Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt V K 103/15

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 08 października 2015 r.

Sąd Rejonowy w Giżycku w V Zamiejscowym Wydziale Karnym z siedzibą w Węgorzewie w składzie:

Przewodniczący – SSR Lidia Merska

Protokolant – Joanna Kucharska

w obecności Prokuratora -------------------

po rozpoznaniu w dniu 02 października 2015 r., na rozprawie

sprawy W. P.

urodzonego (...) w B.

syna S. i J. z d. K.

oskarżonemu o to, że: W bliżej nieustalonym czasie do wiosny 2011 roku do stycznia 2015 roku w miejscowości (...) a gm. W. wykonał prace budowlane w budynku mieszkalnym polegające na remoncie dachu, wykonaniu posadzki z płytek terakoty i wyłożeniu ścian glazurą bez wymaganego prawem zgłoszenia,

tj. o czyn z art. 90 w zw. z art. 50 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku Prawo Budowlane (Dz. U. Nr 156 z 2006 r. poz. 1118 z późn. zm.)

1.  Oskarżonego W. P. uniewinnia od popełnienia zarzucanego mu czynu.

2.  Kosztami postępowania obciąża Skarb Państwa.

Sygn. akt VK 103/15

UZASADNIENIE

W. P.został oskarżony o to, że w bliżej nieustalonym czasie od wiosny 2011r do stycznia 2015r w miejscowości G. (...)gm. W.wykonał prace budowlane w budynku mieszkalnym polegające na remoncie dachu, wykonaniu posadzki z płytek terakoty i wyłożeniu ścian glazurą bez wymaganego prawem zgłoszenia tj. popełnienia czynu kwalifikowanego z art. 90 w zw. z art. 50 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994r Prawo budowlane (Dz. U. nr 156 z 2006r poz. 1118 z późn. zm.).

Stan faktyczny w przedmiotowej sprawie jest bezsporny i wynika z wyjaśnień oskarżonego k. 50, zeznań świadków – J. B. k. 50v, M. M. k. 50v – 51, J. C. k. 21 – 22, mapy geodezyjnej k. 49, protokołu oględzin k.2 – 4, faktury k. 23 – 24.

W. P.jest właścicielem gospodarstwa rolnego położonego w miejscowości G. (...). Gospodarstwo to obejmuje obszar 18 ha ziemi, na którym położone jest siedlisko gdzie stoi dom, obora, budynek gospodarczy. Gospodarstwo położone jest na trzech działkach geodezyjnych o numerach – (...), (...)i (...) W odległości 1 km od tych zabudowań znajduje się inny dom, gdzie mieszka jego sąsiad. W. P.wykonał remont walącego się budynku mieszkalnego, gdzie przeciekał dach, na podłodze leżało gumoleum. Remont ten został przeprowadzony od 2009r do stycznia 2015r, a polegał na wymianie dachówek, wymianie okien na plastikowe, położeniu terakoty w kuchni i łazience w ilości 17 metrów kwadratowych, a także glazury w łazience w ilości 4,5 metra kwadratowego. Oprócz tego odmalowano sufit, wymieniono deski. Remont ten W. P.wykonywał etapami, stosownie do posiadanych zasobów finansowych. Kontroli tych prac na polecenie Policji dokonał Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego Starostwa Powiatowego w W.– inż. J. B.. Ocenił wykonane prace remontowe bardzo dobrze, podkreślał iż dzięki temu substancja budynku nie niszczeje. Pokreślił, iż dach został wzmocniony ponieważ przy remoncie zostały wymienione elementy zniszczone, ponadto wykonano ocieplenie stropu wełną mineralną czym zmniejszono obciążenie konstrukcji dachu budynku.

W dniu przeprowadzenia kontroli - 6 lutego 2015r - przepisy Prawa budowlanego stanowiły, iż przed przystąpieniem do wykonania prac remontowych dachu, wykonaniu posadzki z płytek terakoty i wyłożeniu ścian glazurą należało złożyć stosowne zgłoszenie w Wydziale Budownictwa Starostwa Powiatowego. W. P. takiego zgłoszenia nie złożył.

Z dniem 28.06.2015r w art. 29 ustawy Prawo budowlane dodany został pkt 1a, który stanowi iż pozwolenie na budowę nie wymaga budowa wolno stojących budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane (Dz. U. z 2015r, poz. 443). To z kolei jest podstawą ustalenia czy wymagane jest zgłoszenie wykonywania remontu. W art. 30 Prawa budowlanego z dniem 28.06.2015r dodano ust. 2a który stanowi, iż nie jest wymagane zgłoszenie właściwemu organowi wykonanie remontu obiektu budowlanego, których budowa nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Skoro obszar oddziaływania budynku mieszkalnego należący do W. P., ten w którym wykonał on prace remontowe, mieści się w całości na działce, na której jest wybudowany, zatem z dniem 28.06.2015r wykonanie prac remontowych nie wymaga już zgłoszenia. Obszar oddziaływania obiektu to teren wyznaczony w otoczeniu obiektu budowlanego na podstawie przepisów odrębnych, wprowadzających związane z tym obiektem ograniczenia w zagospodarowaniu, w tym zabudowy, tego terenu – art. 3 pkt 20 prawa budowlanego. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego – J. B. – składając zeznania przed Sądem podał, iż nie jest już wymagane prawem złożenie zgłoszenia remontu jaki wykonał W. P.. Skoro przestępstwo określone w art. 90 ustawy Prawo budowlane jest przestępstwem formalnym, to wobec zmiany przepisów Prawa budowlanego z dniem 28.06.2015r, czyn popełniony przez W. P. nie jest już przestępstwem. Zauważyć należy, iż powołany w kwalifikacji zarzutu przepis art. 50 ust. 1 pkt 1 stanowi, iż w przypadkach innych niż określone w art. 48 ust. 1 lub w art. 49b ust. 1 właściwy organ wstrzymuje postanowieniem prowadzenie robót budowlanych wykonywanych bez wymaganego pozwolenia na budowę albo zgłoszenia, czyli odnosi się do czynności podejmowanych przez organ administracyjny.

Wobec powyższego Sąd uniewinnił W. P. od popełnienia zarzucanego mu czynu, zaś kosztami postępowania zgodnie z art. 632 pkt 2 kpk należało obciążyć Skarb Państwa.