Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt IX U 205/15

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 24 sierpnia 2015r.

Sąd Okręgowy___________________ w Gliwicach Wydział IX

Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Ośrodek Zamiejscowy w Rybniku

w składzie:

Przewodniczący:

SSO Barbara Kużdrzał-Kiermaszek

Protokolant:

Monika Holona

przy udziale

po rozpoznaniu w dniu 24 sierpnia 2015r. w Rybniku

sprawy z odwołania A. S.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w R.

o rentę z tytułu niezdolności do pracy

na skutek odwołania A. S.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w R.

z dnia 27 stycznia 2015r. Znak (...)

oddala odwołanie.

Sędzia

Sygn. akt IX U 205/15

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 27.01.2015r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w R. odmówił ubezpieczonej A. S. prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy wskazując w uzasadnieniu, iż nie posiada ona wymaganego co najmniej pięcioletniego okresu składkowego i nieskładkowego zarówno w ostatnim dziesięcioleciu przed złożeniem wniosku, jak i w dziesięcioleciu przed powstaniem niezdolności do pracy.

W odwołaniu od decyzji ubezpieczona domagała się jej zmiany poprzez przyznanie prawa do świadczenia.

Organ rentowy w odpowiedzi na odwołanie wniósł o jego oddalenie, podtrzymując stanowisko zajęte w zaskarżonej decyzji.

Rozpoznając sprawę Sąd ustalił, co następuje:

Ubezpieczona A. S. urodziła się w dniu (...), posiada wykształcenie podstawowe, pracowała jako suwnicowa, pracownik linii sortowniczej.

W dniu 16.01.2015r. wystąpiła z wnioskiem o ustalenie uprawnień do renty z tytułu niezdolności do pracy.

Orzeczeniem z dnia 16.04.2014r. wydanym dla celów świadczenia rehabilitacyjnego komisja lekarska ZUS stwierdziła istnienie częściowej niezdolności do pracy w okresie od dnia 02.04.2013r. do dnia 31.10.2015r.

Pomimo tego stwierdzenia organ rentowy odmówił prawa do wnioskowanego świadczenia wobec braku wymaganego co najmniej pięcioletniego stażu pracy zarówno w ostatnim dziesięcioleciu przed złożeniem wniosku, jak i przed powstaniem niezdolności do pracy.

Ubezpieczona w dziesięcioleciu przed złożeniem wniosku udowodniła 1 rok, 5 miesięcy i 25 dni okresów składkowych i nieskładkowych, oraz ogólny staż pracy w łącznym wymiarze 12 lat, 8 miesięcy i 28 dni okresów składkowych i 3 lata 2 m-ce i 6 dni okresów nieskładkowych.

Powyższe Sąd ustalił w oparciu o akta organu rentowego jako okoliczności bezsporne w sprawie.

W toku niniejszego postępowania ubezpieczona został poddana badaniu przez biegłego specjalistę z zakresu chirurgii ortopedii oraz traumatologii, który rozpoznał u ubezpieczonej chorobę zwyrodnieniową kręgosłupa lędźwiowego, zaawansowaną chorobę zwyrodnieniową obu kolan z przewagą po stronie lewej z klasyfikacją do leczenia operacyjnego.

W ocenie biegłego powyższe schorzenia powodują u ubezpieczonej częściową niezdolność do pracy od dnia 02.04.2013r. na okres trzech lat. Jednocześnie jak stwierdził biegły w oparciu o przedłożoną dokumentację brak jest możliwości ustalenia wcześniejszej daty powstania niezdolności do pracy.

Powyższe Sąd ustalił w oparciu o opinię biegłego z zakresu chirurgii ortopedii i traumatologii dr n. med. T. Z. z dnia 01.05.2015r. (k.13-14 a.s.).

Strony nie kwestionowały opinii biegłych.

Mając na uwadze powyższe ustalenia Sąd zważył, co następuje:

Zgodnie z art.57 ust.1 pkt.1,2,3 ustawy z dnia 17.12.1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2013 poz. 1440 ze zm.) koniecznymi przesłankami prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy są :

- istnienie niezdolności do pracy,

- posiadanie wymaganych okresów składkowych i nieskładkowych ( 5 lat, jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 30 lat w okresie ostatniego dziesięciolecia przed zgłoszeniem wniosku o rentę lub przed dniem powstania niezdolności do pracy – art.58 ust.1 pkt.2 ustawy jak wyżej ),

- powstanie niezdolności w okresach składkowych i nieskładkowych wymienionych w art.57 ust.1 pkt.3ww. ustawy albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów.

Stosownie do ust.2 tegoż artykułu, przepisu ust. 3 nie stosuje się do ubezpieczonej, która udowodniła okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiety oraz stała się całkowicie niezdolna do pracy.

Ponadto zgodnie z treścią art. 58 ust.4 ustawy j.w. ubezpieczonemu przysługuje renta z tytułu niezdolności do pracy pod warunkiem, że udowodnił okres składkowy wynoszący co najmniej 25 lat dla kobiety oraz 30 dla mężczyzny oraz jest całkowicie niezdolny do pracy bez względu na warunek posiadania 5 letniego okresu składkowego i nieskładkowego.

Niezdolną do pracy w rozumieniu ustawy art. 12 ustawy emerytalnej jest osoba, która całkowicie lub częściowo utraciła zdolność do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu i nie rokuje odzyskania zdolności do pracy po przekwalifikowaniu. Całkowicie niezdolną do pracy jest przy tym osoba, która utraciła zdolność do wykonywania

jakiejkolwiek pracy, natomiast częściowo niezdolną do pracy jest osoba, która w znacznym stopniu utraciła zdolność do pracy zgodnej z poziomem posiadanych kwalifikacji.

Jak wykazało przeprowadzone postępowanie dowodowe ubezpieczona jest osobą częściowo niezdolną do pracy od dnia 02.04.2013r.

Bezsporne w sprawie pozostaje, że ubezpieczona nie udowodniła co najmniej 5- letniego okresu zatrudnienia w ostatnim dziesięcioleciu przed zgłoszeniem wniosku, jak również w ostatnim dziesięcioleciu przed powstaniem niezdolności do pracy tj. przed dniem 02.04.2013r., określonym jako początek tej niezdolności zarówno przez organ rentowy jak i przez powołanego w sprawie biegłego ortopedę.

Opinię biegłego, wydaną w oparciu o fachową wiedzę, po przeanalizowaniu historii choroby ubezpieczonej, po jej przebadaniu, logicznie i przekonywująco uzasadnioną, Sąd uznał za wiarygodną dodatkowo w sytuacji gdy, opinia ta nie była kwestionowana przez żadną ze stron postępowania.

Nie ulega zatem wątpliwości, że ubezpieczona nie spełnia przesłanek do nabycia prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy określonych w art.57 powołanej powyżej ustawy.

Zajmując takie stanowisko Sąd z mocy art. 477 14 §1 kpc oddalił odwołanie nie znajdując podstaw do jego uwzględnienia.

Sędzia