Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt: XII 1 Co 2599/15

POSTANOWIENIE

Dnia 15 stycznia 2016 r.

Sąd Rejonowy Gdańsk – Południe w Gdańsku

Wydział XII Cywilny Sekcja do Spraw Egzekucyjnych

w składzie:

Przewodniczący: SSR Joanna Krata

po rozpoznaniu w dniu 15 stycznia 2016 r. w Gdańsku

na posiedzeniu niejawnym

sprawy egzekucyjnej z wniosku wierzyciela A. B.

przeciwko dłużnikowi (...) Spółce akcyjnej z siedzibą w G.

na skutek skargi dłużnika na czynności komornika

postanawia:

1. odrzucić skargę;

2. zwrócić dłużnikowi (...) Spółce akcyjnej z siedzibą w G. ze Skarbu Państwa kwotę 100,00 zł (sto złotych) tytułem opłaty stałej od skargi.

UZASADNIENIE

Dłużnik, reprezentowany przez pełnomocnika będącego radcą prawnym, wniósł skargę na czynności Komornika Sądowego przy Sądzie Rejonowym (...) P. M. w sprawie KM (...), związane z egzekucją z nieruchomości.

Zarządzeniem doręczonym w dniu 28.09.2015r. wezwano pełnomocnika skarżącej do usunięcia braków formalnych skargi poprzez złożenie jednego odpisu skargi, wskazanie wniosków skargi oraz wykazania odpowiednimi dokumentami, że skarga została podpisana przez osobę uprawnioną do reprezentowania skarżącej - w terminie 7 dni pod rygorem odrzucenia skargi. Powyżej wskazane braki nie zostały uzupełnione.

Zgodnie z przepisem art. 767 § 3 k.p.c., skarga na czynności komornika winna min. czynić zadość wymaganiom pisma procesowego, a także zawierać wniosek o zmianę, uchylenie lub dokonanie czynności.

Zgodnie z treścią art. 126 § 1 pkt 4 k.p.c. każde pismo procesowe powinno zawierać podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika, przy czym w przypadku osoby prawnej uprawnienie do reprezentacji musi być wykazane stosownym dokumentem (np. odpis pełnomocnictwa i odpis z KRS).

Z kolei w myśl przepisu art. 128 §1 kpc, do pisma procesowego należy dołączyć jego odpisy i odpisy załączników dla doręczenia ich uczestniczącym w sprawie osobom, a ponadto, jeżeli w sądzie nie złożono załączników w oryginale, po jednym odpisie każdego załącznika do akt sądowych. Zgodnie z przepisem art. 767 § 4 k.p.c., odpis skargi na czynności komornika sąd przesyła komornikowi, który w terminie trzech dni na piśmie sporządza uzasadnienie dokonania zaskarżonej czynności lub przyczyn jej zaniechania oraz przekazuje je wraz z aktami sprawy do sądu, do którego skargę wniesiono, chyba że skargę w całości uwzględnia, o czym zawiadamia sąd i skarżącego oraz zainteresowanych, których uwzględnienie skargi dotyczy. Z powyższego zapisu wynika, że w przypadku skargi na czynności komornika, dla nadania sprawie dalszego biegu konieczne jest przedłożenie odpisów skargi dla stron postępowania egzekucyjnego, jak również dla Komornika, którego czynności dotyczy skarga i który uczestniczy w sprawie wywołanej wniesieniem skargi, w zakresie przewidzianym przez zacytowany wyżej przepis.

Termin do uzupełnienia braków formalnych skargi jest terminem procesowym i nie podlega przedłużeniu. W sprawie niniejszej termin ten upłynął bezskutecznie z dniem 05.10.2015r.

Wezwanie do usunięcia braków formalnych skargi zostało doręczone prawidłowo pełnomocnikowi dłużnika w dniu 28.09.2015r. (k. 15). W odpowiedzi, pełnomocnik pismem nadanym w dniu 29.09.2015r. (k. 19) zawiadomił Sąd o wypowiedzeniu pełnomocnictwa, zwracając doręczone mu uprzednio wezwanie (k. 16-17).

Zgodnie z art. 94 §1 w zw. z art. 13 §2 k.p.c., wypowiedzenie pełnomocnictwa procesowego przez mocodawcę odnosi skutek prawny w stosunku do sądu z chwilą zawiadomienia go o tym, w stosunku zaś do przeciwnika i innych uczestników - z chwilą doręczenia im tego zawiadomienia przez sąd. Z kolei w myśl § 2, adwokat lub radca prawny, który wypowiedział pełnomocnictwo, obowiązany jest działać za stronę jeszcze przez dwa tygodnie, chyba że mocodawca zwolni go od tego obowiązku.

Stwierdzić zatem należy, iż w pełni skuteczne są czynności sądu wobec byłego pełnomocnika, których skutek zależy od doręczenia, o ile doręczenie byłemu pełnomocnikowi nastąpiło przed zawiadomieniem sądu o wypowiedzeniu pełnomocnictwa.

Zgodnie z art. 767 § 1 zd. 1 k.p.c., na czynności komornika przysługuje skarga do sądu rejonowego, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej. Przepis art. 767 3 zd. 1 k.p.c. stanowi, że sąd odrzuca skargę wniesioną po upływie przepisanego terminu, nieopłaconą lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę, której braków nie uzupełniono w terminie, chyba że uzna, iż zachodzą podstawy do podjęcia czynności na podstawie art. 759 § 2.

W ocenie Sądu, dokonanej po zapoznaniu się z aktami sprawy egzekucyjnej, nie zachodzi podstawa do podjęcia czynności w trybie przepisu art. 759 § 2 k.p.c.

Mając na względzie powyższe okoliczności, Sąd na mocy przepisu art. 7673 k.p.c. orzekł jak w punkcie pierwszym sentencji postanowienia.

W punkcie drugim Sąd orzekł o kosztach, na mocy przepisu art. 79 ust 1. pkt. 1b) ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych ( Dz. U Nr 167, poz. 1398 ze zm.).