Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt V Ko 84/16

POSTANOWIENIE

Dnia 29 stycznia 2016 r.

Sąd Okręgowy w Łodzi w V Wydziale Karnym Odwoławczym w składzie:

Przewodniczący: S.S.O. Zbigniew Mierzejewski

Protokolant: sekr. sąd. Dorota Lerka

Przy udziale Prokuratora: Sławomira Szeleszczyka

po rozpoznaniu w sprawie S. S. , syna R. i T.

z domu O., urodzonego (...) w miejscowości P.

oskarżonego o czyn z art. 297 § 1 k.k. i 286 § 1 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k. w zw. z art. 12 k.k.

wniosku Sądu Rejonowego dla Łodzi - Śródmieścia w Łodzi, sygn. akt IV K 67/16

o przekazanie sprawy sądowi równorzędnemu

na podstawie art. 36 k.p.k.

postanawia:

nie uwzględnić wniosku.

UZASADNIENIE

Zgodnie z treścią przepisu art. 36 k.p.k. sąd wyższego rzędu nad sądem właściwym może przekazać sprawę innemu sądowi równorzędnemu, jeżeli większość osób, które należy wezwać na rozprawę zamieszkuje blisko tego sądu, a z dala od sądu właściwego.

W przedmiotowej sprawie jedna osoba – świadek A. Ż. - podlegająca wezwaniu na rozprawę zamieszkuje w Ł.. Trzej świadkowie tj. J. S., M. P. oraz A. D. zamieszkują na terenie właściwości Sądu Rejonowego w Łowiczu, zaś jeden świadek – J. K. we W..

Sąd Okręgowy stoi na stanowisku, że przy ocenie ilości osób podlegających wezwaniu na rozprawę w płaszczyźnie przesłanek zasadności wniosku z art. 36 k.p.k. drugorzędne znaczenie ma miejsce zamieszkania oskarżonego, gdyż zmiana właściwości miejscowej w tym trybie nie ma na celu poprawy jego wygody w dotarciu do Sądu.

Nie można także stracić z pola widzenia faktu, iż w sprawie byli powołani biegli z Ł., którzy także w toku postępowania mogą być wezwani na rozprawę. Jednocześnie należy poddać pod rozwagę zasadność wzywania świadka z W. do osobistego stawiennictwa na rozprawie mając na uwadze okoliczności, na które zeznawał.

Przekazanie sprawy innemu sądowi równorzędnemu musi mieć charakter wyjątkowy, a trudno przyjąć aby dojazd do Ł. oskarżonego oraz jego żony i kolejnego ze świadków stanowił takie dla nich utrudnienie, które uzasadniałoby zmianę właściwości miejscowej sądu i przekazanie jej do rozpoznania Sądowi Rejonowemu w Łowiczu.

Mając na uwadze powyższe, stwierdzając brak przesłanek do zmiany właściwości miejscowej w oparciu o dyspozycję art. 36 k.p.k. Sąd Okręgowy orzekł jak w sentencji.