Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt III AUa 684/12

POSTANOWIENIE

Dnia 13 sierpnia 2013 r.

Sąd Apelacyjny w Gdańsku - III Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie następującym :

Przewodniczący: SSA Iwona Krzeczowska - Lasoń (spr.)

Sędziowie: SA Małgorzata Gerszewska

SA Daria Stanek

po rozpoznaniu w dniu 13 sierpnia 2013 r. w Gdańsku na posiedzeniu niejawnym

sprawy B. W.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w G.

o wznowienie wypłaty emerytury

na skutek skargi kasacyjnej pozwanego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział

w G. od wyroku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z dnia 14 marca 2013 r., sygn. akt III AUa 684/12

postanawia

umorzyć postępowanie kasacyjne.

SSA M. Gerszewska SSA I. Krzeczowska - Lasoń SSA D. Stanek

Sygn. III AUa 684/12

UZASADNIENIE

Sąd Apelacyjny - III Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w G. wyrokiem z dnia 15 marca 2013 r. zmienił zaskarżony wyrok Sądu Okręgowego z dnia 6 marca 2012 r. sygn. akt VII U 3496/11 w ten sposób, że zobowiązał pozwanego Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w G. do podjęcia wypłaty emerytury B. W. od dnia 1 października 2011 r. (pkt 1) i przekazał do rozpoznania organowi rentowemu wniosek o odsetki zawarty w apelacji ( pkt 2).

Skargę kasacyjną od tego wyroku wywiódł organ rentowy, zaskarżając go w części tj. do punktu 1.

Pismem z dnia 19 lipca 2013 r. strona pozwana przed przesłaniem akt do Sądu Najwyższego cofnęła skargę kasacyjną.

Cofnięcie skargi kasacyjnej jest czynnością procesową niepodlegającą kontroli sądu i prowadzi do umorzenia postępowania kasacyjnego. Kierując się treścią art. 39821 k.p.c. należy stwierdzić, że w sprawach cywilnych wobec braku szczególnej regulacji - do cofnięcia skargi kasacyjnej stosuje się odpowiednio art. 391 § 2 k.p.c., co oznacza, że w razie takiego cofnięcia Sąd Najwyższy obligatoryjnie umarza postępowanie kasacyjne i orzeka, jak przy cofnięciu pozwu. Sąd drugiej instancji nie ma wpływu na tok postępowania kasacyjnego, tj. nie może go zawiesić ani też umorzyć, z jednym wyjątkiem ograniczonym do przypadku cofnięcia skargi kasacyjnej przed przesłaniem akt sprawy do Sądu Najwyższego (art. 391 § 2 w zw. z art. 39821 k.p.c.).

Wyjątek od tej zasady jest przewidziany w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. W tych sprawach dopuszczalność cofnięcia apelacji określa treść art. 469 k.p.c. wraz - z odpowiednio stosowanym - art. 203 § 4 k.p.c. Stosownie do art. 469 k.p.c. - sąd uzna zawarcie ugody, cofnięcie pozwu, sprzeciwu lub środka odwoławczego oraz zrzeczenie się lub ograniczenie roszczenia za niedopuszczalne także wówczas, gdyby czynność ta naruszała słuszny interes pracownika lub ubezpieczonego.

W ocenie Sądu Apelacyjnego w niniejszej sprawie nie występują okoliczności wymienione w tym przepisie.

Z tych względów Sąd Apelacyjny wobec cofnięcia skargi kasacyjnej przez organ rentowy na podstawie art. art. 391 § 2 w zw. z art. 39821 k.p.c. umorzył postępowanie kasacyjne.

SSA M. Gerszewska SSA I. Krzeczowska - Lasoń SSA D. Stanek