Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt VII U 1884/15

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 30 marca 2016 roku

Sąd Okręgowy w Lublinie VII Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie: Przewodniczący Sędzia S.O. Grażyna Cichosz

Protokolant starszy sekretarz sądowy Beata Pełczyńska

po rozpoznaniu w dniu 21 marca 2016 roku w Lublinie

sprawy J. J.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w L.

o wysokość emerytury

na skutek odwołania J. J.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w L.

z dnia 09 września 2015 roku znak: (...)

oddala odwołanie

Sygn. akt VII U 1884/15

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia 9 września 2015 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w L. odmówił J. J. prawa do przeliczenia emerytury, gdyż brak jest możliwości przeliczenia emerytury wnioskodawczyni z uwzględnieniem wskaźnika 1,3 % za okresy urlopów wychowawczych.

Odwołanie od powyższych decyzji wniosła J. J. wnosząc o jej zmianę i przeliczenie emerytury z przyjęciem wskaźnika 1,3% za okresy urlopów wychowawczych. Ponadto wskazała, że wobec nabycia prawa do emerytury powszechnej przed wejściem w życie ustawy z dnia 1 stycznia 2013 roku, na podstawie której wysokość świadczenia pomniejsza się o wcześniej pobraną emeryturę, pomniejszenie nie powinno znaleźć miejsca w jej przypadku.

W odpowiedzi na odwołanie organ rentowy wnosił o jego oddalenie.

Sąd Okręgowy ustalił i zważył co następuje:

J. J. od dnia(...) roku nabyła prawo do emerytury wcześniejszej na podstawie decyzji z dnia 28 kwietnia 2010 roku znak (...) (k. 74-74 t. I akt ZUS). Na podstawie decyzji z dnia 16 czerwca 2014 roku, po rozpoznaniu wniosku z dnia (...) roku, wnioskodawczyni nabyła prawo do emerytury w wieku powszechnym znak (...) od dnia(...) roku (k. 22 t. III akt ZUS). Wysokość emerytury wcześniejszej obliczonej w trybie art. 53 ustawy emerytalnej okazała się korzystniejsza, aniżeli wysokość emerytury obliczona z uwzględnieniem kwot zwaloryzowanego kapitału początkowego w trybie art. 26 ustawy emerytalnej (decyzje – k. 31, 59, 64 t. III akt ZUS). Poczynając od decyzji z dnia 24 czerwca 2015 roku organ rentowy obliczając wysokość emerytury kapitałowej (art. 26) pomniejszył kwotę zwaloryzowanego kapitału początkowego o kwotę pobranych emerytur w wysokości 89896,43 zł (k. 59 t. III akt ZUS). Ostatnio uczynił to w decyzji z dnia 8 września 2015 roku (k. 64 t. III akt ZUS). Zaskarżona decyzja dotyczyła ustalenia wysokości emerytury wnioskodawczy obliczanej według art. 53 ustawy o FUS, zatem nie uwzględniała pomniejszonej kwoty zwaloryzowanego kapitału początkowego. Z tego względu potrącenie z kapitału początkowego kwot wcześniej pobranej emerytury nie wchodziło w zakres rozstrzygnięcia zaskarżonej decyzji, a w konsekwencji i odwołania wnioskodawczyni będącego przedmiotem rozpoznania w niniejszej sprawie.

W dniu 2 lipca 2015 roku wnioskodawczyni złożyła dwa wnioski. Pierwszy dotyczący przeliczenia jej emerytury stażowej w oparciu o korzystniejsze tablice średniego trwania życia. Drugi dotyczący przeliczenia jej emerytury z przyjęciem okresów urlopów wychowawczych jako okresów składkowych (k. 61-62 t. III akt ZUS). Decyzją z dnia 8 września 2015 roku organ rentowy dokonał przeliczenia emerytury stażowej wnioskodawczyni (k. 64 t. III akt ZUS). Natomiast zaskarżoną decyzją z dnia 9 września 2015 roku organ rentowy nie uwzględnił drugiego wniosku odmawiając przeliczenia emerytury w sposób w nim wskazany (k. 65 t. III akt ZUS).

Powyższy stan faktyczny został w całości ustalony na podstawie akt ubezpieczeniowych odwołującej, których wiarygodność nie była kwestionowana przez żadną ze stron. Znajdujące się tam dokumenty były autentyczne i prawidłowo wystawione. Brak było podstaw do odmówienia dania im wiary.

Odwołanie J. J. nie zasługuje na uwzględnienie.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt. 5 ustawy z dnia z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U.2015.748 j.t. ze zm.) okresy urlopów wychowawczych przypadające przed dniem nabycia prawa do emerytury lub renty, okresy urlopu wychowawczego, urlopu bezpłatnego udzielonego na podstawie przepisów w sprawie bezpłatnych urlopów dla matek pracujących opiekujących się małymi dziećmi, innych udzielonych w tym celu urlopów bezpłatnych oraz okresy niewykonywania pracy - z powodu opieki nad dzieckiem:

a) w wieku do lat 4 - w granicach do 3 lat na każde dziecko oraz łącznie - bez względu na liczbę dzieci - do 6 lat,

b) na które ze względu na jego stan fizyczny, psychiczny lub psychofizyczny przysługuje zasiłek pielęgnacyjny - dodatkowo w granicach do 3 lat na każde dziecko,

uważa się za okresy nieskładkowe.

W przypadku obliczenia wysokości emerytury nabytej w obniżonym wieku wedle art. 53 ust. 1 pkt 3 ustawy, do okresów nieskładkowych stosuje się wskaźnik 0,7%.

Z powyższego wynika, że nie jest możliwe przeliczenie wysokości emerytury wnioskodawczyni z uwzględnieniem wskaźnika dla okresów składkowych 1,3% do okresów urlopów wychowawczych. Możliwość taka istnieje jedynie w przypadku obliczenia wysokości samego kapitału początkowego na podstawie art. 174 ust. 2a ustawy, co jednak nie znajduje miejsca w tym przypadku.

Zarzuty wnioskodawczyni dotyczące dokonywania potrąceń wcześniej pobranych kwot emerytury od kwoty zwaloryzowanego kapitału początkowego nie podlegały rozpoznaniu w niniejszym postępowaniu, gdyż jak to zaznaczono powyżej zaskarżona decyzja nie dotyczyła tej kwestii. W celu zweryfikowania dokonanych potrąceń wnioskodawczyni winna ponownie złożyć wniosek o przeliczenie emerytury i w przypadku kwestionowania jej wysokości, złożyć odwołanie od decyzji w zakreślonym prawem terminie.

Z powyższych względów zaskarżoną decyzję należało uznać za słuszną i odpowiadającą prawu, zaś odwołanie jako niezasadne podlegało oddaleniu.

Mając powyższe na uwadze, na podstawie art. 477 14 §1 k.p.c. Sąd orzekł jak w sentencji.