Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt III Kow.402/16pr

POSTANOWIENIE

Dnia 12.05.2016r.

Sąd Okręgowy wS.Wydział III Penitencjarny w składzie:

Przewodniczący Sędzia SO w S. Tadeusz Stodoła

Protokolant st. sekr. sądowy Anna Marcinkiewicz

przy udziale Prokuratora Prokuratury Okręgowej – Mieczysława Buksy

po rozpoznaniu na posiedzeniu w Areszcie Śledczym w S. Oddział Zewnętrzny w U. wniosku skazanego o udzielenie mu dalszej przerwy w odbywaniu kary pozbawienia wolności oraz po wysłuchaniu Prokuratora, który wnosił o nie uwzględnienie wniosku

na podstawie art. 153§1 kkw w zw. z art.150§1 i 2 kkw i art.153§5 kkw

p o s t a n o w i ł:

1.  odmówić skazanemu A. W. s. M. przerwy w odbywaniu kar: roku i 3 miesięcy pozbawienia wolności orzeczonej wyrokiem Sądu Rejonowego w T. z dnia 26.05.2004r., sygn. akt VIK 134/04; 9 miesięcy pozbawienia wolności orzeczonej wyrokiem Sądu Rejonowego w T. z dnia 29.04.2013r., sygn. akt IIK 127/13; 7 miesięcy pozbawienia wolności orzeczonej wyrokiem Sądu Rejonowego wT.z dnia 28.07.2008r., sygn. akt IIK 73/08; 5 miesięcy pozbawienia wolności orzeczonej wyrokiem Sądu Rejonowego wT.z dnia 22.10.2013r., sygn. akt IIK 654/13;

2.  zwolnić skazanego od kosztów sądowych i obciążyć nimi Skarb Państwa;

UZASADNIENIE

Postanowieniem Sądu Okręgowego w S. w sprawie III Kow.1568/15pr skazanemu udzielono przerwy w odbywaniu kary pozbawienia wolności, ze względów zdrowotnych. Załączona bowiem do akt sprawy opinia lekarska o stanie zdrowia skazanego z dnia 14.10.2015r. wskazywała na rozpoznaną u A. W. nieokreśloną marskość wątroby, stan po transplantacji wątroby z powodu atrezji dróg żółciowych i marskości, wtórną marskość wątroby, przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby typu C oraz stan po przebytym krwawieniu z górnego odcinka przewodu pokarmowego.

W dniu 28.04.2016r. skazany powinien stawić się do zakładu karnego, celem dalszego odbywania kary pozbawienia wolności.

Skazany A. W. w dniu 21.03.2016r. złożył do Sądu wniosek o udzielenie mu dalszej przerwy w odbywaniu kary, motywując go koniecznością kontynuowania specjalistycznego leczenia, na wolności.

Wniosek tym razem nie zasługuje na uwzględnienie.

Wskazać w tym miejscu trzeba, że skazany będąc na wolności nie zachowuje się poprawnie i, co należy podkreślić, przejawia lekceważący stosunek do obowiązującego porządku prawnego.

Z wywiadu kuratora sądowego z dnia 15.04.2016r. załączonego do akt niniejszej sprawy wynika, że skazany udzieloną mu dotychczas przerwy w karze wykorzystuje w sposób niezgodny z przeznaczeniem. Ustalono bowiem, że skazany zażywa środki odurzające i jak stwierdził, zrozumiał że musi podjąć leczenie w tym zakresie. Nadto, ojciec skazanego poinformował kuratora sądowego, że jego syn odkąd wyszedł ze Szpitala w S. to jedynie przez tydzień czasu przebywał w domu, a następnie wraz z panem P. „poszedł w łajzy”. Również, z oświadczenia ojca wynika, że skazany będąc na wolności nie dba o swoje zdrowie i w dalszym ciągu zażywa środki odurzające.

Z kolei, w dniu 8.03.2016r. skazanemu przedstawiono zarzut popełnienia czynu z art.278§3kk w zw. z art.12kk. Działając w krótkich odstępach czasu w wykonaniu z góry powziętego zamiaru oraz w porozumieniu z inną ustaloną osobą, skazany dokonał zaboru w celu przywłaszczenia alkoholu (Johnny Walker) w ilości 15 sztuk o ogólnej wartości 939,85 złotych, czym działał na szkodę firmy J. P. S.A. Skazany dobrowolnie poddał się karze, tj. grzywnie w wysokości 1000 złotych wraz z obowiązkiem naprawienia szkody poprzez zapłatę na rzecz pokrzywdzonego kwoty 939,85 złotych.

Zatem, w ocenie Sądu, nie ulega wątpliwości, że pobyt skazanego na wolności, nie jest w chwili obecnej celowy. Prowadzi on bowiem nieodpowiedzialny, wręcz naganny tryb życia, a w szczególnie nie podejmuje działań w kierunku kontynuowania leczenia.

Mając zatem na uwadze powyższe okoliczności należy uznać, że nie została spełniona przesłanka określona w art.150§1 i 2 kkw, a dotycząca ciężkiej choroby uniemożliwiającej wykonywanie kary, uzasadniająca udzielenie skazanemu dalszej przerwy w odbywaniu kary. Dlatego też, należało postanowić jak wyżej.

Na podstawie art. 626§1 kpk w zw. z art. 624§1 kpk w zw. z art. 1§2kkw z uwagi na trudną sytuację materialną i brak dochodów skazanego zwolniono od zapłaty wydatków, którymi obciążono Skarb Państwa.