Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II Cz 582/13

POSTANOWIENIE

Dnia 16 września 2013r.

Sąd Okręgowy w Bydgoszczy II Wydział Cywilny - Odwoławczy w składzie następującym:

Przewodniczący: SSO Janusz Kasnowski (spr.)

Sędziowie: SO Irena Dobosiewicz

SO Bogumił Goraj

po rozpoznaniu w dniu 16 września 2013 r. w Bydgoszczy na posiedzeniu niejawnym

sprawy z wniosku

A. N. i K. D.

Przy uczestnictwie

J. N., E. K. i I. K.

o stwierdzenie nabycia spadku po zmarłym Z. N.

na skutek zażalenia wnioskodawczym A. N.

na postanowienie Sądu Rejonowego w Świeciu z dnia 29 maja 2013r.

w sprawie I Ns232/13

postanawia:

oddalić zażalenie.

II Cz 582/13

UZASADNIENIE

Zaskarżonym postanowieniem z dnia 29 maja 2013r. Sąd Rejonowy w Świeciu odrzucił wniosek A. N. i K. D. o stwierdzenie nabycia spadku po Z. N. zmarłym w dniu 18 marca 2013r. w Ś., gdzie ostatnio stale zamieszkiwał.

Sąd stwierdził, że przed notariuszem E. R. w Kancelarii Notarialnej w Ś. został sporządzony w dniu 30 kwietnia 2013r. akt poświadczenia dziedziczenia po zmarłym spadkodawcy Z. N., ujęty w Repertorium A. nr (...)i zarejestrowany pod numerem (...) w systemie informatycznym do prowadzenia rejestru poświadczenia dziedziczenia utworzonym przez Krajowa Radę Notarialną. Taki akt jest tożsamy ze stwierdzeniem nabycia spadku dokonanym przez Sąd (art.1025 kc) i wyklucza możliwość prowadzenia takiego postępowania. Dlatego na podstawie art.199&1 pkt 2 kpc w związku z art.13&2 kpc Sąd Rejonowy odrzucił wniosek złożony w sprawie o stwierdzenie nabycia spadku (postanowienie wraz z uzasadnieniem – k.15).

Z treści zażalenia wnioskodawczyni A. N. wnosić należy, że domagała się jego zmiany poprzez uchylenie.

W uzasadnieniu zażalenia wywodziła, że akt poświadczenia dziedziczenia po zmarłym Z. N. obejmował jedynie część nieruchomości budynkowej położonej w L., którą dziedziczy wnuczka zmarłego I. K., natomiast jej wniosek dotyczyć miał innych składników majątkowych pozostałych w spadku, w szczególności samochodu osobowego, lokat, kont i innych, które spadkodawca posiadał (zażalenie – k.21).

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Zażalenie wnioskodawczyni nie podlegało uwzględnieniu. Wyżej opisany, właściwie zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia po zmarłym Z. N. – jak słusznie wskazał Sąd Rejonowy – ma skutki prawomocnego postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku, a więc wprowadza domniemanie, że osoba, która uzyskała taki akt jest spadkobiercą. W tym wypadku spadkobiercą całego spadku jest wnuczka spadkodawcy I. K. (akt poświadczenia dziedziczenia – k.14 akt). To wyklucza dopuszczalność wszczęcia i prowadzenia postępowania o stwierdzenie nabycia spadku po zmarłym Z. Ł., a więc o to, stwierdza akt poświadczenia dziedziczenia.

Zatem Sąd Rejonowy prawidłowo postąpił odrzucając wniosek złożony w sprawie, a tym samym zażalenie wnioskodawczyni, jako nieuzasadnione podlegało oddaleniu (na podstawie art.385 kpc w związku z art.397&2 i art.13&2 kpc).