Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt VII U 2132/15

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 18 kwietnia 2016 roku

Sąd Okręgowy w Lublinie VII Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

w składzie: Przewodniczący Sędzia S.O. Grażyna Cichosz

Protokolant sekretarz sądowy Anna Łempicka

po rozpoznaniu w dniu 13 kwietnia 2016 roku w Lublinie

sprawy K. M.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w L.

o prawo do renty rodzinnej

na skutek odwołania K. M.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddziału w L.

z dnia (...) roku znak: (...)

zmienia zaskarżoną decyzję i ustala K. M. prawo do dalszej renty rodzinnej po zmarłej A. G..

Sygn. akt VII U 2132/15

UZASADNIENIE

Decyzją z dnia (...) roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w L. wstrzymał dalszą wypłatę renty rodzinnej K. M. z uwagi na ukończenie 25 roku życia.

Odwołanie od powyższej decyzji wniosła K. M. domagając się jej zmiany i przyznania prawa do emerytury. Podniosła, że ukończenie przez nią studiów przewidziane było na czerwiec(...)roku. Z przyczyn zdrowotnych wnioskodawczyni wystąpiła o urlop dziekański od (...) roku. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, termin ukończenia studiów przewidziany został na (...) roku. Wnioskodawczyni 25 lat ukończy będąc na ostatnim roku studiów.

Organ rentowy wniósł o oddalenie odwołania podtrzymując argumentację zawartą w zaskarżonej decyzji. Podniósł, że ostatni rok studiów przypadał na(...) rok. Prawo do renty rodzinnej organ rentowy ustalił na dzień ukończenia 25 lat, albowiem na skutek udzielonego jej urlopu dziekańskiego wiek 25 lat wnioskodawczyni ukończyła nie będąc na ostatnim roku studiów.

Sąd Okręgowy ustalił i zważył, co następuje:

Wnioskodawczyni urodzona (...) na podstawie decyzji ZUS z dnia 17 marca 2014 roku do dnia 31 lipca 2015 roku była uprawniona do renty rodzinnej po zmarłej matce ( akta ZUS). W dniu(...) roku rozpoczęła dwuletnie studia stacjonarne II stopnia na kierunku socjologia. Termin ukończenia studiów przewidziany był na (...) roku (k. 10 akt ZUS). Wiek 25 lat ukończyła w dniu (...) roku (bezsporne). W lutym (...) roku wnioskodawczyni z powodów zdrowotnych zwróciła się o udzielenie jej urlopu dziekańskiego. Uczelnia udzieliła wnioskodawczyni urlop dziekański i ustaliła termin ukończenia studiów na dzień(...)roku ( wyjaśnienia wnioskodawczyni potwierdzone zeznaniami k.16, zaświadczenie uczelni k.30 akt ZUS).

Zaskarżoną decyzją organ rentowy wstrzymał wypłatę renty rodzinnej wnioskodawczyni z uwagi na ukończenie 25 roku życia ( decyzja akta ZUS).

Powyższy stan faktyczny został ustalony w oparciu o powołane dowody, które jako dokumenty urzędowe korzystały z waloru domniemania ich prawdziwości. Strony w toku procesu ich nie zakwestionowały.

Odwołanie wnioskodawczyni jako zasadne zasługuje na uwzględnienie.

Zgodnie z art. 68 ust 1 ustawy z dnia z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U.2015.748 j.t. ze zm.) dzieci własne, dzieci drugiego małżonka i dzieci przysposobione mają prawo do renty rodzinnej:

1)do ukończenia 16 lat;

2)do ukończenia nauki w szkole, jeżeli przekroczyły 16 lat życia, nie dłużej jednak niż do osiągnięcia 25 lat życia, albo

3)bez względu na wiek, jeżeli stały się całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolne do pracy w okresie, o którym mowa w pkt 1 lub 2.

Jeżeli dziecko osiągnęło 25 lat życia, będąc na ostatnim roku studiów w szkole wyższej, prawo do renty rodzinnej przedłuża się do zakończenia tego roku studiów.

Sąd Okręgowy w pełni akceptuje wykładnię wymienionego uregulowania zawartą w uzasadnieniu orzeczenia Sądu Najwyższego o sygn. II UK 174/05 z dnia 6.06. 2006 roku. Z treści uzasadnienia wynika, iż warunkiem przedłużenia prawa do renty rodzinnej jest kontynuowanie nauki na ostatnim roku studiów ponad ograniczenie wiekowe, obiektywne, niezależne od systematyczności nauki, jej pozytywnych rezultatów, czy ewentualnego powtarzania semestrów. Przepis ten powinien być wykładany zgodnie z jasnym i niebudzącym wątpliwości brzmieniem, nieróżnicującym przyczyn przedłużenia się czasu studiów. Sąd Najwyższy, w wyroku z dnia 11 kwietnia 1996 r., II UR 4/96 wskazał, że z przepisów regulujących prawo do renty rodzinnej dla dzieci wynika, iż zasadniczym celem tego świadczenia jest dostarczanie im środków utrzymania w czasie, gdy w związku z kształceniem nie wykonują pracy dającej źródło utrzymania. Ten cel zwykle zostaje osiągnięty przed ukończeniem 25 roku życia i zasadą jest ustanie wówczas prawa do renty rodzinnej, chociażby uprawniony nie osiągnął jeszcze zasadniczego celu kształcenia. Jedyny wyjątek dotyczy nauki w szkole wyższej, uwzględniony w art. 68 ust. 2 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, który dopuszcza przedłużenie wypłaty renty rodzinnej wówczas, gdy uprawniony osiągnął tę granicę wieku będąc na ostatnim roku studiów. Nie są istotne przyczyny wydłużenia czasu nauki, mogą więc być obiektywne lub subiektywne, także zawinione. Podobnie odniósł się Sąd Najwyższy do przerwania studiowania na czas urlopu dziekańskiego, nie rozróżniając jego przyczyn na takie, które mają charakter obiektywny (np. choroba lub urodzenie dziecka) i inne, zależne od postępowania studenta, zwłaszcza przez niego zawinione, np. powtarzanie semestru z powodu niedostatecznych postępów w nauce (wyrok z dnia 3 października 2000 r., II UKN 739/99).

Sąd Najwyższy wskazał, że taka interpretacja nie rodzi niebezpieczeństwa nadużywania uprawnień do renty rodzinnej, gdyż przedłużenie okresu studiów wyższych nie wydłuża ogólnego okresu pobierania tego świadczenia przez studenta. Zgodnie bowiem z art. 68 ust. 2 ustawy emerytalnej, możliwość przedłużenia okresu wypłaty renty rodzinnej powyżej 25 roku życia istnieje tylko do zakończenia tego roku studiów, na którym uprawniony ukończył wiek 25 lat.

Przenosząc powyższe na kanwę stanu faktycznego niniejszej sprawy należy stwierdzić, że w dniu (...)roku, kiedy wnioskodawczyni ukończyła 25-rok życia, znajdowała się na ostatnim roku studiów albowiem na skutek udzielonego jej urlopu dziekańskiego ostatni rok studiów upływał(...) roku ( zaświadczenia k. 30 akt ZUS). Zatem w dniu(...) roku wnioskodawczyni była na ostatnim roku studiów ( (...)) , co warunkowało zmianę zaskarżonej decyzji i przyznanie jej prawa do renty rodzinnej do czasu planowanego zakończenia studiów.

W tym stanie rzeczy, na podstawie powołanych przepisów oraz art. 477 14 § 2 k.p.c. Sąd Okręgowy orzekł jak w wyroku.