Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt IX Ns 1182/14

POSTANOWIENIE

Dnia 27 kwietnia 2016 roku

Sąd Rejonowy w Słupsku IX Wydział Cywilny

w następującym składzie:

Przewodniczący: SSR Dariusz Leszkiewicz

Protokolant: Kamila Mocek

po rozpoznaniu w dniu 27 kwietnia 2016 roku w Słupsku

na rozprawie sprawy

z wniosku M. K. (1)

z udziałem K. K., P. P. i L. K.

o stwierdzenie nabycia spadku

1.  stwierdza, że spadek po J. K. (1) zmarłym dnia 19 grudnia 2013r. w G., ostatnio stale zamieszkałym w G., na podstawie ustawy nabyli: żona spadkodawcy K. K. (c. F. i M.) i brat spadkodawcy P. P. (s. E. i M.) po ½ części spadku każde z nich,

2.  ustala, iż wnioskodawca i uczestnicy postępowania ponoszą koszty sądowe związane ze swym udziałem w sprawie we własnym zakresie.

IX Ns 1182/14

UZASADNIENIE

Wnioskodawca M. K. (1) , w tym jako pełnomocnik L. K. wniósł o stwierdzenie nabycia spadku po J. K. (1) zgodnie z ustawą.

Uczestniczka postępowania K. K. przychylił się do wniosku, zaś P. P. nie zajął stanowiska w sprawie.

Sąd ustalił, co następuje:

Spadkodawca J. K. (1) zmarł 19.12.2013r. w G., ostatnio stałe zamieszkiwał w G..

Spadkodawca nie pozostawił po sobie testamentu.

W chwili śmierci spadkodawca był żonaty z K. K.. Spadkodawca nie miał dzieci małżeńskich, pozamałżeńskich ani przysposobionych.

Spadkodawca nie miał dzieci, które by zmarły.

Rodzice spadkodawcy (J. K. (2) i M. K. (2)) zmarli przed spadkodawcą.

Spadkodawca miał brata P. P. i J. K. (3).

J. K. (3) zmarł przed spadkodawcą. Był bezdzietny.

Nikt ze spadkobierców ustawowych nie składał oświadczeń spadkowych, tj. o zrzeczeniu się dziedziczenia, o odrzuceniu spadku, czy też przyjęciu spadku.

Nikt ze spadkobierców ustawowych nie został uznany za niegodnego dziedziczenia, nikt nie został wydziedziczony.

Dowód: odpisy aktów USC (k. 5, 6, 29, 82, 95, 96), zapewnienie spadkowe (k. 85).

Sąd zważył, co następuje:

Stosownie do treści art. 925 kc spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku.

W świetle powyższego artykułu sąd był zobowiązany do ustalenia kręgu spadkobierców oraz ich udziałów na dzień otwarcia spadku tj. śmierci spadkodawcy 19.12.2013r.

Według art. 926§1 kc powołanie do spadku wynika z ustawy albo z testamentu, zaś zgodnie z § 2 tego artykułu dziedziczenie ustawowe co do całości spadku następuje wtedy, gdy spadkodawca nie powołał spadkobiercy albo gdy żadna z osób, które powołał, nie chce lub nie może być spadkobiercą.

Spadkodawca nie pozostawił testamentu, dlatego też w niniejszej sprawie stwierdzenie nabycia spadku nastąpiło zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego.

W myśl art. 931§1 kc w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.

W chwili śmierci spadkodawca był żonaty, jednakże nie miał dzieci.

Zgodnie z art. 932§1 kc: „W braku zstępnych spadkodawcy powołani są do spadku z ustawy jego małżonek i rodzice”.

Rodzice spadkodawcy (J. K. (2) i M. K. (2)) zmarli przed spadkodawcą.

Zgodnie z art. 932§ 4 kc „Jeżeli jedno z rodziców spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada rodzeństwu spadkodawcy w częściach równych”.

Spadkodawca miał brata P. P. i J. K. (3).

Zgodnie z art. 932§ 5 kc: „Jeżeli którekolwiek z rodzeństwa spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku pozostawiając zstępnych, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada jego zstępnym. Podział tego udziału następuje według zasad, które dotyczą podziału między dalszych zstępnych spadkodawcy”.

J. K. (3) zmarł przed spadkodawcą. Był bezdzietny.

Według art. 933§ 1 kc „Udział spadkowy małżonka, który dziedziczy w zbiegu z rodzicami, rodzeństwem i zstępnymi rodzeństwa spadkodawcy, wynosi połowę spadku”.

Okoliczności dotyczące kręgu spadkobierców Sąd ustalił na podstawie przedłożonych przez wnioskodawcę i uczestniczkę postępowania aktów stanu cywilnego oraz zapewnienia spadkowego.

Sąd dał wiarę tym dowodom oraz zapewnieniu spadkowemu.

Powyższe ustalenia nie były kwestionowane przez wnioskodawcę i uczestników postępowania.

Sąd również nie miał podstaw do kwestionowania prawdziwości zapewnienia spadkowego. Nadto dane zgromadzone w zapewnieniu spadkowym znajdowały potwierdzenie w odpisach aktów stanu cywilnego.

W tym stanie rzeczy zgodnie z ww. artykułami kodeksu cywilnego powołani do spadku z ustawy byli małżonka spadkodawcy i jego brat, którzy odziedziczyli spadek w częściach równych, o czym z mocy wyżej wskazanych przepisów orzeczono jak w sentencji postanowienia.

O kosztach postępowania sądowego postanowiono zgodnie z art. 520§1 kpc.