Pełny tekst orzeczenia

Sygn. akt.

VI U 27/15

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia

1 kwietnia 2015r.

Sąd Okręgowy w Bydgoszczy VI Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych

na rozprawie w składzie:

Przewodniczący:

SSO Maciej Flinik

Protokolant:

st. sekr. sądowy Agnieszka Kozłowska

po rozpoznaniu w dniu

1 kwietnia 2015r.

w Bydgoszczy

odwołania

J. C.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w B.

z dnia

12 listopada 2014 r.

Nr

(...)

w sprawie

J. C.

przeciwko:

Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w B.

o emeryturę

oddala odwołanie

Sygn. akt VI U 27/15 UZASADNIENIE

Decyzją nr (...) z dnia 12 listopada 2014 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w B. odmówił J. C. prawa do emerytury w obniżonym wieku emerytalnym , albowiem nie udowodnił on wymaganego okresu 15 lat pracy w szczególnych warunkach. Na dzień 1 stycznia 1999 r. ubezpieczony udowodnił staż pracy wynoszący łącznie 26 lat 4 miesiące i 2 dni. Pozwany nie uwzględnił żadnego okresu pracy ubezpieczonego w szczególnych warunkach z uwagi na brak świadectwa wykonywania prac w szczególnych warunkach , a przedłożone zaświadczenie przez Gospodarstwo Rolne (...) Skarbu Państwa nie spełnia wymogów formalnych.

Ubezpieczony wniósł odwołanie od powyższej decyzji (...) Oddział w B. . W uzasadnieniu podnosił, iż w latach 1972 – 1990 pracował w Zakładzie (...) przy PGR T., wykonując prace jako malarz na wysokościach ( wykonywał prace ociepleniowe bloków mieszkalnych , klatek schodowych , malowanie farbami olejnymi, lakierami, malowanie silosów zbożowych, gorzelni, hal produkcyjnych, obór ).

W odpowiedzi na odwołanie Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w B. wniósł o jego oddalenie powołując argumentację wskazaną w zaskarżonej decyzji.

Sąd Okręgowy ustalił i zważył co następuje :

Ubezpieczony J. C. w okresie od 4 lipca 1970 r. do 31 grudnia 1992 r. był zatrudniony w pełnym wymiarze czasu w PGR T. Zakładzie (...) w T. na stanowisku malarza. W powyższym okresie wykonywał prace malarskie wewnątrz budynków ( malował mieszkania klatki w blokach , szpitalach ) oraz prace malarskie i ociepleniowe na zewnątrz ( malowanie i ocieplanie ścian zewnętrznych budynków, malowanie elewacji , malowanie konstrukcji stalowych typu silosy zbożowe, gorzelnie, malowanie siatki ogrodzeniowej na boiskach ). Prace przy malowaniu konstrukcji stalowych na wysokości stanowiły od około 50 do 80 % jego czasu pracy.

Powyższy stan faktyczny sąd ustalił na podstawie zeznań świadków oraz ubezpieczonego, które w zakresie rodzaju wykonywanych przezeń czynności uznał za co do zasady wiarygodne. Są one bowiem zbieżne ze sobą, korespondują też z dokumentacją pracowniczą ubezpieczonego . Sąd odmiennie ocenił jednak charakter opisywanych przez ubezpieczonego prac pod kątem zakwalifikowania ich jako prac wykonywanych w szczególnych warunkach.

Odwołanie nie zasługiwało na uwzględnienie. W świetle zgromadzonego w sprawie materiału dowodowego nie zachodzą w ocenie sądu przesłanki pozwalające na przyjęcie , iż ubezpieczony legitymuje się przynajmniej 15 – letnim stażem pracy w szczególnych warunkach. Brak jest bowiem podstaw aby wykonywane przez ubezpieczonego prace kwalifikować jako prace w szczególnych. W pierwszym rzędzie należy wskazać , iż stosownie do treści art. 184 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (j.t: Dz. U. z 2009 r. Nr 153, poz. 1227 ze zm.; powoływana dalej jako „ustawa”):

1. Ubezpieczonym urodzonym po dniu 31 grudnia 1948 r. przysługuje emerytura po osiągnięciu wieku przewidzianego w art. 32, 33, 39 i 40, jeżeli w dniu wejścia w życie ustawy osiągnęli:

1)okres zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze wymaganym w przepisach dotychczasowych do nabycia prawa do emerytury w wieku niższym niż 60 lat - dla kobiet i 65 lat - dla mężczyzn oraz

2)okres składkowy i nieskładkowy, o którym mowa w art. 27.

2. Emerytura, o której mowa w ust. 1, przysługuje pod warunkiem nieprzystąpienia do otwartego funduszu emerytalnego albo złożenia wniosku o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem Zakładu, na dochody budżetu państwa . Zgodnie z art. 32 ustawy w związku z paragrafami 3 i 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze ( Dz. U. Nr 8, poz. 43 ze zm.) prawo do emerytury może nabyć mężczyzna który spełnia następujące przesłanki: ukończył 60 lat; posiada co najmniej 25 letni okres zatrudnienia (art. 27 pkt 2 ustawy), w tym co najmniej 15 lat pracy w warunkach szczególnych. Zgodnie z § 2 ust 1 cytowanego rozporządzenia okresami pracy uzasadniającymi prawo do świadczeń na zasadach określonych w rozporządzeniu są okresy, w których praca w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze jest wykonywana stale i w pełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym na danym stanowisku pracy (ust. 1). Okresy pracy, o których mowa w ust. 1, stwierdza zakład pracy, na podstawie posiadanej dokumentacji, w świadectwie wykonywania prac w szczególnych warunkach, wystawionym według wzoru stanowiącego załącznik do przepisów wydanych na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia, lub w świadectwie pracy (ust. 2 ). Należy przy tym zauważyć, iż tylko okresy wykonywania zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy wypełniają weryfikowalne kryterium uznania pracy o cechach znacznej szkodliwości dla zdrowia lub znacznego stopnia uciążliwości, lub wymagającej wysokiej sprawności psychofizycznej ze względu na bezpieczeństwo własne lub otoczenia. Stałe wykonywanie takich prac oznacza, że krótsze dobowo (nie w pełnym wymiarze obowiązującego czasu pracy na danym stanowisku) lub periodyczne, a nie stałe świadczenie pracy wyklucza dopuszczalność uznania pracy za świadczoną w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze wskutek niespełnienia warunku stałej znacznej szkodliwości dla zdrowia lub stałego znacznego stopnia uciążliwości wykonywanego zatrudnienia (tak SN w postanowieniu z dnia 3 października 2008 r., II UK 133/08, Lex nr 658191).

Przenosząc powyższe na grunt niniejszej sprawy należy stwierdzić, iż o ile niewątpliwie prace ubezpieczonego polegające na malowaniu konstrukcji na wysokości ( silosów zbożowych, gorzelni ) należy uznać za prace w szczególnych warunkach wymienione pod pozycją 6 działu V wykazu A stanowiącego załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 roku w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym ( jako prace malarskie konstrukcji na wysokości w budownictwie i przemyśle materiałów budowlanych ) , o tyle równie niewątpliwym jest w świetle zgodnych w tym zakresie zeznań ubezpieczonego oraz zawnioskowanych przezeń świadków , iż tenże prac takich nie wykonywał stale i w pełnym wymiarze czasu pracy. Jak przyznał ubezpieczony , przynajmniej kilkadziesiąt procent jego łącznego czasu pracy stanowiło malowanie pomieszczeń wewnątrz budynków, ogrodzeń , a zatem czynności , których z pewnością nie można określić jako malowanie konstrukcji na wysokości. Prace tego typu ( malowanie nie będących konstrukcjami ścian czy siatek ogrodzeniowych na poziomie „ O „ ) nie zostały wymienione pod którąkolwiek pozycją wykazu A stanowiącego załącznik do powyższego rozporządzenia. Tym samym ubezpieczony nie wykonywał prac kwalifikowanych jako prace w szczególnych warunkach czyli malowania konstrukcji na wysokości stale i w pełnym wymiarze czasu pracy ( takie prace stanowiły jedynie część jego obowiązków ).

Podsumowując, ubezpieczony przekazując środki z OFE na dochody budżetu państwa , posiadając ponad 25 - letni staż pracy , ale nie posiadając wymaganego minimum 15 – letniego stażu pracy w szczególnych warunkach ( stale i w pełnym wymiarze czasu pracy ) nie spełnia wszystkich warunków koniecznych do przyznania emerytury określone w cytowanych wyżej przepisach ustawy z dnia 17 grudnia 1998 roku i § 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (Dz. U. Nr 8 z 1983 r., poz. 43 ze zm ). Zestawienie treści zeznań ubezpieczonego , który przyznał , iż prace malarskie konstrukcji na wysokości stanowiły jedynie pewien procent wykonywanej przezeń pracy z jego żądaniem przyznania emerytury w obniżonym wieku emerytalnym z uwagi na pracę w warunkach szczególnych wskazuje na prawdopodobne niezrozumienie przez w / w- nego czy też jego brak wiedzy co do istoty pracy w szczególnych warunkach ( iż prace wymienione pod odpowiednimi pozycjami wykazu A musza być wykonywane stale i w pełnym wymiarze czasu pracy, a nie stanowić jedynie część, nawet większą ogółu wykonywanych na danym stanowisku prac ).

Z uwagi na powyższe, Sąd Okręgowy na podstawie art. 477 14 § 1 k.p.c. oddalił odwołanie jako bezzasadne.