terminu podlega odrzuceniu. Z tych względów Sąd Apelacyjny na podstawie art. 373 kpc w zw. art. 369 § 1 kpc odrzucił apelację pozwanego jako wniesioną po upływie terminu do jej złożenia.

Zgodnie z art. 98 § 1 i 3 kpc w zw. z art. 108 § 1 kpc Sąd zasądził od pozwanego na rzecz powoda koszty procesu odpowiadające wysokości wynagrodzenia pełnomocnika zgodnie z § 2 ust. 2 , § 6 pkt 6 , § 12 ust. 1 pkt 2 Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 września 2002r. w sprawie opłat za czynności radców prawnych oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów pomocy prawnej udzielonej przez radcę prawnego ustanowionego z urzędu [ Dz. U. Nr 163, poz. 1349].