Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt III Ca 14/16

UZASADNIENIE

Zaskarżonym postanowieniem z dnia 20 listopada 2015 roku Sąd Rejonowy dla Łodzi – Śródmieścia w Łodzi XVI Wydział Ksiąg Wieczystych w sprawie Nr Dz Kw 38602/15 dotyczącej wniosku M. N. i K. N. z udziałem (...) Bank (...) S.A. z siedzibą w G. o ujawnienie w księdze wieczystej KW (...) informacji , iż hipoteka podlega wpisaniu do rejestru zabezpieczenia hipotecznych listów zastawnych – oddalił wniosek . Sąd ten przyjął bowiem , że na podstawie art. 24 ust. 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku o listach zastawnych i bankach hipotecznych ( Dz U z 2003 nr 99 poz. 919 ze zm ) ujawnieniu w księdze wieczystej podlega wpis do rejestru listów zastawnych , a nie jego zamiar .

Apelacje od tego postanowienia wniósł uczestnik (...) Bank (...) S.A. z siedzibą w G. zarzucając mu naruszenie prawa materialnego przez błędną wykładnię art. 24 ust 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku o listach zastawnych i bankach hipotecznych oraz art. 16 ust. 2 pkt 5 ustawy o księgach wieczystych i hipotece , skutkującą przyjęciem , iż przepisy te nie mogą stanowić podstawy do dokonania wpisu zgodnie z wnioskiem .

W oparciu o tak sformułowane zarzuty , apelujący wniósł o zmianę zaskarżonego postanowienia w całości i wpis zgodnie z wnioskiem w dziale IV Kw (...) w polu 4.4.1.13 informacji , iż z chwilą ustanowienia hipoteki do kwoty 618.800,00 PLN na rzecz (...) Banku (...) S.A. z najwyższym prawem pierwszeństwa , w tym wierzytelność wynikająca z umowy kredytu nr (...) z dnia 18 .09.2015 podlega wpisaniu do rejestru zabezpieczenia hipotecznych listów zastawnych pod numerem (...) .

Sąd Okręgowy zważył , co następuje :

Apelacja jest bezzasadna .

Zaskarżone rozstrzygnięcie zostało wydane w wyniku prawidłowo ustalonego stanu faktycznego , które to ustalenia Sąd Okręgowy podziela i przyjmuje za własne , bez konieczności ich powtarzania . Sąd Okręgowy podziela również wywody prawne Sądu I instancji .

Cytowana ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 roku o listach zastawnych i bankach hipotecznych określa zasadny emisji , zbywania , nabywania , wykupu i zabezpieczenia listów zastawnych , jako gromadzenia kapitału w drodze emisji listów zastawnych . Ustawa ta reguluje w sposób szczegółowy sposób funkcjonowania banku hipotecznego , w tym prowadzenie rejestru zabezpieczenia listów zastawnych , a ostatecznie do jej rozwiązań prawnych zostały dostosowane przepisy dotyczące ksiąg wieczystych . Art. 39 tej ustawy wprowadził do ustawy o księgach wieczystych i hipotece wpis dotyczący ust 2 pkt 5 dopuszczający ujawnianie w księgach wieczystych wierzytelności banku hipotecznego zabezpieczonych hipoteką oraz informacji , że zostały one wpisane do rejestru zabezpieczenia listów zastawnych . Zgodnie z brzmieniem art. 16 ust 2 pkt 5 ustawy o księgach wieczystych i hipotece w wypadkach przewidzianych w przepisach ustawowych w księdze wieczystej , poza prawami rzeczowymi , mogą być ujawnione prawa osobiste i roszczenia ( pkt 1 art. 16 ) natomiast punkt 2 art. 16 ukwih wskazuje jakie prawa mogą być ujawnione , w tym wskazuje na możliwość wpisania wierzytelności banku hipotecznego zabezpieczone hipoteką oraz informacje , że zostały one wpisane do rejestru zabezpieczenia listów zastawnych , o których mowa w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 roku o listach zastawnych i bankach hipotecznych . Ten przepis ustawy wskazuje więc wprost jakie mogą być dokonane wpisy w księdze wieczystej w zakresie ujawnianych praw , poza prawami rzeczowymi .

Natomiast rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 21 listopada 2013 roku w sprawie zakładania i prowadzenia ksiąg wieczystych w systemie informatycznym ( Dz U nr 1411 ze zm ) wprowadza do zapisu w dziale IV ksiąg wieczystych dodatkową rubrykę oznaczoną punktami 4.4.1.14 , w której wpisuje się „ numer hipoteki w (...) jeżeli hipoteka zabezpieczająca wierzytelność banku hipotecznego została wpisana do rejestru zabezpieczenia hipotecznych listów zastawnych – numer pod jakim hipoteka została wpisana w rejestrze .

Analiza wszystkich tych przepisów , w tym obydwu ustaw regulujących zarówno wierzytelności zabezpieczające emisję listów zastawnych jak i prowadzenia ksiąg wieczystych , wskazują na to , że poza wpisem wierzytelności banku hipotecznego zabezpieczającego hipoteką ma być wpisana informacja o wpisie do rejestru zabezpieczenia listów zastawnych . Zamiar ustawodawcy w tym zakresie został potwierdzony treścią art. 24 pkt 2 ustawy o listach zastawnych , w którym mowa jest o tym , że w przypadku ustanowienia hipoteki zabezpieczającej wierzytelność banku hipotecznego wpisaną do rejestru zabezpieczenia hipotecznych listów zastawnych , należy uczynić o tym wpis w księdze wieczystej .

Z tego należy również wywieść taki wniosek , że do księgi wieczystej nie wpisuje się informacji o możliwości wpisania wierzytelności do rejestru zabezpieczenia hipotecznych listów zastawnych . Uprawnienia takiego nie nadaje również § 53 cytowanego rozporządzenia wskakujący na istnienie w elektronicznej księdze wieczystej podrubryki 4.4.1.13 , gdzie jest mowa o możliwości ujawnienia m in. istotnych informacji o treści hipoteki lub roszczenia lub wierzytelności zabezpieczonej hipoteką lub roszczeniem , niewymienione w żadnym z powyżej wskazanych podpół i pól . Jest to bowiem zapis otwierający drogę do dokonywania rzeczywiście wszelakich informacji dotyczących wpisanego zabezpieczenia hipotecznego , ale z pola wiedzenia nie może umknąć fakt , że w tym samym rozporządzeniu przewidziane jest odpowiednie pole ( 4.4.1.14 ) dotyczące numeru pod jakim została wpisana hipoteka w rejestrze listów zastawnych .

Biorąc powyższe pod uwagę sąd uwagę , Sąd Okręgowy na podstawie art. 385 kpc oddalił apelację .