Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt IV U 158/15

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 19 sierpnia 2015r.

Sąd Rejonowy w Rzeszowie IV Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie:

Przewodniczący:

SSR Jolanta Olszowy-Rozmus

Protokolant:

Renata Pieczonka

po rozpoznaniu w dniu 19 sierpnia 2015r. w Rzeszowie

sprawy z wniosku B. W.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w R.

przy udziale (...) Urzędu Wojewódzkiego w R.

o jednorazowe odszkodowanie

na skutek odwołania B. W.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w R.

z dnia 29 stycznia 2015 r. znak (...)

I.  zmienia zaskarżoną decyzję Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w R. z dnia 29 stycznia 2015 r. znak (...) w ten sposób, że ustala, iż w wyniku wypadku przy pracy z dnia 3 listopada 2014r.wnioskodawczyni B. W. doznała długotrwałego uszczerbku na zdrowiu w wysokości 3 % i z tego tytułu przyznaje wnioskodawczyni prawo do jednorazowego odszkodowania w wysokości odpowiadającej powyższemu uszczerbkowi.-

Sygn. akt IV U 158/15

UZASADNIENIE

wyroku z dnia 19 sierpnia 2015 r.

Decyzją z dnia 29 stycznia 2015 roku znak: (...) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w R. na podstawie przepisów ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (tekst jedn. Dz. U. z 2009 r. Nr 167, poz. 1322) odmówił wnioskodawczyni B. W. prawa do jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy z dnia 3 listopada 2014 roku. W ww. decyzji wskazano, że orzeczeniem z dnia 27 stycznia 2015 roku Komisja Lekarska ZUS nie stwierdziła u wnioskodawczyni żadnego uszczerbku na zdrowiu w związku z wypadkiem przy pracy z dnia 3.11.2014 roku.

Odwołanie od powyższej decyzji złożyła wnioskodawczyni B. W. wnosząc o jej zmianę poprzez przyznanie jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy. W uzasadnieniu swego stanowiska wnioskodawczyni podała, iż w wyniku wypadku przy pracy doznała urazu stawu kolanowego lewego oraz stawu skokowego prawego w okolicach kostki i w dalszym ciągu odczuwa ból podczas codziennego chodzenia a kostka jest nadal spuchnięta. Wnioskodawczyni wskazała ponadto, że lekarz orzecznik ZUS orzeczeniem z dnia 12.01.2015 r. przyznał jej 2% uszczerbku na zdrowiu, następnie w wyniku zgłoszenia zarzutu wadliwości powyższego orzeczenia Komisja Lekarska w orzeczeniu z dnia 27.01.2015 r. ustaliła 0% uszczerbku na zdrowiu.

W odpowiedzi na odwołanie organ rentowy wniósł o jego oddalenie, uzasadniając swoje stanowisko tym, że jednorazowe odszkodowanie z tytułu uszczerbku na zdrowiu w związku z wypadkiem przy pracy przysługuje ubezpieczonemu, który doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowie, natomiast orzeczeniem Komisji Lekarskiej z dnia 27.01.2015 r. ustalono, iż wnioskodawczyni nie doznała uszczerbku na zdrowiu w związku z wypadkiem przy pracy.

Sąd ustalił następujący stan faktyczny:

Wnioskodawczyni B. W. jest zatrudniona w Wydziale (...) i (...) (...)w (...) Urzędzie Wojewódzkim na stanowisku administratora. Z tego tytułu podlega ubezpieczeniu społecznemu, w tym ubezpieczeniu wypadkowemu.

W dniu 3 listopada 2015 roku B. W. o godz. 7.30 rozpoczęła pracę w (...) Urzędzie Wojewódzkim w R. w pomieszczeniu Centrum Powiadamiania Ratunkowego w suterenach budynku Urzędu Wojewódzkiego. Od około godz. 9.00 zastępowała sekretarkę w sekretariacie wydziału na IV piętrze. Przed godziną 10.00 wracała do pokoju w suterenach. Dochodząc do drzwi zajmowanego przez nią pokoju poślizgnęła się na rozlanej białej substancji na posadzce i upadła na kolana. Po upadku wnioskodawczyni odczuwała ból w lewej kostce i kolanach, szczególnie prawym. Pomimo bólu powróciła do pracy. Z uwagi na nieustępujący ból kostki oraz kolana wnioskodawczyni zgłosiła się w dniu 4 listopada 2015 roku do pogotowania ratunkowego. Lekarz stwierdził u niej stłuczenie kolana prawego i zalecił dalsze leczenie w poradni chirurgicznej.

Powyższe zdarzenie zostało zakwalifikowane jako wypadek przy pracy.

W dniu 19 grudnia 2014 roku do (...) Oddział w R. wpłynął wniosek o wypłatę na rzecz wnioskodawczyni jednorazowego odszkodowania.

Wobec powyższego B. W. została skierowana na badanie lekarskie w celu określenia procentowego uszczerbku na zdrowiu.

Po przeprowadzonym badaniu w orzeczeniu z dnia 12 stycznia 2015 roku lekarz orzecznik ZUS stwierdził u wnioskodawczyni zespół bólowy kolana prawego i stawu skokowego prawego po przebytym skręceniu tych stawów i w oparciu o obowiązujące przepisy ustalił 2% długotrwałego uszczerbku na zdrowiu spowodowanego skutkami wypadku przy pracy z dnia 3 listopada 2014 roku.

Zastępca głównego lekarza orzecznika oddziału ZUS w R. zgłosił zarzut wadliwości powyższego orzeczenia i sprawa została przekazana do rozpatrzenia komisji lekarskiej ZUS.

Po przeprowadzeniu badania komisja lekarska ZUS wydała w dniu 27 stycznia 2015 roku orzeczenie, w którym stwierdziła brak śladów przebytego urazu stawu kolanowego i skokowego u wnioskodawczyni, wydolny chód oraz pełną ruchomość w stawach i ustaliła 0% uszczerbku na zdrowiu spowodowanego skutkami wypadku przy pracy z dnia 3 listopada 2014 roku. W oparciu o opisane powyżej orzeczenie komisji lekarskiej organ rentowy wydał decyzję o odmowie przyznania wnioskodawczyni jednorazowego odszkodowania.

W toku postępowania sądowego powołany został biegły sądowy – specjalista z zakresu ortopedii i traumatologii. Podczas przeprowadzonego badania biegły stwierdził u odwołującej się przebyte skręcenie prawego stawu kolanowego z pourazowym zespołem bólowym i przebyte skręcenie stawu skokowego z ograniczeniem nawracania stopy. Biegły ustalił u odwołującej się uszczerbek na zdrowiu powstały w związku z wypadkiem przy pracy z dnia 3 listopada 2014 roku w wysokości: 2% zgodnie z pozycją nr 156 Tabeli stanowiącej załącznik do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18 grudnia 2002 r. w sprawie szczegółowych zasad orzekania o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu (Dz. U. z 2002 r. nr 234 poz. 1974) oraz 1% zgodnie z pozycją 162 a ww. Tabeli. Łączny uszczerbek na zdrowiu odwołującej się wynosi 3%.

Powyższy stan faktyczny Sąd ustali na podstawie dokumentacji wypadkowej oraz dokumentacji orzeczniczo-lekarskiej odwołującej się. Przeprowadzone dowody z dokumentów Sąd uznał za w pełni wiarygodne, albowiem nie były one kwestionowane przez żadną ze stron.

Ponadto jako wiarygodną Sąd uznał opinię biegłego sądowego – specjalisty z zakresu ortopedii i traumatologii z dnia 13 maja 2015 roku. Opinia jest jasna, rzeczowa, sporządzona przez osobę posiadającą odpowiednie kwalifikację oraz wiedzę medyczną, nadto nie została zakwestionowana przez żadną ze stron postępowania.

Sąd zważył co następuje:

Zgodnie z treścią art. 6 ust. 1 pkt 4 oraz art. 11 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. z 2009 r. nr 167, poz. 1322 tekst jedn.) ubezpieczonemu, który wskutek wypadku przy pracy lub choroby zawodowej doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, przysługuje jednorazowe odszkodowanie. Wysokość powyższego odszkodowania wg art. 12 ust. 1 ww. ustawy stanowi 20% przeciętnego wynagrodzenia za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu.

W przedmiotowej sprawie bezspornym było, iż wnioskodawca B. W. uległa w dniu 3 listopada 2014 roku wypadkowi przy pracy. Sporna była jedynie kwestia wysokości doznanego przez wnioskodawcę w następstwie wypadku uszczerbku na zdrowiu.

Organ rentowy odmówił przyznania wnioskodawczyni B. W. jednorazowego odszkodowania z tytułu uszczerbku na zdrowiu w związku z wypadkiem przy pracy z uwagi powołując się na brak stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu wnioskodawczynie. Niemniej jednak ze zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego, a przede wszystkim z opinii biegłego sądowego z zakresu ortopedii i traumatologii, wynika, iż odwołująca rzeczywiście doznała w związku z wypadkiem przy pracy uszczerbku na jej zdrowiu. Powyższy uszczerbek w oparciu o normy określone w Tabeli stanowiącej załącznik do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18 grudnia 2002 r. w sprawie szczegółowych zasad orzekania o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu (Dz. U. z 2002 r. nr 234 poz. 1974) został ustalony na 3%.

Wobec powyższego za błędne należy uznać stanowisko komisji lekarskiej ZUS, iż wnioskodawczyni nie doznała w następstwie wypadku przy pracy w dniu 3 listopada 2014 roku żadnego uszczerbku na zdrowiu. Doznany przez odwołującą się uszczerbek na zdrowiu wynosi 3%. W przedmiotowej sprawie zrealizowane zatem zostały przesłanki warunkujące wypłatę jednorazowego odszkodowania z tytułu stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu powstałego wskutek przebytego wypadku przy pracy, określone w art. 6 ust. 1 pkt 4 oraz art. 11 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz. U. z 2009 r. nr 167, poz. 1322 tekst jedn.).

Mając powyższe na uwadze, Sąd na podstawie art. 477 14 § 2 kpc., zmienił zaskarżoną decyzję i przyznał wnioskodawczyni prawo do jednorazowego odszkodowania w wysokości odpowiadającej 3% długotrwałego uszczerbku na zdrowiu.