Pełny tekst orzeczenia

Sygnatura akt IV P 73/13

POSTANOWIENIE

Dnia 05 września 2013 r.

Sąd Rejonowy w Jeleniej Górze IV Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w następującym składzie:

Przewodniczący SSR Ryszard Sułtanowski

Ławnicy      M. M., B. J.

Protokolant      Arkadiusz Orzechowski

po rozpoznaniu w dniu 05 września 2013 r. w Jeleniej Górze

na rozprawie sprawy z powództwa I. S.

przeciwko Gimnazjum Gminnemu w S.

o odszkodowanie

postanawia:

1.  pozew odrzucić,

2.  zasądzić od powódki na rzecz strony pozwanej kwotę 60 zł tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego.

UZASADNIENIE

Powódka I. S. wniosła w dniu 15.03.2013 r. pozew przeciwko Gimnazjum Gminnemu w S. o odszkodowanie. Na rozprawie w dniu 05.09.2013 r. powódka oświadczyła, że domaga się odszkodowanie za nieuzasadnione rozwiązanie stosunku pracy w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia. Zdaniem powódki przyczyna wypowiedzenia wskazana przez stronę pozwaną była nieprawdziwa, albowiem na dzień wręczenia powódce wypowiedzenia uchwała Rady Gminy dotycząca minimalnego pensum dla pedagogów szklonych była jeszcze nieprawomocna. Uchwała ta została opublikowana dopiero 06 i 09.07.2012 r.

Strona pozwana Gimnazjum Gminne w S. w odpowiedzi na pozew wniosła o oddalenie powództwa w całości i zasądzenie kosztów zastępstwa procesowego wg norm przepisanych.

Sąd Rejonowy ustalił następujący stan faktyczny:

Powódka I. S. była zatrudniona u strony pozwanej Gminnym Gimnazjum w S. od 01.01.2001 r. na podstawie mianowania na stanowisku pedagoga szkolnego. W dniu 10.05.2012 r. strona pozwana wypowiedziała powódce umowę o pracę, wskazując jako przyczynę rozwiązania stosunku pracy zmiany organizacyjne, powodujące zmniejszenie liczby oddziałów oraz zmiany planu nauczania, w tym także zmianę przydziału planowanych godziny dydaktyczno-wychowawczych i opiekuńczych, uniemożliwiających dalsze zatrudnienie w pełnym wymiarze zajęć w ramach wyuczonej specjalności zawodowej. Powódka w dniu 17.05.2012 r. wniosła do Sądu Rejonowego w Jeleniej Górze odwołanie od tego wypowiedzenia, domagając się przywrócenia do pracy, a następnie odszkodowania. Sprawa została zarejestrowana pod sygn. akt IV P 125/12. W dniu 06.06.2012 r. powódka złożyła wniosek o przeniesienie w stan nieczynny z dniem 01.09.2012 r. Decyzją Dyrektora strony pozwanej powódka została przeniesiona w stan nieczynny na okres 6 miesięcy od dnia 01.09.2012 r. Wyrokiem z dnia 27.11.2012 r. Sąd Rejonowy oddalił powództwo I. S. o odszkodowanie i obciążył ją obowiązkiem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego strony pozwanej.

Sąd Rejonowy zważył, co następuje:

Pozew podlegał odrzuceniu.

Zgodnie z art. 199 § 1 pkt 2 kpc Sąd odrzuca pozew jeżeli o to samo roszczenie pomiędzy tymi samymi stronami sprawa jest w toku lub została już prawomocnie osądzona.

Pozew wniesiony przez powódkę w dniu 15.03.2013 r. i zarejestrowany pod sygn. akt IV P 73/13 dotyczył tego samego roszczenia (odszkodowanie za wadliwe wypowiedzenie stosunku pracy) i był skierowany przeciwko temu samemu podmiotowi (Gimnazjum Gminne w S.), co w postępowaniu IV P 125/12. Postępowanie to zostało już prawomocnie zakończone wyrokiem Sądu Rejonowego w Jeleniej Górze z dnia 27.11.2012 r., w którym to orzeczeniu Sąd orzekł o niezasadności roszczeń powódki i w konsekwencji jej powództwo oddalił.

Mając na względzie, że sprawa o to samo roszczenie między tymi samymi stronami została już prawomocnie osądzona, pozew podlegał odrzuceniu (art. 199 § 1 pkt 2 kpc)

O kosztach procesu orzeczono na podstawie art. 98 § 1 k.p.c. zgodnie z którym strona przegrywająca sprawę obowiązana jest zwrócić przeciwnikowi na jego żądanie koszty niezbędne do celowego dochodzenia praw i celowej obrony. Na koszty te w przypadku strony pozwanej składa się wynagrodzenie pełnomocnika powoda wynikające z § 11 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 września 2002 r. w sprawie opłat za czynności radców prawnych oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów pomocy prawnej udzielonej przez radcę prawnego ustanowionego z urzędu