Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt II Cs 109/13

POSTANOWIENIE

Dnia 20 września 2013 r.

Sąd Okręgowy w Szczecinie Wydział II Cywilny Odwoławczy

w składzie następującym:

Przewodniczący: SSO Dorota Gamrat-Kubeczak

Sędziowie: SSO Mariola Wojtkiewicz

SSO Violetta Osińska (spr.)

po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym

w dniu 20 września 2013 r. w S.

sprawy ze skargi T. Z.

o stwierdzenie przewlekłości postępowania

w sprawie o sygn. akt I C 1440/10, prowadzonej przed Sądem Rejonowym Szczecin-Prawobrzeże i Zachód w Szczecinie, z powództwa Spółdzielni Mieszkaniowej (...) w S. przeciwko B. Z., T. Z., K. Z. o zapłatę

postanawia:

odrzucić skargę na przewlekłość postępowania przed Sądem Rejonowym Szczecin-Prawobrzeże i Zachód w Szczecinie.

Sygn. akt II Cs 109/13

UZASADNIENIE

W dniu 30 lipca 2013 r. T. Z. wniosła do Sądu Okręgowego w Szczecinie skargę na podstawie ustawy z dnia 17 czerwca 2004 r. o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki (Dz.U. z 2004 r. Nr 179, poz. 1843 ze zm.), w której zażądała: stwierdzenia przewlekłości postępowania w sprawie prowadzonej przed Sądem Rejonowym Szczecin-Prawobrzeże i Zachód w Szczecinie o sygn. akt I C 1440/10; przyznanie od Skarbu Państwa - Sądu Rejonowego Szczecin-Prawobrzeże i Zachód w Szczecinie kwoty 5000 zł oraz kosztów postępowania.

Skarb Państwa - Prezes Sądu Rejonowego Szczecin-Prawobrzeże i Zachód w Szczecinie nie zgłosił udziału w toczącym się postępowaniu.

Sąd Okręgowy zważył, co następuje:

Skarga T. Z. okazała się niedopuszczalna i jako taka podlegała odrzuceniu.

W pierwszej kolejności należy wskazać, iż zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 17 czerwca 2004 r. o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki (Dz.U. z 2004r., Nr 179, poz. 1843 ze zm.) ustawa reguluje zasady i tryb wnoszenia oraz rozpoznawania skargi strony, której prawo do rozpoznania sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki zostało naruszone na skutek działania lub bezczynności sądu lub prokuratora prowadzącego lub nadzorującego postępowanie przygotowawcze. Przepis art. 5 ust. 1 tej ustawy stanowi, iż skargę o stwierdzenie, że w postępowaniu, którego skarga dotyczy, nastąpiła przewlekłość postępowania, wnosi się w toku postępowania w sprawie. Z cytowanego przepisu wynika, że dopuszczalne jest wniesienie skargi na przewlekłość postępowania do czasu jego prawomocnego zakończenia. Zgodnie ze stanowiskiem Sądu Najwyższego wyrażonym w postanowieniu z dnia 29 stycznia 2013 r. (sygn. akt WSP 5/12, LEX nr 1252738), istotą skargi na przewlekłość postępowania jest kontrola sprawności toczącego się postępowania i przeciwdziałanie istniejącej przewlekłości. Dlatego też ocenie podlega sprawność aktualnie toczącego się postępowania, nie dotyczy to zaś postępowania już zakończonego. Ponadto w postanowieniu z dnia 11 stycznia 2013 r. Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie (sygn. akt I OPP 48/12, LEX nr 1273815) wskazał, iż skarga na przewlekłość postępowania jest dopuszczalna jedynie w toku postępowania w sprawie, której dotyczy, bowiem zasadniczym celem skargi na przewlekłość postępowania jest usunięcie stanu przewlekłości i spowodowanie rozpoznania toczącej się sprawy. W związku z tym stwierdzić należy, że niedopuszczalne jest zarówno wniesienie skargi na przewlekłość postępowania po prawomocnym zakończeniu postępowania, jak również przed jego wszczęciem. W postanowieniu z dnia 25 października 2012 r. Sąd Apelacyjny w Krakowie (sygn. akt I S 109/12, LEX nr 1236865) stwierdził zaś, że skarga na przewlekłość postępowania wniesiona po prawomocnym zakończeniu postępowania co do istoty sprawy jest niedopuszczalna i podlega odrzuceniu na podstawie art. 8 ust. 2 ustawy z 2004 r. o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki w zw. z art. 397 § 2 k.p.c. w zw. z art. 370 k.p.c.

Mając powyższe uwagi na względzie Sąd Okręgowy wskazuje, iż T. Z. w dniu 30 lipca 2013 r. wniosła do Sądu Okręgowego w Szczecinie skargę upatrując w niej przewlekłości postępowania w sprawie prowadzonej przed Sądem Rejonowym Szczecin – Centrum w Szczecinie o sygn. akt I C 1440/10 (poprzednio III Nc 3440/10). Jednakże co istotne wyrokiem z dnia 10 kwietnia 2013 r. (sygn. akt II Ca 1174/12) Sąd Okręgowy oddalił apelację powódki od wyroku Sądu Rejonowego Szczecin-Prawobrzeże i Zachód w Szczecinie z dnia 28 czerwca 2012 r. (sygn. akt I C 1440/10), a więc postępowanie w tej sprawie zostało prawomocnie zakończone. W związku zaś z tym, iż niedopuszczalne jest wniesienie skargi na przewlekłość postępowania po prawomocnym zakończeniu postępowania należało ją odrzucić.

Wobec powyższego Sąd Okręgowy na podstawie art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 17 czerwca 2004 r. o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki (Dz.U. z 2004 r. Nr 179, poz. 1843 z późn. zm.) w zw. z art. 397 § 2 k.p.c. w zw. z art. 370 k.p.c. orzekł jak w sentencji postanowienia.