Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt VII Kp 238/15

POSTANOWIENIE

Dnia 19 listopada 2015 roku

Sąd Rejonowy w Siedlcach w VII Wydziale Karnym w składzie :

Przewodnicząca : SSR Małgorzata Semeniuk

Protokolant ; st. sekr. A. K.

przy udziale Prokuratora -

po rozpoznaniu na posiedzeniu w dniu 19.11.2015 roku

zażalenia L. O.

na postanowienie Prokuratora Rejonowego w Siedlcach z dnia 26.06. 2015 roku

o odmowie wszczęcia śledztwa w sprawie 1 Ds 1156/15

Na podstawie art. 465§ 2 kpk

POSTANAWIA

zażalenia nie uwzględnić i zaskarżone postanowienie utrzymać w mocy.

UZASADNIENIE

Postanowieniem z dnia 26.06. 2015 roku Prokurator Rejonowy w Siedlcach odmówił wszczęcia śledztwa w sprawie przekroczenia uprawnień przez Komornika S. przy SR w Siedlcach –H. D. poprzez bezpodstawne zajecie tytułem egzekucji komorniczej części świadczenia emerytalno- rentowego przysługującego L. O. w związku z prowadzonym postępowaniem w sprawie KMP 86/94 i działania tym samym na szkodę interesu prywatnego L. O. tj o czyn z art. 231 § 1 kk.

Podstawą odmowy było stwierdzenie, że czyn nie zawiera znamion czynu zabronionego (art. 17 § 1 pkt 2 kpk).

Zażalenie na powyższą decyzje złożył L. O. podnosząc ,że Komornik bezpodstawnie zajął część należnych mu świadczeń emerytalnych jak również źle policzył odsetki od zaległych kwot. Ponadto podniósł ,ze komornik zajął też jego samochód T.. W konsekwencji skarżący wniósł o uchylenie przedmiotowego postanowienia i przekazanie sprawy do dalszego prowadzenia.

Sąd zważył co następuje:

Zażalenie nie jest zasadne i nie zasługuje na uwzględnienie. Przede wszystkim zażalenie nie wskazuje żadnych nowych okoliczności czy dowodów które należałoby przeprowadzić w toku dalszego postępowania przygotowawczego. Zażalenie skarżącego stanowi tylko swobodną i subiektywna polemikę z prawidłowo podjętą decyzją prokuratora.

Analiza zgromadzonego materiału dowodowego wskazuje ,że Komornik H. D. prowadziła postępowanie egzekucyjne z wniosku B. D. na podstawie trzech tytułów wykonawczych. Egzekwowane należności obejmują zarówno kwotę główną zadłużenia jak i odsetki. W tej sytuacji nie ma żadnych przesłanek do kontynuowania postępowania przygotowawczego w zakresie rozstrzygania o przestępstwie z art. 231 § 1 kk którego miałby się dopuścić komornik sądowy.

Odnośnie zaś okoliczności podnoszonej przez skarżącego tj. zajęcia samochodu T. to bezspornym jest ,że wcześniej postępowanie egzekucyjne przeciwko L. O. prowadziła Komornik I. R. i w dniu 27. 04. 1993 roku dokonała zajęcia tego pojazdu. W tej sytuacji możliwość wszczęcia postępowania o czyn z art. 231 § 1 kk uległo przedawnieniu 5 lat później tj. w dniu 27.04. 1998 roku / art. 101 § 1 pkt 4 kpk/ .Okoliczność ta nie miała jednak wpływu na treść wydanej decyzji prokuratora.

Mając powyższe na względzie zażalenie jako pozbawione podstaw merytorycznych należało oddalić ,dlatego postanowiono jak na wstępie.